*

şükela:  tümü | bugün
 • söylenilen odur ki; bunlar bay ve bayan florans, tıp ilminde faydalı işler yapmakta olan iki kişidirler..
  bir gece karanlığında doktor olan kocası ilen beraber, florans kadın bir ameliyat gerçekleştirecektir.. fakat hava öyle zifir zindandır ki... tehe.. göz gözü görebilememektedir..
  ne yapalım ne yapalım diye düşünür ilimdar çiftimiz... neticede bir kavanoza ateş böcüklerini doldurup lamba yapma kararı alırlar...
  bu karar akabinde florans kadın teker teker ateş böcüklerini toplar, camdan hedenin içine doldurur. eli yanar mı yanmaz mı orası bizim tartışacağımız bir husus değil..
  florans hatunu gören millet ona "lambalı kadın" diye hitabederler. bundan kelli adı lambalı kadındır.. tarih öyle yazmaktadır..
 • alırken daha masraflı ama sonradan masrafını çıkarabilen kadın
 • kırım sava$ı sırasında padi$ah abdulmecid tarafından ingilizlerin hizmetine hastane olarak sunulan selimiye kı$lasında gorev yapan florence nightingale'e yaralı askerler tarafından takılmı$ lakap..
  florence nightingale'e lambalı kadın denilmesinin sebebi ise $oyledir;o yıllarda selimiye kı$lasındaki ko$ulların olumsuzluklarla dolu oldugundan ve yetersiz sayıda saglık malzemesi bulundugundan dizanteri,kolera gibi hastalıklar boy gosterir..ve bu hastalıklar zamanla salgına donu$ur..florence nightingale ise gunlerce uykusuz kalarak hasta ve yaralıları iyile$tirmeye cabalar..rivayet o dur ki geceleri kanlı sargı bezlerini degi$tirmek icin kı$la koridorlarında surekli lambasıyla gezdiginden kendisine boyle bir isim takılmı$tır..
 • (bkz: zilli don)