• enjeksiyonlu arabalarda, egzozun içinde motor ile katalitik konvertör arasında yer alan ve egzoz dumanındaki oksijen oranını mütemadiyen ölçerek, elektronik beyine sinyal iletmekle yükümlü olan bir aygıttır. elektronik beyin lambda sensorundan gelen sinyale göre yakıt hava karışımını ayarlar. yani sözgelimi, lambda sensörü elektronik beyine "hoop, beyin, buraya bak hele, egzozun içini komple oksijen ettin abicim" şeklinde bir sinyal iletiyorsa, yeterince yakıt yanmadığını izah etmeye çalışıyordur. bunun üzerine elektronik beyin yakıt hava karışımındaki yakıt oranını artırmak suretiyle kendine çeki düzen verir.

  ufak bir not: otomobillerde sık değiştirilmesi icabeden parçalardan oluşu itibarıyla, değiştirilmesi gerektiği vakit, aygıtı "okşizen sensoru" diye çağıran sanayii ortamları ısrarla tercih edilmeli, "lambda sensörü" diyebilen ustalardan itinayla kaçınılmalıdır; aksi halde işçiliği çok pahalıya patlayabilir.
 • enjeksiyonlu araçların lpg dönüşümlerinin ilk zamanlarında deneyimsiz ve çakal kişilerin aracın kurşunsuz benzine göre ayarlanmış sensörü lpg dönüşümünde sorun çıkaracağını düşünerek tamamen ortadan kaldırma yolunu seçtikleri, egzos üzerindeki yeri değiştirilebilinen fakat iptal edilmemesi gereken bir parçadır.
 • arabanin modeline göre katalik konvertorun önünde, içinde veya iki adet olmak üzere önünde ver arkasında konuşlanmış olabilir. katalitik konvertör iptal edilse bile bunun iptal edilmemesi lazimdir.
 • cok hassas, nane molla bu kucuk parcanin asil ismi oksijen sensorudur.

  cok sik degistirilmesi gereken bir parca da degildir aslinda, teorik olarak omru motor omrune esdegerdir -ki 1.6 opel vectra b uzerinde 200000 kmyi gormustur- ama benzin kalitesi vs gibi sorunlar cok kisa surede parcayi mahvedebilir, bu durumda degisimi cok pahaliya gelecektir.

  neden lambda sensoru deniyor? icten yanmali motorlarda ideal kosullarda hava yakit orani 14:1 dir. birim zamanda emilen havanin yakita oraninin (yakitin havaya orani da olabilir, simdi hatirlayamadim) ismi lambdadir, bu yuzden bu orani korumakla yukumlu olan bu kucuk oksijen sensorune ayni zamanda lambda sensoru de denir. sensor egzoz gazinin kompozisyonuna bagli olarak arac kontrol unitesine silindirlere yollamasi gereken hava yakit oranini iletir.

  disi celik olup icinde zro2 agirlikli seramik bir govde bulunur. bu seramik govdenin egzoz gazi ile temasta olan kismi referans gaz kompozisyonunun elektrik potansiyeline bagli olarak aldigi elektrik sinyallerini arac bilgisayarina yollar.

  arabada emisyon kontrol sisteminin kritik parcalarindan birisidir. bir de bunlarin isitmali olan modelleri mevcuttur, sensorun arkasindan cikan 3. bir kablo ile diger modellerden ayirt edilebilirler. bu isitici kablonun gorevi seramik govdenin gerekli calisma sicakligina hizli bir sekilde ulasip emisyon kontrol gorevini daha etkin gerceklestirmesidir.
 • 2 gündür arabamın çalışmama sebebi olduğunu düşündüğüm parça.

  her şeyiyle sorunsuz çalışan hyundai accent era model arabayı garaja park ettikten 2 gün sonra marş bastığımda, marş motorunun sorunsuz çalıştığını ancak ateşleme olmadığını farkettim. elektrik aksamında sorun yok, bujiler temiz, kutup başlarında hafif oksitlenme var ama ondan olacağını düşünmüyorum. neyse 2 gün geçtikten sonra bu sabah zorlanarak çalıştı.

  ya bu sensörden kaynaklanıyor, ya da benzin ile alakalı bir durum. araç bilgisayara bağlandığında arıza da vermedi. bu sensör hakkında biraz daha bilgi sahibi olmalıyım diye düşünüyorum.
 • cortlaması nedeniyle yaklaşık 2 aydır arabamın gösterge panosunda sarı bir ışığın yanmasına neden olmuş sinirimi bozmuştur. nihayetinde birkaç usta dolaştıktan sonra bosch un ürettiği sensörlerin ucuz ve güvenilir olduğu bilgisi ile sensörü söktüğümüzde, arabadan çıkan orijinal sensörün ngk olması ve bunun da bosch muadili olmaması ve orijinalinin tam 2 katı fiyatında olması ile belli belirsiz bir ağrı hissiyle kendisini belli eden, görünüşü de ucuna kablo takılmış bujiye benzeyen yunan alfabesinin bilmem kaçıncı harfinden soğumama neden olmuş sonda, sensör, püsür...
 • bugun arac muayenesi oncesi tuvturk istasyonunda egzoz gazi emisyon olcumune girdim, olcum sonucu verilen kagitta "lambda sensoru degerleri normalin uzerinde" gibisinden bir uyari vardi ve dolayisiyla muayeneden gecemedim. bulundugum yerde ki motor ustamin tavsiyesiyle bir egzoz ustasina gittim. eleman "lambda sensoru" denilen iki adet kablolu nesneyi söktü ve test etmek için biryerlere götürdü, geldiginde sensorlerin geç devreye girdigini, degistirirsek 300 lira gibi bedeli oldugunu ama ondan once yakit katkisi kullanarak araci bir sure benzinle kullanmami,sensorlerin temizlenmesini saglamami onerdi, e tabi bende 300 lirayi duyunca usta araci sirtinda 1000 km taşı duzelir dese "he" diyecek kivama geldiginden teklifi kabul ettim, katkiyi depoya boşaltip 30 km falan benzinle yol yapip tuvturk istasyonunda tekrar muayeneye girdigimizde sorun cozulmus degerler normale donmustu. ustanin aciklamasi, arac surekli lpg de kullanildigindan zaman icerisinde olusan kurum sensorlerin gozeneklerini tikiyor ve algilamayi koreltiyor, zaman zaman benzinle kullanimda ise gereken temizligi benzin zaten yapiyor. merak edenler icin bu islem bana 45tlyakit katkisi ve 30 tl iscilikle 75 tl ye patladi. ıyi davranin, ilgilenin arkadaslar lampda sensorlerinizle...
 • yakıt katkısı kullanmanın faydanın aksine zarar sağladığı sensördür. yakıt katkısı sayesinde deponuzdan ve enjektörlerinizden sökülen kurum ve pislikler sensörü daha da kirletecektir. ngk ve bosch çok sağlam ve verimli oksijen sensörleri üretirler fakat referans numaralarına dikkat etmezseniz aracınızın ateşleme sisteminde zengin veya fakir karışım meydana gelebilir bu da yakıt tüketiminin artmasına ve başka sıkıntılara neden olabilir.
 • 420 tl'lik fiyatıyla altın değerinde bir sensör. orospu çocuğu.
hesabın var mı? giriş yap