şükela:  tümü | bugün
 • enjeksiyonlu arabalarda, egzozun içinde motor ile katalitik konvertör arasında yer alan ve egzoz dumanındaki oksijen oranını mütemadiyen ölçerek, elektronik beyine sinyal iletmekle yükümlü olan bir aygıttır. elektronik beyin lambda sensorundan gelen sinyale göre yakıt hava karışımını ayarlar. yani sözgelimi, lambda sensörü elektronik beyine "hoop, beyin, buraya bak hele, egzozun içini komple oksijen ettin abicim" şeklinde bir sinyal iletiyorsa, yeterince yakıt yanmadığını izah etmeye çalışıyordur. bunun üzerine elektronik beyin yakıt hava karışımındaki yakıt oranını artırmak suretiyle kendine çeki düzen verir.

  ufak bir not: otomobillerde sık değiştirilmesi icabeden parçalardan oluşu itibarıyla, değiştirilmesi gerektiği vakit, aygıtı "okşizen sensoru" diye çağıran sanayii ortamları ısrarla tercih edilmeli, "lambda sensörü" diyebilen ustalardan itinayla kaçınılmalıdır; aksi halde işçiliği çok pahalıya patlayabilir.
 • cok hassas, nane molla bu kucuk parcanin asil ismi oksijen sensorudur.

  cok sik degistirilmesi gereken bir parca da degildir aslinda, teorik olarak omru motor omrune esdegerdir -ki 1.6 opel vectra b uzerinde 200000 kmyi gormustur- ama benzin kalitesi vs gibi sorunlar cok kisa surede parcayi mahvedebilir, bu durumda degisimi cok pahaliya gelecektir.

  neden lambda sensoru deniyor? icten yanmali motorlarda ideal kosullarda hava yakit orani 14:1 dir. birim zamanda emilen havanin yakita oraninin (yakitin havaya orani da olabilir, simdi hatirlayamadim) ismi lambdadir, bu yuzden bu orani korumakla yukumlu olan bu kucuk oksijen sensorune ayni zamanda lambda sensoru de denir. sensor egzoz gazinin kompozisyonuna bagli olarak arac kontrol unitesine silindirlere yollamasi gereken hava yakit oranini iletir.

  disi celik olup icinde zro2 agirlikli seramik bir govde bulunur. bu seramik govdenin egzoz gazi ile temasta olan kismi referans gaz kompozisyonunun elektrik potansiyeline bagli olarak aldigi elektrik sinyallerini arac bilgisayarina yollar.

  arabada emisyon kontrol sisteminin kritik parcalarindan birisidir. bir de bunlarin isitmali olan modelleri mevcuttur, sensorun arkasindan cikan 3. bir kablo ile diger modellerden ayirt edilebilirler. bu isitici kablonun gorevi seramik govdenin gerekli calisma sicakligina hizli bir sekilde ulasip emisyon kontrol gorevini daha etkin gerceklestirmesidir.
 • cortlaması nedeniyle yaklaşık 2 aydır arabamın gösterge panosunda sarı bir ışığın yanmasına neden olmuş sinirimi bozmuştur. nihayetinde birkaç usta dolaştıktan sonra bosch un ürettiği sensörlerin ucuz ve güvenilir olduğu bilgisi ile sensörü söktüğümüzde, arabadan çıkan orijinal sensörün ngk olması ve bunun da bosch muadili olmaması ve orijinalinin tam 2 katı fiyatında olması ile belli belirsiz bir ağrı hissiyle kendisini belli eden, görünüşü de ucuna kablo takılmış bujiye benzeyen yunan alfabesinin bilmem kaçıncı harfinden soğumama neden olmuş sonda, sensör, püsür...
 • enjeksiyonlu araçların lpg dönüşümlerinin ilk zamanlarında deneyimsiz ve çakal kişilerin aracın kurşunsuz benzine göre ayarlanmış sensörü lpg dönüşümünde sorun çıkaracağını düşünerek tamamen ortadan kaldırma yolunu seçtikleri, egzos üzerindeki yeri değiştirilebilinen fakat iptal edilmemesi gereken bir parçadır.
 • arabanin modeline göre katalik konvertorun önünde, içinde veya iki adet olmak üzere önünde ver arkasında konuşlanmış olabilir. katalitik konvertör iptal edilse bile bunun iptal edilmemesi lazimdir.
 • yakıt katkısı kullanmanın faydanın aksine zarar sağladığı sensördür. yakıt katkısı sayesinde deponuzdan ve enjektörlerinizden sökülen kurum ve pislikler sensörü daha da kirletecektir. ngk ve bosch çok sağlam ve verimli oksijen sensörleri üretirler fakat referans numaralarına dikkat etmezseniz aracınızın ateşleme sisteminde zengin veya fakir karışım meydana gelebilir bu da yakıt tüketiminin artmasına ve başka sıkıntılara neden olabilir.
 • 420 tl'lik fiyatıyla altın değerinde bir sensör. orospu çocuğu.
 • ilk göz ağrım olan 2001 model ford fiesta flair aracımın motor arıza lambasının mütemadiyen yanmasına sebep olan bi nevi gaz ölçüm aparatı.
  lambayı yakması aslında parçanın bozuk olduğu anlamına gelmeyebiliyor zira ilgilenen usta değiştirilse bile arıza lambasının tekrar yanabileceğini söylemiş ve şahsımı sürekli yana turuncu uyuz lambayla baş başa bırakmıştır. yenisi 150-200 tl civarıydı diye hatırlıyorum.
 • katalitik konvertörden önce ve sonra olarak pozisyonuna ve görevine göre ikiye ayrılır.