şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: topal ordek)
  • yanlış kararlar alarak büyük kayıp yaşayan trader.
  • gorev suresinin sonuna yaklasmis ust duzey diplomat ya da politikaciya denir diplomaside. sebebi baglayici, kapsayici ve uzun vaadeli tahhutlerde ve tasarruflarda bulunamamasidir.

    barack obama'nin mevcut halidir.
  • lame duck, yani topal ördek, bir kusuru, açığı, suçu, günahı nedeniyle yara almış ve yaralı haliyle öldürülmesi kolay bir av hayvanıdır. mecazi olarak da şantaja boyun eğme kıvamına gelmiş yahut taviz verme konumuna sıkışmış kişi, şirket, spor takımı, kurum, hükümet veya ülkeye denir.

    misal, yolsuzluklara bulaşmış bir siyasetçinin ses kayıtları ve kriminal faaliyetlerine dair somut belgeler yabancı ülkelerin eline geçmişse o siyasetçi o andan itibaren topal ördektir. aklı başındaysa istifa eder, ülkesini leke almaktan kurtarır. lakin ihtirasları aklını başından almışsa ondan kapalı kapılar ardında istediğin tavizi koparırsın. ülkesinde bir çürük çark çetesinin çavuşu olmuşsa, koltuğunu korumak uğruna kulun kölen olur. tasma takıp gezdirirsin. ülkesinin kaynaklarını senin önüne serer, senin için savaşa bile girer. şantaj karşılığında taviz koparma işini onun onurunu alenen kırmadan yapabilmen, kendi halkı karşısında küçük düşürmeden kurgulayabilmen çok önemli ki bu zavallı ördeğin tüylerini mümkün olduğunca uzun süre yolabilesin.

    .