şükela:  tümü | bugün
  • bipolar bozukluk tedavisinde verilen ilaç.en büyük yan etkisi görmede bulanıklık ve bozukluktur.diğer bir yan etkisi ise vücutta döküntü ve kaşıntıdır.bunun olmaması için doz artımı çok yavaş olmalıdır.
  • bipolar bozukluk tedavisinin yanı sıra, aslında antiepileptik bir ilaçtır. etken maddesi lamotrijinolup, yardımcı madde olarak sakarin sodyum ve frenk üzümü aroması içerir. 2 mg (çocuklar için), 5 - 25 - 50 - 100 - ve 200mg lık dozaj şekilleri vardır. efervesan/çiğneme tableti şeklinde ve oldukça lezzetlidir.
  • ticari sunumu çiğneme tableti şeklinde olsa da tadı kötü olduğu için (kimileri sevebilir gerçi bu tadı) bir miktar suyla da yutulabilinir ya da bir miktar sıvı içerisinde eritip içilebilinir. bu bilgiyi vademecum dışında uzman psikiyatrist ve ilacın ürün müdürü onaylamıştır.

öte yandan yan etkileri çok az olan etkili bir ilaçtır. uyku yapmaz, sersemlik yapmaz, iştah açmaz sadece işini yapar.
  • çok dikkatli doz artırımı yapılması gereken ilaçtır. yan etkisi yok denecek kadar azdır. tranko buskas ile yavaş yavaş artırılır sonra tranko buskas yavaş yavaş azaltılır.

iyidir hoştur. tek bir hamlede çiğnenince tadı kötü değildir. hemen arkasından su içilince daha da güzel olur.
    5 mg çok zor bulunur. doz arttırımınız bir kaç kutu şeklinde alıp ikişer alarak da yapabilirsiniz.
  • epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç.
  • antiepileptik olarak halen kullandığım ilaçtır. başlarken doktor, kaşıntı yapabilir demişti, onu bile yapmadı. bundan önce kullandığım topamax ile yaşadığım hiçbir yan etki yok artık. kuzenimin tavsiyesiyle bir tane almıştım, şimdi bir tane daha sipariş verdim. bence herkes kullanmalı, iyi ki varsın lamictal, ailecek seviyoruz seni.
  • kelimeleri seçmekte yoğun sıkıntı yaşatan, habire bir kelimenin yerine alakasız bir kelime kullanmama yol açan, 1 yıldır kullandığım ilaç. mesela yemekte kaşığı uzatır mısın demek yerine karnıbaharı uzatır mısın denilebiliyor.
  • duyduğum, bildiğim kadarıyla yan etkileri açısından en hafif ve en sevilen epilepsi & bipolar bozukluk ilacı.
    ayrıca auralı migren tedavisinde de kullanılıyor. prospektüste migrenden bahsetmiyor ama benim doktor "kullanılıyor" dedi. (sanırım migrenle ilgili faz 3 çalışmaları henüz tamamlanmadığı için prospektüste yazmıyor)
    migrenle ilgili hikayesi ise şu: bu ilacın, aynı zamanda "auralı migreni" de olan epilepsi hastalarının migren ataklarını ciddi anlamda azalttığı görülmüş. bunun üzerine daha düşük dozlarda auralı migren tedavisinde denenmeye başlanmış. (ya da sadece bende deniyorlar. bilemedim şimdi)
    özellikle "auralı" diye üstüne basa basa yazıyorum çünkü diğer migren türlerinde hiçbir etkisi yokmuş. zaten aura atağı ile epilepsi atağının yapısal olarak birbirine çok benzemesi ya da aura atağının epilepsi atağını taklit etmesi gibi bir durumdan dolayı bu mevzu varmış.
    sözün özü doktorunuza danışmadan kullanmayın. bir de doz artırımının çok dikkatli yapılması gerektiğini unutmayın. yoksa lenfleriniz balon gibi şişebilir valla. (10 binde 1 bile olsa)
  • depersonalizasyon tedavisinde şu ana kadar en etkili ilaç olduğu deneylerle kanıtlanmıştır
    (bkz: http://www.psychopharmacologyupdate.com/…ation.aspx)

ama hakkında söylenen ölümcül döküntü ve deri hastalıklarından koktuğum için kullanmaya cesaret edemediğim ilaçtır
  • bipolar tedavisinde kullanılan ilaç. yavaş yavaş arttılılır dozu. ben 100 mg kadar çıkabildim sonra bıraktım. doktor 200 mg hedeflemişti halbuki. beraberinde seraquel 300 xl, zestat, talvon gibi ilaçları da kullanıyordum. bunların hepsi karışınca uyku muyku yapmıyodu bende, tavanı izliyodum mal gibi bi de deli gibi çarpıntım oluyodu. ha öldüm ha ölecem diye bekliyodum. neyse bıraktım tüm bu ilaçları ama ilaçları kullanmama sebep olan fikir hala beynimin bir yerlerinde beni kemiriyor !..