şükela:  tümü | bugün
  • latince yaprak anlamına gelen.dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin mm’lik olarak inceltilerek , inceltilen alana porselen diş lamimalarının yapıştırıldığı işlemdir.günümüzde estetik nedenlere çok tercih edilen bir yöntemdir efemdim
  • eksileri çok fazla olan kaplama diş türü.

*çok pahalı
    *bu dişleri kullanamıyorsunuz, öyle elma ısıramazsınız, yani lamine dişleriniz artık süs
    *kırılabilir, düşebilir. kırılırsa para çöpe gitti, tekrar uğraşması da cabası. düşer de kırılmazsa, dişçiye gidiyorsunuz, yapıştırıyor. örneğin benimkilerden biri 2 yıl sonra düştü, dişçiye gittim, yapıştırdı.
    *başlarda konuşma güçlüğü çekilebiliyor
    *sonuçta bu diş yapma bir diş ve kendi dişiniz gibi olmayacak

ne yazık ki hekimler bu bilgileri vermiyor. siz de kafanızda elli bin soru işareti varken, süreçle uğraşırken bazı soruları es geçebiliyorsunuz. oysa başta her hastaya anlatmaları lazım bunları. insanları siz niye ekşiye muhtaç ediyorsunuz ki? ben mesela düşünce laminenin düşen bir şey olduğunu öğrendim. devamlı ağzımda kalacak sanıyordum. işin tuhaf yanı, böyle önemli konular hakkında internette düzgün bilgi de bulamıyorsun.

bence dişleriniz hakikaten kötü durumdaysa, estetik görünüş şartsa başvurmalı. mümkün olduğunca kendi dişlerimizden şaşmamalı.

tavsiyem: yaptırmayın.

ikide bir düşen diş mi olur? incecik şeyi koymuşlar oraya en ufak bir şeyde düşüp duruyor. ben hisar intercontinental hospital'da yaptırmıştım. orayı da asla tavsiye etmiyorum. arkalarından öbür dişçiler bunların hatalarını temizleyecekse ne anladık o işten? param da boşa gitti. şimdi ağzımda olmayan ön dişimle oturuyorum evde. işin yoksa yarın dişçiye git anlat, uğraş dur. öyle iki seansta halledilecek gibi bir şey değil. çünkü yeniden yapıştırmayı düşünmüyorum. başka bir şey yapsınlar. ve tabii ki başka bir ildeki dişçiden söz ediyorum.

şimdiki aklım olsa lamine yaptırır mıydım?
    -asla. herkes gibi porselen kaplama yaptırırdım, üstelik çok daha ucuz. çat çut çıkıp duran böyle dişleri yapanlar da kendilerine doktor diyorlardır.
  • evet arkadaşlar üstteki entryi de okuyunuz. insanlara bir yararı olur diye tekrar yazıyorum.

bu yapıştırma lamine diş çeşidinden: kaçın

evet kaçınız. yaptırmayınız. ben yaptırdım. bilmiyordum. aslında yapınca güzel de oldu. ama acayip dayanıksız ve pahalı. 2 yılda 2 kere ağzımdan düştü diş. hem de üst çenedeki ve ortadaki diş. düşünsenize belki şehir dışındasınız, belki iştesiniz, belki yaz tatiline gittiniz, çıt pıt bunlar düşecek, al başına belayı.

2. kez düşünce, başlarım laminesine dedim ve gittiğim yeni dişçim de bu laminelerle daha çok gidip gelirsin dedi zaten ve bakınız 1 değil 2 değil 3 değil 4 dişimi birden normal kaplama yapmak üzere söktü. yani yanındaki henüz bir sıkıntı çıkarmamış kaplamaları lamineleri de söktü. çünkü ben 4 dişi yanyana yaptırmıştım. tek başına bu dişten kurtulamıyoruz. resmen bela. tek yapmaya kalksan hem o diş belli olur hem de orada tutunmaz imiş. tabii dişçilerin birçoğu bizi takmadığından ve paraya baktığından veya hastanede çalışıyorsa mesai saatine baktığından takıyor lamineyi geçiyorlar. düzgün bir diş hekimi bulmak lazım. ben istanbul dışındayım, 4 dişi tek lamine fiyatına yapıyor diyebilirim. şu anda da bunları geçici dişlerle yazmaktayım maalesef.

burayı okuyorsanız bence yaptırmayın, hatta bu lamine pazarını mümkünse bitirelim. yeni dişlerimle daha mutlu olacağımı düşünüyorum. zaten bu laminelerle ha ağzımdan düştü ha düşecek ha çıktı ha çıkacak acaba çıktı mı birazdan çıkar mı diye düşünmekten fenalık geçirdim.

diş konusunda artık uzman sayılırım. örneğin implant acayip yararlı ve taksit borç harç da olsa mutlaka yaptırılması gereken bir şeyken, bu lamine denen şey bana göre tamamen çöp. kısacası lamine mamine hiçbir şeye derman olmuyor.

edit: yeni 4 porselen dişimi yaptırdım 3 ayı geçti yapılalı, iyiyiz bir sıkıntımız yok, görünüşümüz de güzel. inşallah bir sorun çıkmaz. bilseydim başta uzak dururdum bu lamine denen dişten.
  • lamine diş yaptıracaksanız en azından dikkat edin, iyi hekim ( daha doğrusu iyi teknisyen) seçin görsel
  • diş hekimimin kardeşimin iki ön dişine yaptığı uygulama.

ancak sanki dişlerin birinde tırtıklı bir yüzey var. bu normal mi bilmiyorum. ayrıca bunu düzeltmek istesek lamineler geri çıkar mi bu da meçhul. maalesef internette bu sorular için cevap bulunmamakta.
  • sorular üzerine 2. edit: lamine yaptırmadım zirkonyum yaptırdım . neyine kıyamamışım dişlerimin senelerce o kötü dişlerle gezdiğime inanamıyorum.

hiç yapay olmadı renk kartelası var zaten seçersini dişinize yakın olanı.
    lamine ve zirkonyumun farkı lamine sadece dişin görünen ön
    yüzüne yapıştırılıyor.zirkonyumda tamamen kaplanıyor. ikisinin de malzemesi aynıymış .ben zirkonyumdan çok memnunum düşmedi çok da doğal duruyor.

edit: zirkonyum yaptırım. doktorum tam istediğim gibi yaptı gayet doğal.

düşme ihtimali yüksek olduğu halde bile bile yaptıracağım işlem. zirkonyum kaplamada renk tutmam ihtimali yüksek ve kıyamıyorum sağlam dişlerime.