• "olmuş olanın hiç önemi yoktur, göz kamaştırıcı olan bekleyiştir."

andre breton dünyaya nadiren sığıyor.
  • kitabın anlaşılması gerçekten güç. kullanılan metaforları, yapılan göndermeleri anlamakta zorluk çektiğimi belirtmeliyim. ama kitaptaki fotoğrafları anlamayı geçtim, altındaki açıklamalar da çok yetersiz geldi. örneğin; kristal taşların olduğu bir fotoğraf var ve kitapta bulunduğu kısımla hiç ilgisi yok. altındaki tek açıklayıcı cümle ise: oturduğum ev, yaşamım, yazdıklarım... nasıl yani? o taşlarla yazarın yaşantısının ne ilgisi var? entelektüel birinin bile bunu açıklayacağını, şu şu imgeler kullanılarak anlatmış diyeceğini sanmıyorum. ya da fazla mı cahilim? *

öte yandan hakkını teslim etmek gerek; kitabın dördüncü bölümü en anlaşılır ve keyifli kısmı. salvador dali'yle başlayan sürreal maceram andre breton'la devam etti. sanatçıları anlamak zor üstadım.

--- spoiler ---

bir temas, hatta bizim için temas bile olmayan bir şey, sezginin tek bir dalıyla irade dışı bir temas dışımızdaki ve içimizdeki bütün çayırı titretir.

--- spoiler ---
  • frenkce: mantiksiz ask.

kavram aska dissal bir hata halinden ziyade aska ickin, askin olmazsa olmaz bir cilginlik hali, bir aptalligi oldugu tasavvurundan bahseder. iyi arkadasa kulak vermek lazim gelir
  • yves saint laurent'in moda dünyasındaki yükselişi ve sevgilisi pierre berge ile olan ilişkisinin anlatıldığı film. 2010 yapımı olduğu için 2008'de ölen yves saint laurent'in görüntüleri kullanılmış ama onun dışındaki oyuncular kendini canlandırıyor. buyrun bu da trailer:
    http://www.imdb.com/video/imdb/vi4129332505/
  • andre breton'un nadja ile beraber en onemli kitabi. (bkz: surrealist edebiyat) (bkz: otomatik yazin)

1937'de basilmistir. turkceye ise ismail yerguz cevirmistir. dost kitapevinin cikardigi kitap 123 sayfadir.
    turkce ismi cilgin ask ing: mad love
  • jacques rivette'in yönettiği 1969 yapımı film. aynı yıl sutherland trophy'yi kazandı.
  • zıt kutupların yaşadığı aşk. bir mıknatısın iki yüzü, hem delicesine kendisine çeker hem de iter.
hesabın var mı? giriş yap