şükela:  tümü | bugün
 • larry wachowski'nin yakında resmen açıklanacağı söylenen yeni cinsiyetine paralel yeni adı..

  http://www.cinematical.com/…i-brothers-are-no-more/

  http://www.film.gen.tr/haber/index.cfm?hid=3393
 • kardeşi andy wachowski ve tom tykwer ile birlikte cloud atlas filmi için tekrar gün yüzüne çıkmış yönetmen/yazar.

  eski halinden daha güzel göründüğü kesin(!) ancak sadece ses kısmı hala biraz sıkıntılı, ee evet ses biraz şey.
 • metni çeviren çağla özbek'in tarifiyle "toplum önünde sesi gür çıkan bir trans birey olma kararını nasıl verdiğini anlattığı inanılmaz konuşması..."

  matrix film serisinin yapımcı ve yönetmenleri wachowski kardeşlerin yarısı lana wachowski, insan hakları derneği’nin görünürlük ödülü‘ne layık görülmüş. 2000'li yılların başında cinsiyet değişim sürecine giren wachowski, ödülünü alırken aynı anda güldürmeyi ve kalp tellerini titretmeyi başaran yirmibeş dakikalık harika bir konuşma yapmış. aşağıdaki videoda dernek başkanı chad griffin, ödülünü vermeden önce wachowski’yi şöyle takdim ediyor:

  “gözönünde olan lgbt bireyler için dolaptan çıkmak genelde sessiz ya da mahrem bir süreç olmuyor. herkesin bu konuda bir fikri, söyleyecek bir sözü, dahası, herkesin bu işin nasıl yapılması gerektiğine dair bir eleştirisi oluyor. ama işin aslı, bu insanlar yaşadıkları süreci gururla duyurarak cam tavanları yıkıyorlar, engeller kırıyorlar ve diğer lgbt bireylere, özellikle lgbt gençlere “kendiniz olmanızda hiçbir sorun yok” mesajı veriyorlar. bu gece, bunların hepsini yapmış, üzerine kendi kuşağının en başarılı film kariyerlerinden birine sahip olmayı başarmış bir kadını onurlandırıyoruz: lana wachowski. … lana, hollywood’da bir efsane olsa da, dünyadaki milyonlarca lgbt birey için tam manasıyla bir kahraman.”

  wachowski’nin konuşmasının önemli bulduğum parçalarını türkçe’ye çevirmek için başına oturduğumda, önce önemli parçalar uc uca eklendi, sonra okudukça metnin sağını solunu kasaplamak kocaman bir hata olacakmış gibi gelmeye başladı. neresinin vurucu olduğuna ben niye karar veriyordum? ben milliyet kom tere editörü müydüm, tık avcısı gibi wachowski’nin hikayesini makaslıyordum? sonunda duygu yoğunluğunun verdiği hafif deli bir enerjiyle görev bilincimi layıkıyla üzerime geçirip konuşmanın tamamını çevirdim. video ve çevirisi aşağıda. (konudan tamamen bağımsız olarak, wachovski videoda inanılmaz güzel ve havalı görünmüyor mu?)

  konuşmanın videosu ve metni için: http://www.5harfliler.com/odalar-ve-merdivenler/
 • human right campaign tarafından "görünürlük ödülü'ne" layık görülmüş kişidir. ödülünü alırken yaptığı konuşmada cinsiyet değiştirme sürecinden bahsetmiş.

  http://onedio.com/…-degisrme-surecini-anlatti-54829
 • kız kardeşiyle beraber erotizmi görsel bir şölene dönüştürmeyi çok iyi beceren sanatkar.
 • lana'nın yaptığı hayatımda dinlediğim en güzel konuşmanın çevirisi 5 harfliler tarafından:
  http://www.5harfliler.com/odalar-ve-merdivenler/
 • sinemayı bırakmış kişi.

  matrix dışında düzgün 1 tane işleri yoktu zaten. e matrix de "ghost in the shell", "dark city" çarpması bir filmdi.
 • matrix üçlemesine ilaveten cloud atlas ve v for vandetta gibi yapımlarda da emeği vardır.ne bekliyorsunuz anlamıyorum ki 50 tane şaheser filmi mi olsun.matrix'in dark city yayınlanmadan önce bitme aşamasına geldiği de kaç kere yazıldı burada ki öyle olmasa bile bu matrix'in kalitesinden bir şey götürmezdi.imdb'de 18.sırada olan 4 oscar almış sinema tarihinin en ufuk açıcı en kaliteli yapımlarından birini çarpma film olarak nitelendirmek de sırf buraya özgü sanırım.
 • harika bir karakteri olduğu her halinden belli. kadın olmak kendisine çok yakışıyor. tuhaf bir cümle oldu ama öyle. sinemadaki dehasına laf söyleyenleri zaten allah çarpar ki çarpmış bence. dark city ve ghost in the shell bir ölçüde "yalan dünya" konseptleri nedeniyle matrix ile benzerlik gösterseler de matrix çok daha net, tutarlı ve orjinal bir senaryoya sahip. zaten bu dünyanın yalan olduğu belki de 3000 yıldır haykırılıyor. mevlana gerçeğe gidiyorum diye cenazesinde davul zurna çaldırmadı mi? o zaman bütün simülasyon temelli eserler tasavvuftan çakmadir. bir bitin be!
 • az önce cloud atlas filmini bitirdim. defalarca kez izlemiştim ama sanırım 3 yıldır izlemiyordum. eskiden benim için mükemmel bir filmdi şu anda fantastik harika ötesi bir film izlenimi verdi. vakti zamanında 8 puan vermişim imdb sitesinden o puanı 10'a yükselttim. imdb sitesinde yönetmenlere bakayım dedim tıkladım ve - hp ve lotr hariç - tekrar tekrar izlediğim ne kadar film ve dizi varsa hepsi bu kadının kaleminden ve gözünden çıkmış. gerçekten hayranlık besliyorum kendisine.

hesabın var mı? giriş yap