şükela:  tümü | bugün
 • final fantasy x'daki ronso karakterin yapabildigi bir sey, boyle ziplayip karsisindakinin mp ve hp'larini eksiltmekle birlikte onlardan overdrive turleri de ogrenebilir. ah bi de konusabilse kendisi, tarzan gibi konusuyo ya...
 • yüksek impact factora sahip olan az sayıda dergi arasında bulunan bir science citation index a grubu dergisidir *.
 • `wine, alcohol, platelets, and the french paradox for coronary heart-disease` adlı harikulade makaleyi yayınlayan dergidir aynı zamanda.

  abstract: in most countries, high intake of saturated fat is positively related to high mortality from coronary heart disease (chd). however, the situation in france is paradoxical in that there is high intake of saturated fat but low mortality from chd. this paradox may be attributable in part to high wine consumption. epidemiological studies indicate that consumption of alcohol at the level of intake in france (20-30 g per day) can reduce risk of chd by at least 40%. alcohol is believed to protect from chd by preventing atherosclerosis through the action of high-density-lipoprotein cholesterol, but serum concentrations of this factor are no higher in france than in other countries. re-examination of previous results suggests that, in the main, moderate alcohol intake does not prevent chd through an effect on atherosclerosis, but rather through a haemostatic mechanism. data from caerphilly, wales, show that platelet aggregation, which is related to chd, is inhibited significantly by alcohol at levels of intake associated with reduced risk of chd. inhibition of platelet reactivity by wine (alcohol) may be one explanation for protection from chd in france, since pilot studies have shown that platelet reactivity is lower in france than in scotland.

  özet: bol bol şarap için canlar.
 • ing. neşter
 • israil'in gazze'de yaptığı katliama karşı 24 doktorun imzasıyla bir bildirge yayınlamış olan öncü akademik tıp dergisi.

  [http://www.thelancet.com/gaza-letter-2014 http://www.thelancet.com/gaza-letter-2014]
 • editörü richard horton'un, 11 nisan 2016 tarihini taşıyan sayısında ''‘’tıbbi araştırma makaleleri güvenilmez veya sahtekarlıktır’’ açıklamasına yer verecek olan tıp dergisi. buyrun
 • 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre, dünya genelinde ölen her 6 insanın 1'inin çevre kirliliğinden öldüğünü bildiren güvenilir bir bilim dergisidir.

  söz konusu araştırmada yer aldığına göre, her 6 insan ölümünden 1'inin sebepleri ise; hava, su, toprak ve çalışma alanlarında bulunan zehirden kaynaklı olduğu ifade edildi.

  yaklaşık olarak 9 milyon insanın öldüğü belirtilen araştırmada, çevre kirliliğinin, verem, aıds veya sıtma gibi dünya genelinde insan yaşamı için tehdit unsuru başlıca hastalıklardan üç kat daha fazla ölüme sebep olduğuna da dikkat çekilmiş.

  araştırmanın 40 uluslararası bilim insanınca yapıldığı belirtilen yayında; savaş ve şiddet sebebiyle ölümlerin çevre kirliliği münasebetiyle gerçekleşen ölümlerden 15 kat daha az olması örneği ise ayrıca dikkat çekiyor.

  türkçe kaynak: populer science türkiye
 • son yayımlanan editorial dünyada çok tartışıldı. son derece bilimsel bir derginin siyasi mesaj taşıyan bir yazı yazmasıyla ilgili..

  en çarpıcı kısmı olan sonu şöyle idi: '' americans must put a
  president in the white house come january, 2021, who
  will understand that public health should not be guided
  by partisan politics.''

  ilgili editorial: tık
 • yeni yayınlanan nüfus projeksiyonuna göre 2100 yılında yani bu asrın sonunda ilk defa dünya nüfusu düşüşe geçecektik tezini ortaya atan dergi.

hesabın var mı? giriş yap