• 2013 model 0.9 twinair modelini 6 gün kullandığım araba.

aracı kaskodan verdiler bende model değiştirmek yerine "lan bi de bunu deneyelim nolacak ki çeşit olsun" diyerek aldım otomatik şanzımanlı aracı.

ve sonuç;

- benim kullanımımda km başına 36kr yaktı. (oha)
    - otomatik şanzıman çok kötü. arkadaşlar kötü ama öyle böyle değil. yığılmalar, vites atarken öne ittirmeler. lanet olsun. cvt'ye laf edeni allah çarpar.
    - aracın işçiliği güzel. ayrıca dışı küçücük ama içi "büyücük". gerçekten iyi.
    - konfor iyi, süspansiyon ayarları güzel. çukurları tümsekleri gayet güzel alıyor. (benim honda jazz'a göre bu konuda fersah fersah ileride)
    - direksiyon hafif ve hisli. tepkileri güzel.
    - 0.9 motorun -turbosu sayesinde- performansı iyi, şaşırırsınız vallahi. ancak şu var. araç .9 olduğu için 5. vites 90'da giderken 3000d/d görüyorsunuz. o da yakıt tüketimini ağlatıyor. inanın bana; downsizing akımı güzel gelebilir ama yakıt tüketimi olarak koca bir hiç. (burada tsi'dan tutun diğer pek çok turbobenzinli araçları da eleştiriyorum. performansları iyi ama ekonomi çok kötü)
    - start-stop var. çok fazla dur-kalk varsa trafikte işiniz iş. opsiyonel olduğu için devre dışı kalabilir.
    - müzik/ses idare eder.
    - bagaj seyahat kaldırmaz ama 3 kişilik ailenin bir avm'ye gidiş dönüşünü (puset filan dahil ediyorum) kaldırır.

sonuç: o şanzıman oldukça o araç alınmamalı. ayrıca yakıt tüketimi de fecaat. 0,9 lt motora 36 ykr tüketim (kurşunsuz 95- 4,95 tl) olmaz olsun. ayrıca şehir içinde çevik ve iyi park edilebilir olmasına rağmen otoban ortamlarında sarsıyor (korkutur adamı 120-130'dan sonra) ve yüksek hız manyak tüketim demek. sadece şehir içinde anlamlı bir araç. onda da şanzımana yine küfür etme ihtiyacımı hatırlatıyorum. iğrenç. otomatiklerin dip noktası.
  • clio tadinda denmis ama o malzeme kalitesi clio yu 3e katlar 8e boler, parasına gore arabalarin kralıdır.
  • lancia ypsilon olarak da bilinen, durumu iyice kötüleşen lancia'nın çok umut bağladığı, sınıfına göre çok yüksek donanım seviyesi, kalitesi, işçiliği ve hoş tasarımıyla sıyrılacak olan; avrupa'da ekim 2003te satışa sunulacak otomobil...
  • 1.2 olanı 1.2 16v fiat fire motorludur.

türkiye'de fiat palio ve albea'a da kullanılmış olup fiat etiketi altında 80 beygir güç üretmektedir. lancia etiketi altında yazılım ile 85 beygir güç üretmektedir.

az yakar, çok kaçar, basarsan gider, basmazsan az yakar. taksicilerin bir dönem göz bebeği olup lpg ile tam uyumludur. bosch euro 3 eobd destekli geri dönüşsüz yakıt beslemeli, çok nokta enjeksiyonlu, otomatik supap ayarlı modern bir motordur.

1.2 16v günümüzde 1.4 16v fiat egea ve linea'da kullanılan motorun çap ve strok değiştirilerek downsize edilmiş hali olup bir çok parçası ortaktır (yağ pompası, üst kapak, supaplar, karter, devirdaim, etc.)

gavur memlekette punto 1.2 sporting, idea ve stilo'da da bu motor kullanılmış olup aftermarket turbo besleme ile harikalar yaratan bir motordur. aynı motorun 1.4 16v olanı fabrika çıkışlı turbolanarak tjet adında bir dönem pazarlanmıştır.
  • enteresan bir araba. italya 'da bunun hibrit versiyonu olan ecochic modelini kullandım bir süre.

arabayı tam boklayasın geliyor, sonra bir özelliği hoşuna gidiyor. tam sinirlendiriyor derken ufak bir kutu koladan beklenmeyen performans gösteriyor. aslında harika bir şehiriçi getir götür işin görülsün arabası yapmış adamlar, ne eksik ne fazla.

69 beygirlik dev bir kutu kola. ama gel gör ki adamlar kutu kolaya apple car play falan koymuşlar. *

otobanda yokuş aşağı top speed denemesi yaptık 168 km/h 'de kilitledi kendini daha da gitmedi. ancak enteresan bir şekilde o hızda verdiği güven renault clio tadında, çok kötü değil ve beklentinin ötesinde.

uzun yol yapılmaz, rahatsız ediyor. ama şehirde kullanmak için harika bir şey çıkartmışlar ve bildiğin hibrit araç.
  • italya'nın güney tarafındaki her 10 arabadan 6'sıdır. yaklaşık 2 yıldır 2007 1.4 benzinli modelini kullanıyorum ve çok memnunum her anlamda. içi dışarıdan gözüktüğü gibi küçük değil, aksine geniş. taş gibi araba.

city direksiyon modu 2022 egea'lardan bile daha yumuşak.

otobanda tır sollayamazsınız diye saçma bir entry okudum. 2012 - 2013 corsa'lardan tır sollarken daha tok hissiyat veriyor anlatabildiysem.

öyle parçası bulunmuyor falan değil. ararsanız bulursunuz.
  • çok sevdiğimizdir.
    yaklaşık 1 yıldır eşim kullanıyor.
    kırmızı böceğimiz oldu.

bende şirket aracı olmasına rağmen ve bedava mazot olmasına rağmen kullanmaktan keyif aldığım için haftasonları lanciayı kullanmayı tercih ediyorum.

ekşide çok fazla bilgi yok merak edenler için 2013 - 1.3 95hp multijet disel için izlenimlerim şöyle:

öncelikle 7 yıldır aktif araç kullanıyorum.
    yılda 30000 km üstü yaparım.
    kullandığım araçlar orta sınıf hatchback veya sedan filo araçları oldu hep.

kullanımı oldukça keyifli, şehir içinde yormuyor.

city mode özelliği ile direksiyonu kuş gibi hafif. bu özellik belli bir hızdan sonra sanırım 30 km/sa'den sonra devre dışı kalıyor. park ederken ya da düşük hızla giderken kontrol tek parmağınızla mümkün.

start stop modu var. istenirse kullanılabilir.

araç ufak gibi dursa da aslında göründüğü kadar minik değil. bagaj hacmi polo ile aynı. içi polodan da fiestadan da geniş. tavanı yüksek ve görüş açısı birçok hatchback araçtan kat kat iyi.

şehir içinde yakıt tüketimi 100 km'de 4.5 litreyi geçmez. eşimin kullanımında 4lt ile 4,2 lt civarı yakıyor.

araç yüksek hızlarda zorlanan bir araç değil. 160lara zorlanmadan çıktım güvensizlik yaşamadım.

yüksek hızda motor sesi içeriye pek geçmese de rüzgar sesi çok baskın.

aracı segmentine göre seri ve atak buluyorum.

vites geçişleri, pedallar çok yumuşak pedalları biraz ufak, bayanların kullanımı için cazip ancak 48 numara ayaklarla ben de zorlanmıyorum.

1.95 mt boyunda olmamdan mütevellit özellikle hatchback araçlarda zorlanırım. polo ve fiestada yaşadığım dizimin direksiyona gelmesinden dolayı bacaklarımı iyice açmak durumunda kalmam, tavanın alçak olması ve en önemlisi kafam tavana yapışık olduğundan görüş açısının düşük olması sorunlarını bu araçta yaşamadım.
    bu konuda gerçekten çok iyi.
    ancak koltuklar benimki gibi iri ve uzun bedenlere göre değil. standart ölçülerdeki vücutları rahatlatmak için dizayn edilmiş koltuk kıvrımları uzun yolda benim canıma okudu. bu konuda tek rahatsız olduğum araç budur fakat standart ölçülerde olup kullananlar çok rahat olduğunu söylüyor.

malum lancia türkiye'den çekildi. ancak bunun bir dezavantajı yok. otokoç / birmot servisleri ilgileniyor. lancia ya da fiat bölümlerinde bakımlarını yaptırabiliyorsunuz. fiyatlar uygun fiattaki fiyatlar punto için neyse o. lancia'da ise %10 daha yüksek.

lancia yeni satış yapmasa da lancia türkiye halen aktif. bakım sonrası lancia türkiye merkezi arayıp memnuniyeti sorguluyor. hatta kaza yaparsanız kaskonun vereceği ikame aracı beğenmezseniz gerekli görüşmeleri yapıp ikame olarak lancia verebiliriz bizimle iletişime geçin bile dediler.

velhasıl memnun olduğum, önerdiğim bir araç. tipini de orijinal ve hoş buluyorum.
    40000tl civarı fiyatları da cazip.

ilgilenenlere daha geniş bilgi verebilirim.
  • abd'de badge engineering ile chrysler ypsilon'a dönüşüvermiş:
    http://www.autoexpress.co.uk/…chrysler_ypsilon.html

not: ve yine olmamış.
  • 120yi gecince ucan tabut hissiyati veren arac. pek bir sirindir, dar sokakli sehirlere yakisir ama otoyolda tir sollamaya kalkmayin.
  • güncel modeli euro ncap testlerinden 2 yıldız alarak hayal kırıklığı yaşatmıştır. geely'ye rakip amk.
hesabın var mı? giriş yap