şükela:  tümü | bugün
 • ken loach'un yonettigi, jim allen'in yazdigi ve basrollerinde ian hart ile rosana pastor'un yer aldigi 1995 yapimi bir film. ispanyol ic savasi sirasi'nda liverpool'dan kalkip ispanya'ya savasmaya giden genc bir ingiliz komunistin yasadiklari cercevesinde ispanya'daki davanin aslinda lokal olmayip global bir carpisma oldugunu ve savasin kaybedilmesinde bu global iliskiler ve hesaplar aginin nasil bir rol aldigini anlatan guzel bir yapim. herkes adina masum isteklerle yola cikanlarin sistemin eziciligi karsisinda burunlarinin surtulmesinin hikayesi. baska olasiliklarin hatirlaticisi.
 • "ülke ve özgürlük" ismi ile sinemalarda oynamış film...ispanya iç savaşında yaşananları biraz da acıklı bir dille anlatır (özellikle cumhuriyetçilerin birbirlerini vurmaya başlamaları*)...bazı solcuların "bu herif* troçkist zaten, işi gücü stalin'i karalamak" diyerek nefretlerini kusmaları ise ayrı bir nokta...
 • ken loach filmi...
  loach, stalinist politikalara ve avrupa 'rasyonelizmine' en keskin elestirisini "ülke ve özgürlük" filmiyle yapar. liverpoollu david, ispanya iç savasiyla ilgili bir propaganda filmini izledikten sonra, ispanya'ya, fasizme karsi savasmaya gider. marksist birlesik isçi cephesi (poum) saflarinda anarsit ve troçkistlerden olusan bir gruba katilir. ancak, gerilla taktigiyle vur-kaç eylemleri yapan ve ellerinden silahlarin eskiligi ve yetersizliginden dolayi yilginliga düsen david, stalinistlerin (sol koalisyonun hükümeti) düzenli ordusuna katilir. çünkü, sovyet rusya güdümündeki ispanya komünist partisi (pce), silah ve mühimmat yardimi almak isteyen gerillalarin düzenli orduya katilmasini sart kosar. daha sonra david, pisman olacak yeniden marksist birlesik isçi cephesi'nin
  gerillarina katilacaktir. bir süre sonra, koalisyon hükümeti, gerillalari tasviye etmeye baslar. franco'nun fasistleriyle savasan marksisit cephe, bir yanda da stalinstlerle savasmak zorunda kalir.
  loach, filmiyle ispanya iç savasinda stalinstlerin, fasizme karsi mücadelede stratejik ve taktik hatalarini ortaya koyarken, avrupa ülkelerinin ispanya'daki fasizme karsi nasil tepkisiz kaldigini da altan alta elestirir. ülke ve özgürlük filminde, fasistlerin kontrolündeki köyü ele geçiren gerillalar, köylülerle toprak mülkiyetini tartisir. anarsitlerin, devrimci marksist blogun ve stanilizmin politik söylemini, köylülere ve militanlara tartistirarak, taraflarin sosyalizm söylemini, kapitalizmle mücadele biçimini çatistirir loach. aslinda tartisilan sey özgürlügün sinirlari ve topraktir. özgürlük, halkin kamudan özgürce yararlanmasi mi, yoksa özgürlük, ticari faaliyetlerin, üretimin, kapitalin dolasiminin özgürlesmesi mi? tartisma sonuca baglanmadan sekans biter.
 • ülke ve özgürlük'de trajik olan fasizme karsi verilen mücadele degildir, trajik olan, avrupa'nin fasizm karsisindaki duyarsizligi, stalinstlerin düzenli orduyu dayatarak, gerillalarin mücadelelerini 'rasyonelize' etmesi, gerillar üzerinde stalinst egemenligin kurulmak istenmesidir. nitekim, bu sevda ispanya'da fasizmin otuz yillik iktidariyla sonuçlanacak, "uygar avrupa devletleri" ve rusya, franco'nun falanjizmiyle baris içinde yasamanin yollarini arayacaktir. daha iç savas bitmeden, 26 subat 1939'da fransa ve ingiltere, 1 nisan'da da abd franko'nun fasisit hükümetini taniyacaktir, 22 agustos'ta da stalin ve hitler saldirmazlik anlasmasini imzalar. ken loach, egemen stalinist solun söylemlerini, kapitalistlerle yer yer isbirligi yapan sovyet rusya'yi ve onun rasyonelizmini elestirir... ispanya iç savasinin konusulmak istenmeyen bir yönünü izleyiciye ulastirir. "ülke ve özgürlük" filminin bir önemli özelligi de, avrupa ülkeleri, kitayi 'tek ülke' yapan ekonomik anlasmalar imzaladigi, eski yugoslavya'nin parçalanip, bosna'nin kan gölüne döndügü bir döneme denk düsmesi. ülke ve özgürlük, ulus milliyetçiligi, fasizan politikalar ve stalinizmin 'tek ülkede sosyalizim', 'kapitalizmle baris içinde yasam' politikalarinin karsisina, devrimcilerin birlikte mücadelesiyle çikar.
 • ispanya iç savaşı'nı, isyanın nasıl içten içten bastırıldığını ve ideolojik çelişkileri oldukça güzel bir sinema diliyle anlatan, stalinizme de bir güzel söven ken loach filmi. filmin en çarpıcı sahnelerinden bir tanesi elinde pazar torbasıyla düzenli ordu yanlısı stalinistler ve militanlar arasında kalan teyzenin "birbirinizi öldüreceğinize faşistleri öldürün, açız biz" diye bağırmasıdır. ve ayrıca köydeki toplantı sahnesi onlarca teorisyeninin binlerce sayfaya sığdıramayıp, anlatamadığı ideolojik çelişkiyi yaklaşık beş dakikada anlatmıştır* ve yine bu sahne çok kabaca da olsa bir anarşizm komünizm karşılaştırması olarak nitelendirilebilir. otoriteye ve siyasete yenilişin öyküsüdür bu film kısaca.
 • ken loach un tartışmasız en iyi filmi. bununla beraber aynı yıl gösterilen libertarias ta kesinlikle izlenmelidir. ayrıca bununla beraber bu filmlerden haz alan kişiler ay carmela ve in praise of older woman ı da izleyebilirler.
 • anti-faşistlerin ortak bir hedef üzerinde birleşemeyişleridir bu film.cephede sevdiği kadını kaybettikten sonra onun toprağından bir avuç alıp ölene dek saklamıştır.ölünce torunu bu toprağı mezarına döker ve film tavan yapar.
 • kullanılan müziklerden bazıları hatırla sevgili dizisinde de kullanılmış olan filmdir.
 • marxizm, stalinizm (izm de değildir ya aslen), anarşizm arasındaki farkları tek bir sahnesiyle (köylülerin ve militanların toplanıp, toprakları ne yapacaklarını konuştukları) anlatan film.