şükela:  tümü | bugün
 • george romero nun 4. zombi filmi. yakında çekimlerine başlanacakmış.
 • asia argento, dennis hooper ve simon baker* gibi isimlerin netleştiği dead trilogy serisini quadrilogy e dönüştürecek george a romero filmi.

  star wars episode 3 la beraber 2005 in en çok beklenen filmlerinden.
 • kült korku klasiklerinin yeniden çekilmesi ve bunun gereksizliği üzerine bir yazı okumuştum. konuya the texas chainsaw massacre'dan dalıp dawn of the dead'den çıkmışlardı. (yiğidi öldür hakkını yeme: zack snyder'ın 2004 tarihli dawn of the dead'i bana tükürdüğümü yalatmıştır. özellikle yeni yayınlanan unrated director's cut versiyonu, ortalıkta koşturan zombileri* saymazsak, zombi fanatiklerini kesinlikle tatmin edebilecek düzeydedir.) artık yılan hikayesine dönen three mothers trilogy'nin son halkasını biz hala argento'dan bekleyeduralım (üçlemenin ilk filmi suspiria, ikinci filmi de inferno'dur), 2005 senesinde suspiria'nın amerikan remake'i ile yeniden karşımıza geleceği haberini okumak ta oldukça can sıkıcıydı. yazının sonunda tüm bu kült yönetmenler “hala” hayattayken, sektörün devleri bu kişilerin eski filmlerini temcit pilavı gibi yeniden yeniden çekeceğine (tabi japon korku filmlerini coverlamaktan fırsat bulurlarsa), keşke bu insanlara gerekli imkanları sağlasalar ve yeni klasiklerini yapmalarına fırsat verseler gibi bir temenniyi okuyunca da bu yoruma katılmamak elde değildi. işte tam bunların üstüne, george a. romero’nun “land of the dead” ile geri döneceği haberini almak, benim gibi bir zombi manyağının sevinçten ters takla atmasına neden olmuştur.

  film hakkında şu an neler biliyoruz:

  - filmin senaryosu aslında 11 eylül öncesinde tamamlanmış ancak ikiz kuleler sonrası hiç bir stüdyo böylesi bir senaryoya el sürmeyeceği için romero biraz beklemeyi tercih etmiş.

  - yaklaşık 1 sene boyunca 20th century fox ile romero arasında pazarlıklar yapılmış ancak en sonunda universal pictures filmin dağıtım haklarını satın almış ve filmin adını resmi olarak george romero’s land of the dead olarak açıklamış.

  - romero, kendisiyle yapılan bir röportajda şu müjdeyi de vermiş: "the producers want major distribution, so i’m sure that the first release version, in this country anyway, will have to be r-rated. i don’t think they’ll want to go nc-17. but they’re gonna let me shoot the film the way i want to, and they’ll let me do the cutbacks for release. hopefully the fans will still show up, and then see the [unrated] edition later on video."

  - son dakika değişikliği olmazsa filmin abd’de gösterime gireceği tarih: 21 ekim 2005.
  (edit: filmin gösterim tarihi oldukça erken bir tarihe alınarak 24 haziran 2005 olmuştur.)

  - casting detaylarına bakarsak, dennis hopper filmdeki baş-kötü karakteri canlandırmakta. asia argento ise yiyecek ve sağ kalan insan aramak için dead reckoning adlı bir tankla dışarı çıkıp zombilerle savaşan 3 askerden birini canlandırıyor. (edit > yalan. asia argento asker falan değilmiş.) romero’nun özel ısrarı sonucu tom savini de filmde rol almayı kabul etmiş, üstelik neredeyse dawn of the dead’de canlandırdığı blade karakterin oldukça benzeri bir karakterle karşımıza gelecekmiş.

  - filmde bir çok ünlü kişinin konuk oyuncu (daha doğrusu zombi) olarak yer alacağı ve bu yüzden her sahnenin dikkatli seyredilmesi gerektiğine dair söylentiler dolaşmakta. romero ise şimdilik sadece shaun of the dead’in yıldızları simon pegg ve edgar wright’in filme zombi olarak konuk olacağını konfirme etmiş, ayrıca shaun of the dead’in kendi üçlemesinden sonra çekilen zombi filmleri arasında en çok sevdiği film olduğunu söylemiş.

  - çekimlere ekim 2004 itibarıyla toronto’da start verilmiş. romero çekim mekanı olarak daha önce de orijinal üçlemenin çekildiği pittsburgh için ısrar etmiş ancak ekonomik nedenlerden ötürü toronto tercih edilmiş.

  - filmin konusuna gelince, üçlemeyi seyredenler bilir: day of the dead ile seriye noktayı koyduğumuzda (neyse ki nokta değil, noktalı virgülmüş) artık dünya o bildiğimiz eski dünya değildir. bir avuç insan kurtulmayı başarmış ve zombi tehditi altındaki sığınaklarda yaşamak için savaşmaktadır. dördüncü film land of the dead’e geldiğimiz zaman ise bu karanlık dünyanın farklı bir bölümü ile karşılaşıyoruz. aslında bu salgından kurtulan insanlar sanıldığı kadar az değildir ve romero dördüncü filmde bizi kale gibi korunan “canlı” bir şehire davet eder. fakat tam bu noktada romero’nun o meşhur protest duruşu ile bir kez daha karşılaşırız. bu adam ki, night of the living dead’de baş rolü siyah bir aktöre vermiş (sene henüz 60’lar), dawn of the dead’de alışveriş merkezinde sallana salana dolaşan zombiler ile muhteşem bir tüketim şuursuzluğu eleştirisi yapmış, nihayetinde day of the dead’in daha açılış sekansında, artık hiç değeri kalmamış yeşil amerikan dolarlarını sokaklarda rüzgarla savurmuş bir adamdır. yeni filmi land of the dead’in bu kale-kentinde ise, zenginler ve fakirler arasındaki hiyerarşinin sınırlarını kara kalemle kalın kalın çizmiş romero usta. “bu film para, hırs ve açgözlülük üzerine bir film olacak” diye de yorum yapmış. zenginler (ya da güçlüler) fiddler’s green adı verilen güvenli bir mekanda rahat rahat yaşamlarına devam ederken, alt seviyedeki halk ise sokaklarda yiyecek peşinde koşup, talan ve terörle (belki de duvarın öteki tarafındaki zombilerden pek farklı değiller) hayatta kalma savaşı vermektedir. yine de yaşamlarına devam etmek için arada sırada duvarın öteki tarafına geçmeleri ve yiyecek, vs. bulmaları gerekmektedir ve olaylar gelişir...

  - bu filmdeki zombilerin, üçlemenin diğer bölümlerindeki zombilere göre biraz daha “evrimleşmiş” olacağını açıklamış romero. tabi bunu okuyunca paniğe kapılmamak elde değil ama hemen ardından şöyle devam etmiş: “kimse endişelenmesin. benim filmimdeki zombiler asla koşmayacak!” büyüksün be romero!
 • trailer'i asagidaki adresten izlenebilecek film.

  http://movies.yahoo.com/…meroslandofthedeadqt1.html
 • george a. romero'nun dörtlemesi dahilinde, ilk defa bu filmde "zombie" kelimesi telaffuz ediliyormuş. hem de dennis hopper tarafından...
 • amerika'da bu hafta sonu gösterime giren ve pek de iyi bir gişe açılışı (10 milyon dolar) yapmayan film.
 • dennis hopper'ın (kaufman) "zombies,man.they creep me out." dediği film.
 • eğlenceli olmuş yapımdır. zombilerin kafalarının basması, asia argento ve bilhassa 9 numaralı zombi filmin çekiciliği artırmaktadır. romero'nun farkı filmin vahşi kısımlarında belli olmaktadır. diğerlerinin rating nedeniyle tırstığı şiddet sahneleri burada ganidir. bilumum insan sakatatı ortalıkta gezinmekte, besin niyetine kullanılmaktadır.

  ayrıca film türkiye'de denetleme ve sansür kurulu tarafından 18 yaş altına yasaklanmıştır. 18 yaşın altındakilerin bu filmi izlemekten başka yapabilecekleri daha güzel şeyler olduğu belirtilmiştir.