şükela:  tümü | bugün
  • uzunca bir entry olacak, icimde oyle bir his var. cunku landmark forum denen seyin sozde ne oldugu gayet belliyken ozde ne oldugu biraz ikircikli bir konu ve benim ozunde oldugunu sandigim sey ise artik endiseyi korkuyu birak biktirmis, yaka silktirmis bir sey. cok gizemli bu girizgahtan sonra en azindan bir sozde tanimini yapalim: landmark forum san francisco merkezli bir grupsal farkindalik egitimi programi (large group awareness training program), landmark education corporation (landmark egitim sirketi) tarafindan uygulaniyor -ki bu sirket de erhard seminars training (est) isimli sirketin bir nevi devami. en temel faaliyetleri eleman sayisi degisebilen gruplari bir yere toplayip onlara seminerler vermek. sonra gelsin breakthroughlar* gitsin life changing experiencelar*.

biraz geri sarayim, lise yillarina doneyim. o zamanlar tv'de evimiz hollywood'da diye bilinen beverly hills 90210 oynardi. siniftaki kizlar hastasiydi dizinin ve erkek oyuncularin. ben surekli degil rast gelirsem izlerdim. oyle rastgeldigim bir bolumde kelly bir cult*'un pencesine dusuyordu. bu hikayenin devam ettigi bolumleri merakla bekleyip izledigimi hatirliyorum. kelly kendisini maddi manevi somuren bu cult ve liderine cok baglanmisti da sevgili arkadaslari bunun farkina varip ona dogru yolu gostermis, onu kurtarmislardi zor da olsa. bugun bugun aklima geldikce bu alt hikayenin genclere cult gruplar, metodlari ve bulasan arkadaslari icin neler yapabilecekleri konusunda en azindan cult 101 seklinde bir ders verdigini ve bunu cocuklar duymasin'daki gibi "made in turkey" damgali yapay, gozumuze isaret parmagi sallayan bir "amman haaa!" yapmaciklik ve ogreten adamciligiyla degil samimiyetle yaptigini dusunurum. en azindan kendi adima kendi cikarlari icin baskalarinin kisilikleri, inanclari, psikolojileri, sorunlari ve saireleri ile oynamaktan hiiiiccc imtina etmeyen bencil, paragoz, cikarci tiplerin varligina gozum acilmis, ve ugur dundar sagolsun (smiley koymak istiyorum- :)), bu hiyarlarin cografyasi olmadigini da gormustum. evimiz hollywood'da new age sarlatanlar varsa bizde de muhafazakar veya modern takilan hoca gorunumlu sarlatanlar boldu. bugune bugun kicima hoca eli degmedigini, gobegime arapca bir seyler yazilmadigini gururla bildiririm.

dun bir arkadasim aradi, cok neseli ve heyecanli geliyordu sesi. "alotte inanamazsin, harika bir deneyim yasiyorum. sali gunu de mezuniyetimiz var, mutlaka senin de orada olmani istiyorum. en yakinlarimla paylasmak istiyorum bunu" gibi bir suru sey soyledi. uc gunluk bir programa gitmis, cok supheciymis "ulan paramizi neye yediriyoruz" demis ama sonunda kendini yeniden bulmus, uzun suredir sorun yasadigi iliskilerini (ben de biliyorum, sorun vardi evet) cat diye duzene sokmus. mucize gibiymis. uzun suredir kendini hic bu kadar iyi hissetmemis. bu programin "mezuniyet"i oluyormus bu uc gunluk programi tamamlayinca. ben de oraya davetliydim. ama acikcasi gitmeye hicccc niyetim yoktu.

arkadasim bu programin web sayfasini da yollamis bana, landmark forum, size kendinize guvenin, mutlulugun anahtarini sunan grup terapisi, kendini gelistirme programi, oh cok masum, mukemmel... her turlu insanin "mutlulugumu landmark forum'a borcluyum" mesajlari... dunya uzerindeki subeler... buyrun kendiniz bakin: http://www.landmarkeducation.com/ ya da http://www.landmarkforum.com/

ben supheci insanim, killanirim her seyden. her eli http:// tuslamis insan yavrusu gibi google'a gidip arattim. enter'a bastiginda .05 saniye icinde google kabak gibi veriyo linkleri, ve ilk gelen 10 link icinde "cult kibin beyinyikayici kibin bisi" "supheli yaklasmakta yarar var" diyenler, en tarafsizindan wikipedia gibi "hakkinda cesitli tartismalar mevcut" deyip bilgi verenler var. bir kisminda insanlar kisisel deneyimlerin anlatmislar, ve landmark forum'un kendi sayfasinda yazilan guzellemelerden farkli olarak bunlar memnuniyetsizlik hikayeleri, rick ross (anti-cult bir zat anladigim kadariyla, ona da supheci yaklasmali tabii) sayfasinda bir tane okudum ki "from the forum to the psych ward" seklinde bir basligi vardi, yani "forumdan psikiyatri kogusuna". adam toplantilardan sonra psikolojikman cokmus yani.

simdi efenim, bu tur gruplar oncelikle zayif karakterli, sorunlu, kendisinden ve hayatindan memnuniyetsiz kisileri hedef alir. her sekilde mutlu olan kisiler niye gitsin ki bu kendini gelistirme olaylarina? bu sorunlu insanlarin bir kisminin boyle hopbidi hopbidi ikna ve gozdagina dayanan ama psikolojik duyarliliktan yoksun salvolara maruz kaldiktan sonra dengelerini sasirip breakthrough yasayacagim diye breakdown yasamalari cok dogal. ama nedir? landmark forum kicini saglama almistir, cunku programa katilanlara bir gizlilik anlasmasi imzalatilmaktadir, hicbir sekilde olanlardan veya olmayanlardan landmark forum'u sorumlu tutamaz, dava acamazsiniz. memnuniyetinizi bize, sikayetlerinizi donup kiciniza bildiriniz diyorlar yani!

ha bir de "mezuniyet" olayi var benim de davet edildigim, haftasonu seminerlerinden sonra sali geceleri yapiliyor bunlar. meger bunlar da yeni eleman edinmek icinmis, oyle yaziyor bir cogunda, seminer katilimcilarini eslerini dostlarini getirmek icin ikna ediyorlarmis. giden konuklarin buyuk bir kismi da seminerlere katilmak icin yaziliyormus orada. sonra da web sayfalarinda ogrencilerimizin cogu bize sevdikleri araciligiyla ulastilar diye ovunuyorlar. aa valla miii? acaba neden? ya burada bidi bidi yapiyorum, eyvah bizim kiz gitti diye endiseleniyorum ama vallahi de sozlukculerin aslinda demek istedikleri'ne "ben cok akilliyim, super cinim, salak arkadasim dustu bunlarin agina, ben yer miyim, hahahayt, gitmedim tabii ki" yazmaniza gerek yok. gitmeme sebebim tam da tersi. ben bu heriflerin midelerini ovustura ovustura citir citir yiyecekleri bir tipim (sozluge bile muptela olacak kadar iradesizim, uhuhu). elimi versem kolumu kaptiririm diye korktugum icin gitmedim yeminlen. yoksa boyle super bir sosyal gozlem ortamini kacirir miydi icimdeki sosyal bilimci, ah kacirir miydi?

of cok uzattim. yazinin tarzindan landmark forum'a tavrimi anlamissinizdir, benim icin bunlarin scientologyden farki yok. ozunde landmark forum'un para yolma amacli, sorumsuz sarlatan manipulatorler oldugunu dusunuyorum. kim bilir belki yaniliyorumdur, belki hakikaten insanlarin hayatina yepyeni yon veriyorlardir. psikoterapiye falan hic itirazi olmayan bir insanim ama sonucta insanin kendini bu tiplere teslim etmesini, sorunlarina cozumleri kendilerine 3 gun boyunca telkin yapan cingozlerde aramalarini anlayamiyorum ne yapayim? simdi ne yapsam da bizim kizi bunlarin elinden kurtarsam diye dusunuyorum. ince bir is hem beni foruma dahil etmesine engel olacagim, hem forumdan suphe duydugum icin beni reddetmesini dislamasini onleyecegim, hem de onu forumdan sogutacak iknayi yapacagim. bilmiyorum ki nasil olacak, keske her sey beverly hills 90210daki gibi kolay olsaydi...

daha fazla bilgi edinmek, katilimci deneyimleri okumak isteyenlere google diyorum, http://en.wikipedia.org/wiki/landmark_education diyorum, wiki'nin discussion ve history'sine de goz atin diye hatirlatiyorum, ozellikle de wiki'de linki verilmis elle dergisi makalesi diyorum. hepinize tarikatsiz, new age cultsuz gunler diliyorum. akilli olun gelir beyninizi yikar paranizi alirim ona gore!!!

dayanamadim, immanucugumun bu gibi zirtapozlara acmis oldugu savasa bir sapka cikarmazsam icim rahat etmez. yaz immanu, landmark forum'u da yaz.
    (bkz: scientology/@immanuel tolstoyevski)
    (bkz: new age/@immanuel tolstoyevski)
    (bkz: foton kusagi)
  • gercekten ilginc bir olusum bu. cult oldugunu belli etmemek icin cultlarin cogu ozelligini yumusatan bir cult. o kadar yumusatmislar ki cult ozelliklerini, artik normal akli basinda mantikli insanlari etkisi altina alabiliyorlar. tehlikesi de burdan kaynaklaniyor. ama anladigim kadariyla bazi ozellikler hala duruyor, temel ihtiyaclardan mahrum birakip daha kolay etkilemek, arkadas baskisini kullanmak, arada asagilamak, ve mutlu bir gelecek vaadetmek.
    burada uzaylilarmis, oteki hayatmis bu tur seyler yok. altindaki tek sey kendini gelistirmen icin bu kurumdaki dersleri alman gerektiginin sana yavastan yavastan iletilmesi. tanitimda hayatinda ne degisiklik olmasini istedigini soruyorlar ve 500 dolar gibi bir mebla odeyip uc gunluk sabahtan aksama kursu alirsan degisikliklerin gerceklesecegini soyluyorlar. tabi bununla bitmiyor yuzlerce dolarlik advanced kurslari, seminerleri, derken yavas yavas pencelerine aliyorlar. insanlar bir kursa gittim ve hayatim degisti turunden hikayelerle etkilemeye calisiyor. yayilmaci ozelligini ise, gidenlerin arkadaslarina yaymaya calismasi ile gerceklestiriyor. ama bu yaymayi oyle bir hale getirmisler ki eger sen arkadasini dinlemeyip kursa gitmezsen, senin kendini gelistirmek istemeyen kapali goruslu birisi oldugu dusuncesi beyinlerine kazinmis oldugu icin arkadasliklari sogutturuyorlar. ve hayir alotte seni reddetmeyip dislamasini onlemen mumkun degi, ben denedim. beyin yikamayi oyle yumusatarak yapmislar ki normal doktorlar, muhendisler inaniyor bunlara ve pencelerine giriyor. hayatim guzellesicek diyerek ozgurluklerini kaybetmis insanlarla dolu bir toplum yaratmak amaclari. bunu yaparken kursa gitmisleri kullanip onlardan gonulluler ordusu olusturmak da gercekten cok zekice bir fikir. bu sirada da tabi kurs paralari ile zengin oluyorlar bunu baslatanlar.
    ozgurlukleri, yerine getirilmesi herseyden onemli olan gorevlerle kisitlayip robotlasmis insanlar yaratiyorlar. bu kursa gidenlerin en onemli hedefleri baskalarinin da kursa gitmesini saglamak oluyor. nicole kidman'in the invasion filminin viruslerle degil de fikirlerle gerceklestirilmis hali bu.
    belki insanligin bir sonraki korkutucu asamasi bu. sonucta prokaryot hucreden okaryota, tek hucreliden cok hucreliye, avci-toplayici toplumdan ciftci, uretici topluma gecerken hep ozgurluklerimizden vermedik mi. simdi de mutlu etmek vaadiyle bireyligimizi elimizden almaya calisan cultlar evrimdeki bir sonraki asama olabilir.
    not: ben kursa gitmedim, 3 kere tanitima gittim ve eminim ki gitmemek robotlastirici mutlu edici virusun bulasmamasi icin iyi fikir. gidenleri uyarin demiycem cunku cogu icin artik cok gec.
  • bir dostumun zamanında seminerlerine katılmasını takip eden süreçte psikoz*a girmesine ve hayatının altüst olmasına neden olmuş hadise.
  • olaya gayet kritik yaklasan ve iyi bir sonuc alan birisinin yazisi:
    `http://www.rickross.com/…e/landmark/landmark80.html`

bir sey hakkinda kesin yorumlar yapmadan once gidin deneyin derim. nasil bir kitabin tamamini degil de bir kismini okuyarak o kitap hakkinda yorum yapamazsak, bu konuda da yapamayiz.
  • ben bunu yaptim. bilgi almak isteyen varsa danisabilir.
  • enayi arkadaşlarım ingiltere'ye gidip 500 dolar vererek katıldılar. bence bunalımdaki, hayattan zevk almayan kişileri buluyorlar. ver gazı sonra

psikolojideki (bkz: transaksiyonel analiz) olayını kendi çaplarında -götlerinden uydurarak- satma çabalarındalar. ama bunu yapanlar psikolog ya da bu eğitimi almış kişiler değil.

dexter'ın bi sezonunda seminerler veren bi tip vardı take it sloganı ile. aynı onlara benzetiyorum bu olayı. komik
  • çakma scientology.

bütün tarikatlar gibi tarikat olduklarını inkar eden bir tarikat.

kafa başı 700 usd'den başlayan fiyatlara mutluluk satıyorlar.

fetösü, menzili, nakşisi ve bilimum yobaz tarikatlara ne kadar karşıysak, bilimle uzaktan yakından alakası olmayan bu tip oluşumlara da sonuna kadar karşı olmalıyız.

adamlar kendi "7 kural"larını falan oluşturmuşlar.

neyse, çorap kokmayan bir tür tarikat.
    tarikat değil yahu diyenleri, scientology'nin nasıl kurulduğunu ve neye evrildiğini incelemelerini öneririm. şu belgeselde de detaylı anlatılıyor: http://unutulmazfilmler.co/…-prison-of-belief.html/

katılımcı görüşü: landmark forum is light version of scientology

fransız televizyonunda yayınlanan inceleme programı, olayın tüm çarpıklıklarını incelemişler: http://www.caic.org.au/…ption=com_content&task=view
  • jetfadil dan beri gordugum en etkileyici keriz tokatlama yontemi. bulani da kurani da tebrik ediyorum.