şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'da bir semt.yenikapı'da mustafa kemal caddesi üzerinde giderken sağ tarafta kalan mahalle.cadde üzerideki kalabalığın ardında ara güler fotoğraflarından -şakir eczacıbaşı da olabilir pekala- çıkmış gibi duran karanlık, pis atölyelerinde kalaycılar, çift kanatlı kapıları olan eski evler falan bulunurdu.sanırım burası bir zamanlar balkan savaşı sonrası göç etmiş kimselerin ağırlıklı olarak yerleştiği bir yerdi.şimdi durum nedir bilmiyorum.(bkz: emin olmamak).
 • babamın çocukluk anıları, benim daha bir çocukluk anılarım, iki katlı ahşap rum evlerinde yaşayan akrabalar, 6-7 eylül hikayeleri, langaspor'un lokali (kapının hemen yanında bir karatahta. üstünde maç, rakip, saha, saat, skor, kadro yazar) ve her an bir köşesinden uzun paltosuyla ayhan işık fırlayacakmış gibi duran sokaklar. tuhaf bir biçimde kendine göre bir güzelliği olan bir semt.
 • bizans donemindeki adi : vlanga . bostanlari ile de meshurdu cünkü avrupa istanbul'unun tek akarsuyu (bkz: lykos deresi) buradan denize dokulurdu ve bol aluvyon getirmisti. (bkz: langa hiyari)
 • babamın ölümüne kadar asla kopamadığı semt, eskiden yenikapıda cadde olmadığı için büyük langa küçük langa diye ikiye ayrılmazmış, babamın atelyesine gittiğim zamanlar kahveci yorgo amcanın getirdiği gazozların tadı bir başka gelirdi bana o zamanlar, lalelideki fuhuş ortamı orayada sıçradı ve barınamadı eski istanbul beyefendileri orada.
 • şuanki yenikapı bölgesini de bünyesinde bulunduran aksaray dan sahile doğru inerken içinden geçmek zorunda olduğunuz semtin adı. eski adı yununca "dışarıda" manasına gelen vlanga dan türemiştir.
 • marmara surları yapıldığı zamanda bu bölgenin deniz (bkz: theodosius limanı) olmasından dolayı surlar bu bölgeyi kapsamayacak şekilde geçtiğinden, liman dolup da burası yerleşime açılınca, sur dışında kalan bir mahalle olduğu için "vlanga(dışarıda)" adını almıştır. langa bostanları lykos deresi'nin taşıdığı verimli alüvyonlarla dolmuş olduğundan özellikle hıyarlarıyla halk arasında oldukça ün kazanmıştır.
 • bugünkü yenikapı bölgesinde bulunan bostanlarıyla ünlü eski istanbul semti. antik kentin güney surlarına bitişik olduğu için eski adı rumcada "dışarı" anlamına gelen vlanga'ydı. asırlarca istanbul'un taze sebze ve meyve ihtiyacını karşıladı. lykos deresinin taşıdığı alüvyonlar sayesinde kara ve yumuşak topraklı, bol sulu ve bol gübreli olan langa bostanlarında hıyardan asmakabağına, duttan patlıcana, rokadan koruğa kadar her şey yetiştiriliyordu. langa 1950'lere kadar azınlıkların bir arada yaşadığı, haliyle meyhane dolu bir semtti. daha sonra demografik yapısı hızla değişti. istanbul tutkunu sermet muhtar alus, langa meyhaneleri arasında kibar taifesinin uğrak yeri maksud'un meyhanesi'ne dikkat çeker. mehmet tevfik'in meşhur meyhane listesinde ise langa'dan tandırlı, mermerli ve ikikapılı yer alır.
  ---
  (alıntı: rakı ansiklopedisi)
 • langa (vlanga) dışarı/dışarıda anlamına geldikte, pera da öte/öteki, karşı anlamına gelen semtlermiş.
  (bkz: samatya/@ibisile), pera/@ibisile