• enteresan rituelleri olan bir oyun.
    misal defansın ikili olduğu bir langırt masasında oyuncu topu kalecisi ya da arkadaki iki adamıyla durdurur. sigarasından derin bir fırt alıp skor tabelasının olduğu yerdeki küllüğe bırakır. ortam sessizleşir. siz de beklersiniz. psikolojik bir savaşa döner hadise. çok yavaş hareketlerle ortasahadaki ve forvetteki adamları yukarı kaldırır ki topun önü açık olsun. sonra defanstaki ikili arasında topu yavaşça gezdirir, gergin bir bekleyiş olur, ve boşluğu görünce çok sert bir şut çıkarır. kaleyi tutarsa çok zordur o topu kurtarmak.
  • yurtdisindaki oynanan kurallar icimdeki tum langirt zevkini kacirdi yeminle

kural1) kendi kalesine goller sayilmaz.

kural2) cektigin sut rakip oyuncularin(kaleci de dahil) orasina burasina siyirarak degse bile gol gecerli olmaz.

kural3) cektigin sut duvardan orda burdan sekip girse bile gol sayilmaz. direkt kaleye sokman lazim topu.

ve en sacma kural geliyor--> orta sahanla attigin gol gecerli sayilmaz. bu ne aq pes dedirtti bunu duyunca. defansla attigin sut cok yuksek ihtimal birine carpiyor zaten, dolayisiyla ordan da gol ihtimali cok az. tek ihtimal forvetle gol atmak. zaten yaptiklari baska bisey de yok. topu forvet oyuncusunda olan takim makine gibi cekip atiyor golleri. pehh ordan burdan sekip girmedikce ne zevki kaliyor ki!
  • 11-0 yenilince jübile yaptığım oyun.
  • artık nereye gitsem bunun 3 stoperli olan iğrenç, dandik versiyonlarını görüyorum. 2 stoperli langırt masası yasaklandı mı nedir ya? delirecem vallaha. öyle dandik masa dizaynları var ki, kaleciyi en dibe çeksen dahi boşluk kalıyor kenarda. ee durum bu olunca iş şansa biniyor. oysa langırtta şans yoktur. dikkat, refleks, hız, teknik ve bilek gücü vardır.

aslında bu masanın uluslararası standart ölçüleri vardır kesin. bi incelemek lazım. 3 lü stoperin yeri profesyonel langırt dünyasında nedir merak ediyorum.

neyse, ben bu oyunu çok iyi oynardım eskiden. halen 2li stopere sahip masalarda iyi oynarım. ancak 3lü stopere sahip masalarda gerçekten zor oluyor. bana kalırsa 2 stopere bile gerek yok aslında. 2 stoperin tek esprisi karşılıklı paslaştırıp gol atmaktır. onun dışında oyunun kaleyi savunma yönünde stoperin rolü yok. savunma kaleci ile yapılır.

ortasaha rakibin ortasahasını preslemek içindir. en etkili savunma ise forvetle yapılır. iyi bir takiple rakibin defansından top çıkartılmaz. hatta rakibin kaleci ile çıkardığı toplar forvet ile anında karşılanarak nice goller atılabilir.

yazarken bile canım çekiyor yemin ederim. çok seviyorum ben bu oyunu. öyle böyle değil. keşke biraz daha kıymet verilse kendisine. keşke her avmye bi langırt salonu açsalar. 2 stoperli masalar koysalar. ah ah.

ha son olarak şunu diyeyim. benim gayet hanım hanımcık bir kız arkadaşım var. bu kızımız deli langırt oynuyor. öyle böyle değil ama benim gibi langırt manyağı bir adamı bile perişan ediyor. ben savunma kız arkadaşım forvete geçtimi sanırım türkiye şampiyonasında rahat ilk 5 e gireriz diye düşünüyorum.

öyle işte.
  • oynatılması, imal etmesi, ithal etmesi suç olan oyundur...

1072 sayılı kanun’un 1. maddesinin yasakları içeren birinci fıkrası :

“türk ceza kanununun 567. maddesinin kapsamı dışında kalsa bile umuma mahsus veya umuma açık yerlerde her ne ad altında olursa olsun kazanç kasdı ile oynanmasa dahi, rulet, tilt, langırt ve benzeri baht veya maharet isteyen otomatik, yan otomatik, el veya ayakla kullanılan oyun alet ve makineleri ile benzerlerini bulundurmak veya yurda sokmak yahut imal etmek yasaktır.”
  • gece maçı ayrı bir keyifli olan.
    https://www.flickr.com/…/14703668300/in/photostream
    foto, ekşifest 2013'ten bu arada.
  • zevkli bir oyun olmasına rağmen ne yazıkki hiç bir zaman langırt oynamak için buluşulmaz, sözleşilmez. farklı bir aktivite için buluşulup denk gelirse oynanan, alternatif vakit geçirici bir oyundur. toplumda aradığı yeri bir türlü bulamamıştır. artık günümüzün futbol gerçeklerine ayak uydurması, çağdaş futbolun gerçeklerine uygun olarak dizayn edilmesi gerekmektedir.

(bkz: langırttaki 3 4 3 taktiği)
  • genelde kantinlerde oynanan, ilk bakışta tamamen şans oyunu gibi görünen, belli bir süre oynadıktan sonra takım oyununun önemini anlayıp, topu durdurup kepçe , çekiç vb. vuruşları yapmaya başlayınca sadece kantinlerde ders arası oyunu olmaktan çıkan, 2 5 3 olanı daha keyifli olan masa oyunu .
  • (bkz: yiğit özgür / karikatür)
  • oynamaya başladıktan bir süre sonra bırakamıyorsunuz.bağımlılık gibi bir şey hele yenilen kişinin bi daha bi daha demesi kaçınılmazdır.yenmenin basit yollarından biri de karşıdaki oyuncuları moral olarak çökertmektir.devamlı konuşarak,laf atarak konsantrasyonunu bozarak topları kaleye sokabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap