• cermen diyarlarinda weihnachtsmarkt denilen noel etkinlikleri boyunca tadina doyabilirsiniz.
  • macaristan'da yediğim en iyi sokak yemeğidir. baktığımızda temelde pişiden bir farkı yok fakat sunum gerçekten çok değiştiriyor. yani annem ya da komşular bu güne kadar pişinin üzerine sarımsaklı yoğurtlu sos yürüp, randelenmiş kaşar ve taze soğan parçaları atmadı.
  • macar yemeği demişsiniz ama bu bildiğiniz lokma ya da çoğu insanın dediği gibi hamur kızartması. tek farkı gece yendiğinden ve bol sarımsak içermesinden lezzetinin über artması. macar diyarlarında evde hissettiren güzel bir detay.
  • en basit versiyonunda pişinin üzerine sarımsak suyu sürülen yiyecek...

zevke göre krema ve peynir gibi ekstra malzemelerle zenginleştirilir... bok atanların kızarmış hamurdan beklentisi nedir bilmiyorum, gurme bir lezzet değil sonuçta, evlerde yapılan veya sokaklarda satılan basit, ucuz, doyurucu ve lezzetli bir yiyecek, özellikle festivallerde biranıza güzel meze oluyor...
  • isveçlilerin midsommar'da yedikleri bizde pişi olarak bilinen leziz hamur işi.

un , maya, süt, biraz tuz , biraz şeker ,bu karışımı yağda kızart, üzerine kırmızı soğan ve peynir eklenip afiyetle yenilebilir.

(bkz: olsada yesek)
  • en mükemmel atıştırmalıklar arasında ilk 5'te olan. başrolde yine sarımsak..
  • macaristana ait bir geleneksel yemektir. pişi gibi yağda kızarmış bir hamurun üzerine ekşi bir krema sosu ve isteğe göre çeşitlendirerek yeniyor. klasik hali ekşi krema üstüne kaşar dökülmüştü. ben denemek için krema üstüne paprika ve peynirlisini aldım. yemesi zordur zira bir tabak büyüklüğünde bir şeyi yemeye çalışıyorsunuz. aldığım yer szimpla kert'in yanında birden fazla sokak yemekçisinin bulunduğu inanılmaz kalabalık bir yerdi. aldığım yerde klasik peynirli, paprikalı ve rokalı seçenekleri vardı.

inanılmaz ağırdır sonuçta kızarmış hamur yiyorsunuz. ancak şunu söylemeliyim hayatınızds yediğiniz en ağır şey olabilir. nerden mi biliyorum hala ağırlığı midemde devam ediyor.
  • acayip tehlikeli ve muthis lezzetli bir sey, orgazmik tat. ozellikle gece kulubunden ciktiktan sonra kafa hafif iyiyken yenirse icindeki bilimum yagdan kaynaklanan vicdan azabi da bir parca uyustugundan normalden daha fazla zevk bile alinabilir, macaristanda yenmesi gereken ilk seydir.
  • kavusmama az kaldi kendisine, budapeste ziyaretinin arkadaslardan sonraki en guzel yani kendisi.
  • inanilmaz lezzetli, orgazm tadinda, geleneksel bir macar spesyalidir. alt kismi pizza gibi yuvarlaktir, ustune kasar, salam, sarimsakli sos, kremali sos, vs koyularak servis edilir. alt kismi mayali pişidir. hamuru kizartip, ustune malzemeleri atip sicak sicak servis yapilir. tanimlarken bile midem bir acayip oldu, gorup de kacirirsaniz cok uzulursunuz. ilk gordugumde niye sira var bunun onunde bu kadarbir seye de benzemiyo, salak bu insanlar demistim. daha sonra yedigimde ah ah iki hafta once bu zevkten mahrum mu kalmisim, su an 10 langos eksik yemis olacagim diyerek kafami duvarlara vurdum.

resim ve tarif icin

http://de.wikipedia.org/wiki/lángos
hesabın var mı? giriş yap