şükela:  tümü | bugün
 • ayrica (bkz: sun tzu)
 • (bkz: tao te ching)
 • "binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, tek bir adımla başlamak zorundadır." - lao tse
 • " hayat, devamli degisen dogal olgularin zinciridir" diyen taoismin babasi.
 • "başkalarına karşı zafer kazanan kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretlidir." sözünü etmiş ulu kişi. hatta, way anasını!
 • (bkz: laozi)
 • isminin kelime anlamı yaşlı-genç olan lao-tzu , insanın doğası gereği "iyi" olduğunu, kötülüğün ise arzular, tatminsizlik ve hırs gibi sapmalara yol açan uyumsuz sosyal etkileşimler ve aktiviteler sonucunda ortaya çıktığını savunur. tek eseri bilgelik ve erdem öğretisi olan tao te ching dir.
 • karar vermenin bilgeliği adlı bir öyküsü vardır ki akıllara zarar aynen aktarıyorum allah google'a zeval vemesin.

  efendim köyde bir yaşlı adam varmış.. çok fakir.. ama kral bile onu kıskanırmış.. öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki.. kral at için ihtiyara nerdeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış..

  "bu at, bir at değil benim için.. bir dost.. insan dostunu satar mı" dermiş hep..
  bir sabah kalkmışlar ki, at yok.. köylü ihtiyarın başına toplanmış..
  "seni ihtiyar bunak.. bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. şimdi ne paran var, ne de atın" demişler..
  ihtiyar "karar vermek için acele etmeyin" demiş.. sadece 'at kayıp' deyin. çünkü gerçek bu.. ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu henüz bilmiyoruz. çünkü bu olay henüz bir başlangıç. arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez.."
  köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler. ama aradan 15 gün geçmeden, at bir gece ansızın dönmüş.. meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine.. dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş. köylüler, ihtiyar adamın etrafına toplanıp özür dilemişler..
  "babalık" demişler.. "sen haklı çıktın.. atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için.. şimdi bir at sürün var.."
  "karar vermek için gene acele ediyorsunuz" demiş ihtiyar.. sadece atın geri döndüğünü söyleyin. bilinen gerçek sadece bu. ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. bu daha başlangıç.. birinci cümlenin birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?.."
  köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler açıktan ama, içlerinden "bu herif sahiden gerzek" diye geçirmişler..
  bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış. köylüler gene gelmişler ihtiyara..
  "bir kez daha haklı çıktın" demişler. "bu atlar yüzünden tek oğlun bacağını uzun süre kullanamayacak. oysa sana bakacak başkası da yok.. şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın" demişler..
  ihtiyar "siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz" diye cevap vermiş. "o kadar acele etmeyin. oğlum bacağını kırdı. gerçek bu.. ötesi sizin verdiğiniz karar.. ama acaba ne kadar doğru.. hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.."
  birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. köyü matem sarmış. çünkü savaşın kazanılmasına imkan yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya esir düşüp köle diye satılacağını herkes biliyormuş. köylüler, gene ihtiyara gelmişler..

  "gene haklı olduğun kanıtlandı" demişler. "oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse yanında. oysa bizimkiler belki asla köye dönemeyecekler. oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer.."

  "siz erken karar vermeye devam edin" demiş, ihtiyar.. oysa ne olacağını kimseler bilemez. bilinen bir tek gerçek var. benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde.. ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece allah biliyor."

  lao tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlarmış, etrafına anlattığında:

  "acele karar vermeyin. o zaman sizin de herkesten farkınız kalmaz. hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. karar aklın durması halidir. karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur. buna rağmen akıl insanı daima karara zorlar. çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar. oysa gezi asla sona ermez. bir yol biterken yenisi başlar. bir kapı kapanırken, başkası açılır. bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz."
  copydir pastedir.
 • (bkz: daodejing)
 • tao te ching'in bir bölümünden, kendi agzindan..;

  ''herkes sevincten gülümsüyordu, onlar için hayat birçok bahar duygusunun eşlik ettigi bir bayramdı.yalnızca ben katılmıyordum, ben yanlış bir dünyada yaşıyordum.henüz pek gülemeyen ve neredeyse bütün gün uyuyan yeni doğmuş biri gibiyim ben..bu kadar ayrı, bu kadar yabancıyım ben.herkes doludizgin yaşıyor, yalnızca ben bomboşum.gerçekte, çılgın bir kalbim var benim, ama öylesine tek yanlı ve akılsız..

  herkes berrak bir aydınlıga bakıyor, yalnızca benim etrafım karanlık.herkes kendine güvenle cıkıyor ortaya, yalnızca ben güvenmiyorum kendime.rüzgarın savurdugu bir yaprak gibi amaçsızca sağa sola savrluyorum.digerleri canla başla amaçlarına ulaşmaya çalışıyor, buna karşın ben beceriksizim, yalnızca ben çaresizim, diğer herkesten farklıyım ben, hala besleyici anneye muhtacım.''

  ''eger pes edeblirsen güçlüsündür, kötüye iyilikle karşılık ver.''
hesabın var mı? giriş yap