• "bilmediğini bilmek en iyisidir. bilmeyip de bildiğini sanmak tehlikeli bir hastalıktır." diyen taocu.
  • "kırılmamak için bükül,
    düz olmak için eğril,
    dolmak için boşal,
    parçalan ki yenilen.." sözlerinin sahibi über-insan.
  • "her yere bakmana rağmen hala aradığını bulamadıysan bunun sebebi , aradığın şeyin zaten elinde olmasıdır" diyen bilge.
  • "tanrı size istediğiniz insanları değil, ihtiyacınız olan insanları verir. öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, size acı verecek, sizi terk edecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olabilmenizi sağlayacaktır.."
  • stalker adlı filmde mükemmel bir sözü bulunan çin filozofu.

çünkü zayıflık harika bir şeydir
    ve güç hiçbir şey değildir.
    bir insan yeni doğduğunda,
    zayıf ve esnektir.
    öldüğü zamansa,
    kaskatı ve duygusuzdur.
    bir ağaç büyürken,
    körpe ve yumuşaktır.
    ama kuru ve sert hale geldiğinde,
    ölüp gider.
    sertlik ve güç,
    ölümün arkadaşlarıdır.
    esneklik ve zayıflık,
    varoluşun tazeliğinin ifadeleridir.
    kendini sertleştiren hiçbir şey
    kazanmayı başaramaz.
    (bkz: stalker)
  • "usta, güçlü olmaya çalışmaz;
    böylece en güçlü varlık olur.
    sıradan olan ise sürekli güç ister;
    bu yüzden de yeterli güce hiçbir zaman ulaşamaz."

diyerek aklın yolunun bir olduğunu gösterir.
    (bkz: sufizm)
    (bkz: tevazu)
    (bkz: itikaf)
    (bkz: hiçlik makamı)
  • kong tse( yani konfüçyüs), lao tse'den seromaniler hakkında bilgi almak için tshou ülkesine gitmiştir. lao tse ona şöyle demiştir: ''bahsettiğin insanlar, kemikleriyle birlikte çürüdüler, yalnızca sözleri kaldı''. ayrıca şöyle demiştir:'' bir soylu zamanı geldiğinde yükselir; zamanı gelmezse herşeyi bırakır ve otların büyümesine izin verir. iyi bir tüccarın, sanki hiçbir şeyi yokmuş gibi, hazinelerini derine sakladığını ve mükemmel erdeme sahip bir soylunun dış görünüşüyle cahil gibi göründüğünü duydum. dostum, kibirli halinden ve çeşitli isteklerinden vazgeç. tüm bunlar, kendi özün için değersizdir. sana söyleyecek başka bir şeyim yoktur!''

kong tse, ülkeden ayrılmış ve şöyle demiştir: ''kuşlar; uçabildiklerini biliyorum. balıklar; yüzebildiklerini biliyorum. vahşi hayvanlar; koşabildiklerini biliyorum. koşanlar iplerle, yüzenler ağlarla, uçanlar da oklarla yakalanır. ancak ejderhanın rüzgarın ve bulutların üzerinde nasıl uçtuğunu ve gökyüzüne nasıl çıktığını anlamıyorum. bugün lao tse'yi gördüm, ejderhaya benziyor.''

lao tzu'nun ilgimi fazlasıyla çeken bir tespiti:

cennetin, sevmediğini neden sevmediğini kim bilebilir?''

ya da şunu tespiti;

''dünyada ne kadar fazla tabu,

o kadar farklı halk.

halk arasında ne kadar sivri alet,

o kadar şaşkın devlet.

daha fazla yetenekli ve sanatkar insan,

o kadar tuhaflık.

ne kadar bildiri ve kanun beyanı,

o kadar hırsız ve eşkiya.

eğer hiç bir şey yapmazsanız insanlar değişecektir.''

( dünya felsefe tarihi / hans joachim störig)
  • ''başkalarını anlamak bilgelik,kendini anlamaksa aydınlanmaktır.'' sözünün sahibi kişi.
  • "vazgeçin kutsallıktan, kesip atın işin doğrusunu bilmeyi; halk yüz kat kazançlı olacaktır.
    öğrenimli olmaktan vazgeçin; o zaman kaygılardan uzak olursunuz.
    vazgeçin edepten, atın başınızdan yükümlülüğü; halk aile duygusuna ve sevgiye geri dönecektir.
    vazgeçin zenginlikten, atın kazancı ; hırsız ve soyguncular artık olmayacaktır."

demiş yazardır.
  • çin'in taihu gölünün olduğu yerde çok güzel bir bronz heykele sahip olan çin bilgesi.

http://www1.picturepush.com/…684779/640/7684779.jpg
hesabın var mı? giriş yap