şükela:  tümü | bugün
 • denizli ilinin 6 km. dogusunda, anadolu'nun en buyuk metropol kentlerinden biri. m.o 3.yy ortalarında seleukoslar (suriye)kralı ll.antiochos tarafından esi adına kurulmus. döneminin tekstil ve moda, banka ve finans merkezi.kanalizasyon sistemi olan, gorkemli caddeleri, dükkanları, dört ana giris kapısı, iki görkemli tiyatrosu, anadolu'nun en büyük stadyumu, dört hamamı, üç büyük agora(ticaret merkezi), tapınakları, kutsal inanc alanlarıyla gorkemli bir kent. pamukkale universitesi tarafından kazılıyor, bir kısmı gün ışıgına kavuştu belki yarısı aydınlandıgında ihtisamı ile goz kamastıracak etkileyici kent.
 • denizli ili'nin 6 km. kuzeyinde yer alan antik kent.
  coğrafi bakımdan çok uygun bir noktada ve lykos ırmağının güneyinde kurulmuştur. kentin adı antik kaynaklarda daha çok "lykos'un kıyısındaki laodikeia" şeklinde geçmektedir. tarihçi plinius'a göre laodikeia, önceleri diospolis "zeus'un şehri", daha sonraları da rhoas adını taşıyan bir köyün yıkıntıları üzerine inşa edilmiştir. diospolis adı, buradaki zeus kültüne verilen önemin bir simgesidir. rhoas adı ise, yerli anadolu dillerinden birine ait olabilir.

  diğer antik kaynaklara göre ise, kent i.ö. 263-261 yılları arasında ii. antiokhos tarafından kurulmuş ve şehre antiokhos'un karısı laodike'nin adı verilmiştir.
 • anadolu ve ortadoğu'daki bazı antik kentlerin ortak adıdır.

  bugün denizli ilinde goncalı adını taşıyan laodikeia ad lykos tahminlere göre i.ö. 3. yüzyılda kuruldu. zengin bir ticaret merkeziydi. asya'daki ilk yedi kiliseden biri burada inşa edilmiştir. 1961-63 arasına yapılan kazılarda bazı roma kalıntılarına da rastlanmıştır.

  karadeniz bölgesi'nde bugünkü lâdik kasabasının bulunduğu yerde olan kentin antik adı laodikeia pontika'ydı.

  laodikeia adlı bir başka yerleşim yeri konya'nın sarayönü ilçesine bağlı halıcı (eskiden lâdik) köyünün bulunduğu yerdeydi.

  suriye'nin kuzeybatısında, akdeniz kıyısında i.ö. 3. yüzyılda selevkoslar'ın kurduğu laodikeia ad mare (bugünkü lazkiye) roma döneminin gözde merkezlerindendi. kentin günümüze ulaşmış en ünlü kalıntısı septimus severus'un yaptırdığı zafer takının yıkıntılarıdır.

  iran'da bugünkü nihavend'in yakınında bulunan laodikeia da selevkoslar'ın i.ö. 3. yüzyılda kurduğu bir başka kenttir.
 • denizli'de gorulecekler, hatta ege bolgesi'nde gorulecekler listesine eklenmelidir artik. kazilar devam ediyor, lakin kazisi ilerlemis veya tamamlanmis bolumler bile en az efes kadar etkileyici.
 • dünyanın kayda geçmiş en eski tuzluğun bulunduğu yermiş burası
 • bir örneği sadece vatikan'da bulunan, şimdiye dek bulunanları içinde en kalitelisi olduğu söylenen augustus heykel başının bulunduğu antik kent.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/24996865/
 • şu an alevler içinde.
 • türkiyede bir ilk olarak tapınak a diye adlandırılan 1900 yıllık yapıda çelik rekonstrüksiyon uygulamasının yapıldığı antik kent. çok eski bir yapıyı, çelik ve kırılmaz camla yeniden yaptılar. şimdi yüzyıllar önce mermerden yapılmış, şimdi ise camla kaplanmış o alanda gezerken aşağıdaki 6m'lik boşluk ayağınızın altından kayıyormuş gibi oluyor.

  birde yeni yeni hristiyanların kutsal 7 kilisesinden birini iyicene ortaya çıkarmışlar, gelen turist sayısı tavan yapıyormuş...

  tüm kazı ekibine "helal olsun" diyorum can-ı böğürden...

hesabın var mı? giriş yap