şükela:  tümü | bugün
 • denizli hudutlari icerisinde bulunan, yedi kiliselerden birinin yeraldigi antik kent.
 • denizli ilinin 6 km. dogusunda, anadolu'nun en buyuk metropol kentlerinden biri. m.o 3.yy ortalarında seleukoslar (suriye)kralı ll.antiochos tarafından esi adına kurulmus. döneminin tekstil ve moda, banka ve finans merkezi.kanalizasyon sistemi olan, gorkemli caddeleri, dükkanları, dört ana giris kapısı, iki görkemli tiyatrosu, anadolu'nun en büyük stadyumu, dört hamamı, üç büyük agora(ticaret merkezi), tapınakları, kutsal inanc alanlarıyla gorkemli bir kent. pamukkale universitesi tarafından kazılıyor, bir kısmı gün ışıgına kavuştu belki yarısı aydınlandıgında ihtisamı ile goz kamastıracak etkileyici kent.
 • denizli ili'nin 6 km. kuzeyinde yer alan antik kent.
  coğrafi bakımdan çok uygun bir noktada ve lykos ırmağının güneyinde kurulmuştur. kentin adı antik kaynaklarda daha çok "lykos'un kıyısındaki laodikeia" şeklinde geçmektedir. tarihçi plinius'a göre laodikeia, önceleri diospolis "zeus'un şehri", daha sonraları da rhoas adını taşıyan bir köyün yıkıntıları üzerine inşa edilmiştir. diospolis adı, buradaki zeus kültüne verilen önemin bir simgesidir. rhoas adı ise, yerli anadolu dillerinden birine ait olabilir.

  diğer antik kaynaklara göre ise, kent i.ö. 263-261 yılları arasında ii. antiokhos tarafından kurulmuş ve şehre antiokhos'un karısı laodike'nin adı verilmiştir.
 • denizli'de gorulecekler, hatta ege bolgesi'nde gorulecekler listesine eklenmelidir artik. kazilar devam ediyor, lakin kazisi ilerlemis veya tamamlanmis bolumler bile en az efes kadar etkileyici.
 • dünyanın kayda geçmiş en eski tuzluğun bulunduğu yermiş burası
 • bir örneği sadece vatikan'da bulunan, şimdiye dek bulunanları içinde en kalitelisi olduğu söylenen augustus heykel başının bulunduğu antik kent.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/24996865/
 • şu an alevler içinde.
 • türkiyede bir ilk olarak tapınak a diye adlandırılan 1900 yıllık yapıda çelik rekonstrüksiyon uygulamasının yapıldığı antik kent. çok eski bir yapıyı, çelik ve kırılmaz camla yeniden yaptılar. şimdi yüzyıllar önce mermerden yapılmış, şimdi ise camla kaplanmış o alanda gezerken aşağıdaki 6m'lik boşluk ayağınızın altından kayıyormuş gibi oluyor.

  birde yeni yeni hristiyanların kutsal 7 kilisesinden birini iyicene ortaya çıkarmışlar, gelen turist sayısı tavan yapıyormuş...

  tüm kazı ekibine "helal olsun" diyorum can-ı böğürden...