şükela:  tümü | bugün
 • genellikle yumurtalık kisti vb hastalıklarda vücuda üç delik açılarak yapılan cerrahi müdahale..genel anestezi altında yapılıp deliklerden birine kamera sokulur..daha sonra izleyip aa ne güzel iç organlarım var benim diyebilirsiniz
 • karın boşluğu organlarını görmek için kullanılan endoskopi .
  (bkz: laparotomi)
 • acik ameliyat yapmadan sadece bir delikten, ince ve teknolojik cihazlarla (kamerali, ekranli falan) vucut icine girilerek yapilan ameliyat ve tani ce$idi.
 • en az 3 delik (birine kamera, ikincisine kesme-yakma gibi ana işe yarayacak alet, ucuncusune ise cekme-tutma gibi yardimci islere yarayan alet sokulur) acilarak yapilabilen, cogunlukla safra kesesini almak icin kullanilan ama batin icinde yapilan tum ameliyatlarda kullanilmasi olasi cerrahi girisim; laparoskopide kullanilan metod vucudun diger bolgelrinde kullanildiginda endoskopi adini alir.
 • teknolojinin verdigi guzel nimetlerden biridir.gecerli rahatsizliklarda adamakilli kesilip bicilmekten kurtarma $ansi vardir.buna bagli olarak iyile$mes surecini de hizlandirir.
 • genel anestezi altında yapılan bir işlem. göbek deliğinin hemen altından açılan bir delikten 10 milimetre çapında bir boruyla karın boşluğuna girilir ve içeriye gaz verilerek karın içinin şişmesi ve organların birbirinden uzaklaşması sağlanır. daha sonra bu delikten bir kamera yerleştirilerek tüm iç genital organlar gözlenebilir.

  gerekli durumlarda karnın alt kısımlarına açılan daha ufak deliklerden bistüri, koter, makas gibi aletler yerleştirilerek çeşitli operasyonlar da laparoskopiyle gerçekleştirilebilir.

  laparoskopiyle yumurtalık kistleri çıkartılabilir, fallop tüplerinin uç kısımlarındaki tıkanıklıklar giderilebilir ve pelvisteki yapışıklıklar temizlenerek yumurtalıklarla fallop tüplerinin saçakları arasındaki engel kaldırılabilir. bu amaçla lazer, koter ya da basit bistüri tekniği kullanılabilir bi tür yöntem.
 • bir kadının endometriozis hastası olup omadığının anlaşılmasına yardım eden cerrahi işlem ..
 • genellikle laparoskopik cerrahi için kullanılan sözcük. laparoskopi, endoskopik araçlarla karın içerisinin görüntülenmesi iken laparoskopik cerrahi (kimi yerlerde laparoskopik laparotomi) bu cihazlar yardımı ile yapılan cerrahi operasyonları tanımlar.