şükela:  tümü | bugün soru sor
  • safra kesesinde bulunan taşı almak için yapılan safra kesesi ameliyatıdır. çoğu ameliyatta safra taşıyla beraber safra kesesi tümden alınır, özellikle kese taştan dolayı iltihaplanmışsa. eğer taş safra kesesinde değil de safra kanallarında bulunuyorsa böyle bir ameliyata gerek yoktur, ordaki taş endoskopik yöntemlerle alınır. ameliyatın laparoskopik kısmı ise şöyledir; karın da büyük bir yara açmak yerine; biri 2 cm, biri 1 cm, ikisi 0.5 cmlik 4 delik açılır ve bu deliklerin birine kamera yerleştirilir, ekrandaki görüntüye bakarak, safra kesesi diğer üç delik yardımıyla çıkarılır. normal ameliyata göre avantajı hastanın 1 günden sonra taburcu edilebilmesi ve 3-4 günlük bir dinlenmeden sonra işe/okula başlayabilmesidir. dezavantajı ise bağırsaklara zarar verebilmesidir ama bağırsaklara zarar vermesi nadir rastlanan bir durumdur.
  • kolesistektomive ektomi ekiyle biten diğer kelimeler, bir organ doku vb.nin çıkarılmasını ifade eder. baştaki kolesist, kolesistis kelimesinden gelir ve safra kesesi demektir. dolayısıyla kolesistektomi taşların değil kesenin çıkarılmasıdır.
  • çok sık uygulayanlar arasında lap kese diye geçer.
  • ameliyattan önce bir sene çekilenlerin yanında, ameliyattan hemen sonraki saatler ve daha sonraki günlerdeki ağrıların, çok önemsiz oluşu. zaten ağrı kesiciler ile atlatılıyor.

çok acılar da yaşatmış olsa, organını kaybetmek insanı üzüyor. birkaç gün çıkan taşlara bakılıyor, ziyarete gelenlere baktırılıyor. telefonda arayanlara tarif edilip, sayı veriliyor.

tam iyileşme süreci; acı eşiği yüksek, nazlı biri olmasanız bile kesinlikle üç gün değil.

taksi dışında vasıtaya binmek, yollarda koşturup işe gidecek yaşam kalitesine kavuşmak, marketten alışveriş yapıp eve dönecek kıvama gelmek, onbeş gün alıyor.
  • geçen sene belirti veren safra kesesi taşları, bu sene iki üç ayda bir ishal nöbetleri geçirince tekrar izlendi ve taşların safra kesesinde iltihaba yol açtığı anlaşıldı. bu durumun tek tedavisi ameliyat. hacettepe hastanesinde ameliyat olmaya karar verdim. normalde en ufak bir ağrım ve şikayetim olmasa da bu durum yüzde yüz sıkıntıya yol açacaktı, ve acil durumda ameliyata alınanlarda kapalı ameliyat yapılma şansı azalıyordu. unutmayın ki bir kez karın bölgesinden açık ameliyat geçirince benzer bölgeden kapalı ameliyat şansınız kalmıyor dokularda yapışma olduğu için. cuma sabahı ameliyat oldum cumartesi ise taburcu. taburcu olurken doktorlarım sağolsunlar ne bir diyet önerdiler ne "ağır kaldırma" vs dediler. sanırım pek ameliyattan saymıyorlar bunu. siz böyle bir ilgisizlikle karşılaşırsanız şu belgeyi okuyun. ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenler, nasıl banyo yapacağınız nasıl besleneceğiniz detaylıca yazıyor.

siz etrafınızda yarım saate ayağa kalkarsın diyenlere çok bakmayın nihayetinde ciddi bir karın ameliyatı geçireceksiniz. ameliyat 1 saate yakın sürüyor. karın bölgeniz kare oluşturacak şekilde dört delik açılıyor. genel anestezi sonrası o delinen yerlerdeki korkunç acı ile uyanıyorsunuz. odanıza geçmeniz ile birlikte yapılan ağrı kesici sizi uyutuyor ve uyandığınız acı azalmış oluyor. müjde, ameliyata dair en büyük ızdırap geride kaldı bir daha öyle bir ağrı duymuyorsunuz. akşam olduğunda tuvalet ihtiyacı ve biraz yürümek için iki kişinin yardımıyla zor kalktım geceye doğru iyice toparladım. ilk gün ne kadar uyursanız kar. ben çok uyuduğum için çok sıkıntı yaşamadım.

8 ay sonrası edit: bu ameliyatı olması gereken, düzenli mide bulantısı falan yaşayan herkes olsun ve ertelemesin lütfen. en ufak bir sıkıntım kalmadı. sadece eskiye göre biraz daha hassas ve bağırsak bozucu yemeklerden (hayvani yemek üzerine deli gibi tatlı vs) biraz daha fazla etkilenir oldum. soğuk süt içince motor feci faaliyete geçiyor. başka sıkıntı yok. editler bitti geçmiş olsun

ertesi gün taburcu olup eve geldikten sonra kabus başladı, karnım adeta açık ameliyat olmuşçasına ağrıyor, ağrı kesiciler pek işe yaramadı, ameliyattan sonraki ayılma odasında üstüm pek iyi örtülmediği için omzum da tutuldu ve ben ne sağa ne sola yatabildim, ne oturabildim ne uyuyabildim. ameliyattan sonraki gün bu ızdırap sürdü ve üçüncü gün yani bugün sabah uyandığımda düne göre %50 daha iyiydim. muhtemelen günden güne düzelecek. şu an gördüğüm kadarıyla iki üç güne kısa mesafelere araba sürebilirim, 1 haftaya işe başlayabilirim, öncesinde masa başı işiniz varsa zor oturmak ciddi ağrı yapıyor ayakta durmak ya da yatmak istiyorsunuz.

zamanla editlemeye devam edeceğim.
    bu ameliyatın baştan sona tüm detayları video olarak youtube'da var, kesinlikle izlemeyin, gerçekten kan dondurucu geliyor tıp dünyasında olmayan bir insana, ben ameliyattan sonra izlendiğim halde çok kötü oldum, sonuçta karnın delinmesi falan izlerken mahvediyor, genel anestezi olduğu için bunlar sizin için kıstas olmamalı.

ilk edit: omzumdaki ağrı sebebi üşütme falan derken araştırdığım kadarıyla ameliyat sırasında karnı şişirmek için vücude basılan karbondioksit gazıymış. sırt ve omuzda ağrı yapabilirmiş.

dördüncü gün edit: omuz ağrısı bitti, karnım sadece yatıp kalkarken hapşırırken ağrıyor. eşimi servise bineceği yakın mesafeye kadar arabayla bıraktım. bimden dost yoğurt bile aldım. ishal şiddetli olmasa da devam.

beşinci gün edit: karın ağrıları çok azaldı, sadece vücuda girilen delikler özellikle öksürür hapşırırken acıyor. oturup kalkmak çok kolaylaştı. doktor 21 gün rapor verdi bu arada. raporu güç bela yedi güne düşürttüm şanlı bir özel sektör çalışanı olarak.

ikinci ay editi: ramazanın araya girmesiyle yemek düzeni değiştiğinden midir, sahurda acıkmamak için yumurta yiyip durmamdan mıdır bilmem, bağırsaklarımda sürekli bir guruldama, ishal ki safra yoğunlukta. yaklaşık 20 gündür bu şekilde. soğuk süt içince de aynı şey olmaya başladı ki nasıl vazgeçerim bilmiyorum kendisinden. bu müzmin ishali yıllarca yaşayanlar varmış aman diyeyim.
  • bir tıp öğrencisine hitap etmeyen operasyon. önerim operasyonu bir kez gördükten sonra sıranızı bir daha denk gelmeyecek şekilde ayarlayın; zira sorun sadece laparoskopik olması değil, çok küçük bir alanda çok kısa bir sürede işlem yapıldığı için çok fazla öğrenme fırsatınız olmuyor. en çok zaman alan işlem kesilen kesenin dışarıya çıkarılması diğer işlemler ise hızlıca bitiyor.
  • ameliyat çok kolay sahiden. hiç ameliyat gibi hissettirmiyor diğer ameliyatlara oranla. fakat ameliyat sırasında o taktıkları direni çıkardıkları an ve takribi 5 dakika falan hayatımın en acı dolu anlarıydı. bir an o acıdan öleceğim zannetmiştim şuan bile hatırlayınca kötü hissettim.
  • şu genç yaşımda ki kendisi 27'dir, şahsıma uygulanan cerrahi işlem.

safra kesemde polipler vardı, yaklaşık 2 sene önce sıradan bir kontrolde karşılaşmıştım ilk kez. hafif hazımsızlık ve nadiren sızlama şeklinde şikayetlerim vardı. 7-8 adet profesöre danıştıktan sonra, sonunda aldırmaya karar verdim kendisini.

laparoskopik olarak; öncelikle safra keseniz karaciğere çok yapışık değil ise yaklaşık 15 dakikalık bir işlem. ameliyatımı yapan baya tecrübeli bir cerrahtı ve babamın arkadaşıydı. sağolsun daha önceki rezil apandisit alımı(açık ameliyat) tecrübemden sonra hiç hissettirmedi diyebilirim.

ameliyattan sonraki ilk saatler ağrı kesicilerin etkisiyle gayet rahattı. gece de çok rahat geçti. sabah rahatlıkla yürüyebiliyor fakat eğilme ve doğrulma sırasında destek gerekiyor.

gelelim en sıkıntılı duruma: içinize basılan gaz. omuzlarda ağrı kesicilerin etkisi geçince çılgın bir ağrı oluyor. böyle bıçak saplayıp, balon gibi patlatası geliyor insanın. doğrulurken, yatarken içinizde kıpreyen gazları hissedebiliyorsunuz ki çok kötü bir his.

ameliyatım 4 delikten yapıldı, ameliyat yerlerinin üzerine ellenmedikçe ağrı yok gibi birşey. safra kesesinin dışarı alındığı delik tam göbek deliğiymiş(evet orası 4 delikten biri ve iğrenç bir his lan), göbek deliğimin üzerinde spanç görünce baya şaşırdım.

ameliyattan sonraki 2.gece çok fazla omuz ağrım oldu. vücudumun üst yarısı yere 30-40 derece eğimli yatınca kısmen azalsada, iki tane parol almak zorunda kaldım. parol aldıktan sonra rahat uyudum. geceleyin susuzluğa bağlı 2 kere uyandım.

2.gece sabahında ise omuz ağrısı kısmen azalmış, içimdeki gazda kısmen çıkmış gibi. bu aşamada bir tecrübemi aktarmamda fayda var; eğer bu ameliyatı olacaksanız; hastane ile anlaşın ve sizin ameliyatın ertesi günü taburcu etmesinler. çünkü o otomatik olarak doğrulan yatak ve kıçtan bastıkları ağrı kesici allahın bir lütfuymuş.

3.gece bel ve omuz ağrıları reloaded. parol yeterli yeniden. gazlar oynamaya devam ediyor. uzman tv'de profesör cerrah "1 gün sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz, 3 gün sonra dop koşturabilirsiniz" diyordu, ona "gaggggg git lan" diyebilirsiniz. 3.gece sabahı itibariyle hala kambur hala kaplumbağa hızıyla hareket edebiliyorum. ameliyat sonrası 4.güne kadar duş yasak olduğu için de(her gün duş alan erkek) artık hamamda keselenmek farz oldu.

4.gece ve sabahı itibariyle ağrı kesici almayı bıraktım ama derin nefes aldıkça kıpreyen gazları hala hissedebiliyorum. kamburluk kalmadı, tamamıyla rahat yürüyebiliyorum artık. çok hafif bir bel ağrım var. deliklerin üzerine elleyince hafif ağrı mevcut hala. "safran gitti ama barsak düzeninden hiç bahsetmiyorsun, işemeli sıçmalı ayin var mı?" diye soranlar olabilir. barsaklarımda gaz hiç olmadı hatta ameliyat öncesine göre kesinlikle daha iyi. ama bunda yağdan fakir diyetimin illaki etkisi vardır. ishal falan yok.

5.gece de gayet rahat geçti. bandajlarımı açıp ilk kez baktım. maşallahı var. ayrıca gün içerisinde safra denemesi yaptım. tereyağlı iskender yedim. hiç tıklamadı maşallah. safram yok, tasam yok.

6.gece ve sabahı; içimdeki gazlar oynamaya devam ediyor. lakin baya azaldı. sindirim sistemi de maşallah tıkırında.

to be continued...
  • doktorun tercihi, tecrübesi ve biraz da kendine güveni ile yalnızca 2 delik açılarak da yapılabilen ameliyat.

14 şubat 2014 günü dicle üniversitesi tıp fakültesi hastanesinde bu operasyonu geçirdim, kendime geldiğimde karın bölgesinde yalnızca 2 delik görünce oldukça şaşırdım. ameliyat sonrasında en ufak bir ağrı sızı olmadı ameliyat haftasonuna denk geldiğinden ancak salı günü taburcu olabildim ve taburcu olduğum gün tsk prosedürleri yüzünden 7 km yol yürümek zorunda kaldım. bu uzun yürüyüş sırasında da ne ağrı ne de sızı oldu.

bu operasyonu geçirecekseniz (safra kesenizde taş varsa kaçınılmaz sondur bu ameliyat) olacağınız hastaneyi ve özellikle cerrahı iyi belirlemenizde fayda var.

buradan ameliyatımı gerçekleştiren fatih taşkesen hocama teşekkürlerimi iletiyorum.