• benim bir kediciğim vardı, elime doğmuştu. çok fazla kedi baktım, ama o bir başkaydı. bir gün annemin "özel çabaları" sayesinde evden çıktı ve bir daha geri dönmedi. kediler mekancıdır, ortamı hemen terk etmezler. muhtemelen hemen başka biri sahiplendi. aradık ama bir türlü bulamadık onu. yıllar boyu o kediyi unutmadım. o benim biriciğimdi. çok özel bir karakteri vardı. beni çok severdi. ne zaman ayağa kalksam benimle birlikte ayağa kalkar, benimle evin içinde dolanırdı. ilgi ve sevgi delisiydi. benimle kucaklaşırdı. hem yanımda olmak isterdi. naif ve yumuşak huylu bir kediydi. ne yalan söyleyeyim, bana benzerdi :)

daha sonraki hayatımda, ona benzeyen kedilerin, benzer karakterlere sahip olduğunu keşfettim. özellikle burun bölümü görece büyük, pembemsi ve biraz önde olan kedilerin ona benzer bir huya sahip olduğunu farkettim, o da öyle bir kediydi zaten. yavruluğundan beri kardeşlerinden farklıydı. az önce bir kedi sitesinde kedi türlerini araştırırken, ona en çok benzeyen kedi türüne tıkladım, ve benim kedim ile tamamen aynı özelliklere sahip olduğunu gördüm. buradan hareketle benim kedimin bir laperm olabileceğini fark ettim. yalnız bu ırka özel kıvırcık tüyleri yoktu kedimin. fakat çok enteresan yumuşacık bir bedeni vardı. tüyü kadar yumuşaktı karnı falan.

bu kedinin özellikle şu şekilde sınıflandırılmış: http://sosyal.petlebi.com/laperm/ozellikleri

eğer benim kedim bir laperm idiyse, bu ırktan bir kediniz varsa, gerçekten çok şanslınız.
  • cins adı doğrudan permayı akla getiren kedi. yumuşak ama kıvırcık/dalgalı tüyleriyle tanınıyormuş. genellikle de tüysüz doğarlarmış. oyunculuğu, zekası, omuzda gezmeye ilgisi, sesini etkili kullanması, tüy dökmemesi, sahip şefkati ve sahiplenmesi gayet hoş özellikleri.

bana bir laperm fotoğrafı geldi, çevremizde tanınan kedime benziyor diye. sokak kedisi olduğundan cinsini bilmiyoruz. tüysüz doğmadığından ve tüyleri kıvırcık olmadığından onun laperm olmadığını anlıyorum, ama sırf özellik listesi bile laperm merakı doğurmaya yetti. (bkz: cri du chat/@ibisile)

(bkz: kedi/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap