şükela:  tümü | bugün
  • eger muhendislik veya fen alanlarında lisans üstü eğitim görmekte iseniz, ve bilgisayara bağlanan cihazlar kullanıp veri elde ediyorsanız, çeviricilere güvenmeksizin seri portu olan bir lap top almanızı hararetle oneririm.

tabi artık paralel port bile tarihe karışıyor. devir usb devri. cımbızla ayıklanıyor artık bu portlara sahip lap-toplar.
  • ısınma sorunu olmamasına dikkat edilmelidir. lakin alırken bunu denemek zordur.
  • kucaga uygunlugu da mutlaka test edilmelidir.
  • eğer linux'la işiniz olmayacaksa, penguen adlı canlıdan nefret etmek istemiyorsanız ve gönlünüz kapitalizme meyilliyse * windows işletim sistemi ile birlikte satın alınız. yoksa çok acı çekersiniz.

(bkz: linux tan kurtulma yolları)
  • almadan evvel para miktariniza bakin ve imkanınız olcusunde ne istediginize karar verin en onemlisi budur.
  • aletin ne amaçla kullanıalacağına göre değişir tabi bu hususlar... mesela bir programcı için alınan laptopla sadece ofis uygulamaları kullanacak kişiye, veya bir tasarımcıya alınacak laptop farklıdır haliyle.. mesela ben kendimden biliyorum ağırlıktı falandı bunlar da mühim ama widescreen in kod yazarken sağladığı rahatlık tahminimden çok daha fazla mutlu etti beni... bir de klavyenin rahat olması çok önemli. klavye konusunda asus tan son derece memnun olduğumu da belirtmeden geçmiyeyim, gerçi başka bir asus kullanıcısı arkadaşımın hızına dayanamayıp yerinden tuş fırlaması durumları da olmuş. ama rahat genel olarak.
    pil ömrüne gelince, dizüstü bilgisayarlar mobil aletler olmasına karşın mobiliteden kasıt sadece "elektrik olan herhangi biyerde çalışabilme" olarak da algılanabilir kanımca, zira en kral laptopun high peformance ayarlarıyla 3-4 saatten fazla gitmiyeceğini, bunun da aslen hiçbir şeye yetmiyeceğini biliyoruz. benim şahsi fikrim, günümüzde piyasada 18 saat pil ömrü olan notebook olmadığından dolayı pil ömrünün çok da kafaya takılmaması gerektiği. yukardı yaptığım mobilite tanımı gayet yeterli olmakta. yok ben sevdiceğimle dağa bayıra çıkıcam, çayırlara serilip saatlerce dvd izliycem derseniz ayrı... (ki buna zaten yeter ortalama bir dizüstünün pil ömrü)
    wlan:802.11g desteği olmayan wlan kartına sahip bir aleti almayın derim kısaca.

linux kullanmayı planlıyorsanız çeşitli özelliklerin uyumluluğu için aşağıdaki sayfaya göz atmanızda yarar olabilir:
    http://tuxmobil.org/mylaptops.html
    (örneğin pek sevgili asus m6wr'm ile linux üzerindeki acpi daemon * ile bi türlü anlaşamadıkları için pilimin durumu hakkında hiçbir bilgi edinememekteyim. acı bi durum)
  • dikkat edilmesi gerken en önemli mevzu fiyat/performans oranıdır. fiyatının çok düşük olması o cihazın kötü bir cihaz olması anlamına gelmez. ekran kartının ram dan share li olmaması arti bir özelliktir.
  • - laptop her şeyden önce hafif olmalıdır.. koç gibi adam da olsanız bir yerden sonra oraya buraya taşımak zor geliyor.. laptopun ağırlığı özelliklerinden bile daha önemlidir.. laptop kullanan arkadaşlarınıza sorun, hepsi aynı şeyi söylemezse namerdim..
    - artık centrino vb. mobile tür işlemcili, en az 60gb hdd'li ve 512 ram'li ve wlan desteği olmayan laptop alana allah akıl fikir versindir..
    - laptop mümkünse teknosa falan gibi bir yere gidip birebir dokunup inceledikten sonra başka yerden alınmalıdır..klavyesindeki tuşların yerleri veya kapağın açılma şekli gibi gibi ergonomik özellikler laptop'tan alınan verimde epey etkilidir..
    - artık bu devirde seri porta, disket sürücüsüne, bluetooth'a falan gerek yoktur.. çok istiyorsanız birkaç dolar verip herhangi birinin usb modelini alabilirsiniz, dolayısıyla bunlar kriter olarak almaya bile değmez..
    - laptop'ların yanında verilen ek uygulamalar falan filan tamamen fasa fisodur..
    - işin doğası gereği değişebilecek olmakla birlikte bence pil ömrü çok önemli değildir, genelde laptop bir yere götürülürken çantasıyla götürülüyor nitekim..
    - muhakkak markalı ve garantili olmalıdır.. ekranı bozuldu mu pili öldü mü fanı kudurdu mu elinizden bir şey gelmez yoksa, sanılanın aksine laptoplar çok da sık arızalanır..
  • bir bilgisayar dehası ve süper bir teknik insan olarak son yaptığım araştırmalara göre:

"işlemci cinsi: intel pentium m725 centrino
    işlemci hızı ( mhz): 1600
    ön bellek: 2048 kb
    bellek (mb): 256-mb ddr sdram pc2700 (333-mhz)
    maksimum bellek ( mb): 2048-mb ddr sdram pc2100(333 mhz)
    sabit disk ( gb) :40gb 4200 rpm
    ekran boyu ( inch): 15.4"
    ekran tipi :tft wxga
    ekran çözünürlüğü :1280 dpi x 800 dpi
    floopy: yok
    optik sürücü: dvd/cd wrt combo
    ekran kartı: ati mobility radeon-64 mb ddr
    ses kartı: var
    faks modem: 56k
    network kartı :10/100 mb onboard
    klavye :q türkçe
    mouse: touch pad

pil tipi - ömrü: li-ion - 5 saat
    ağırlık (kg) :2.9 kg
    kızılötesi: var
    wireless: var
    bluetooth :var
    işletim sistemi :xp pro ingilizce/türkçe secenekli
    garanti ( yıl, açıklama): 2 yıl servis merkezinde"

..olsa iyi olurmuş. + 256 ram le birlikte.

danışman kişisi şöyle devam etmiş:
    "en son olarak yorum yapmak isterim ki ;

centrino lar yavaş yavaş siliniyorlar sonoma denen yeni bir çekirdek çıktı, henüz yaygın değil ama ilk örneklerini piyasada görmekteyiz. ne derece tutar başarılı olur bilemiycem ama yapılan yorumlar teoride centrino dan daha başarılı olacağı yönünde. şu aralar centrino işlemcili notebook almanın tam zamanı gibi görünüyor, fiyat olarak uygun seviyedeler ki ben notebook alırken bu kadar uygun değillerdi.

marka seçimine gelince ; eğer uygununu bulabilseydim kendime satınalmayı düşündüğüm markalar şunlardı ;

hp, asus, acer

wireless ve bluetooth özelliği aramamıştım, ekran kartının harici bellek kullanması ve geforce veya ati olması önem taşımaktaydı benim için ( fifa 2005 i canavar gibi oynuyorum ) . ama biraz ağır oluyorlar tabi. siz ne amaçla kullanacaksınız? ağırlığı önemli mi ? harici ekran kartı , bluetooth, wireless önem taşır mı sizin açınızdan bilmek lazım tabi.

ayrıca son olarak üzerinde şunların olmasına dikkat etmeli ;

en az 3 usb + 1 firewire + sd-mmc kart okuyucu (olursa fena olmaz ) + dvd rw + 512 mb bellek + wide screen 15" lcd + ağırlığı 2,7 - 3 kilo yu geçmemeli."

evet. böyleymiş. teşekkürler levo. laptop dünyası seninle gurur duyuyo.

meraklısına not: bu bir hp nx7010 1.6ghz pg589ea taşinabilir bilgisayar ve 1,500 $ +k.d.v. civarı.
  • - laptopu ne zaman nasıl neden ve nerelerde kullanacağınız ilk düşünmeniz gereken şey olmalıdır.. model model bakınmaktan çok öncelikle aradığınız özellikleri belirleyip onlara uygun olanları incelemek daha mantıklıdır..
    - 3kg laptop özellikle yarım saat taşındıktan sonra son derece ağırdır.. 3kg gerçekten çok fazladır.. çok taşımayacaksanız ya da arabanız varsa başka tabi..
    - laptop'un wxga 15.4" widescreen olması güzel bişey olmakla birlikte ağırlığını arttırdığından sakıncalı olabilir, bir de linuxta falan driver bulunmayabiliyor bu çözünürlüklere..
    - wireless desteği mutlaka ama mutlaka olmalıdır.. evinizde işinizde wireless olmasa bile yakın gelecekte olması çok büyük bir ihtimaldir, ayrıyeten oraya buraya gittiğinizde muhakkak işinize yarayacaktır..
    - toshiba'lar dandik, hp'ler ağır ve şekilsiz, ibm'ler ise kazık ve windows tuşsuz, asus'lar ise iyi ama dış kısımları biraz dandiktir.. onun dışında neden markasız alınmaması gerektiğini zaten önceki programlarda uzun uzun açıkladık..
    - laptop'u açılmamış kutusunda; aksesuarları, kitapları, sürücüleri ve garanti belgesiyle alınız..
    - sd kart okuyucu, dvd writer, bluetooth falan ihtiyacınız varsa da bunlar illa laptopta olmak zorunda değildir.. laptopa verdiğiniz paranın yanına birkaç dolar daha koyup harici modellerini alabilirsiniz.. gerçekten çok kullanacaksanız başka tabi..
    - genel olarak laptop'larda upgrade pek mümkün olmasa da ileride ram upgrade yapılıp yapılamayacağına muhakkak dikkat edilmelidir..