şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: cam bozuk)
  • kamera ışığı ile kamera kaydının birbirinden farklı işlevler olduğu, o minik ışık yakılmadan da kameranın çalıştırılabileceğinin bilincinde olan insandır. tedbirlidir, özel hayatını önemser.

ayrıca (bkz: mark zuckerberg'in webcam'i bantlaması)
  • laptop kamerasının aktif olduğunu gösteren ışık donanımsaldır. yazılımsal olmadığı için endişe etmeye gerek yok. zaten adamlar bilgisayarınızın donanımını uzaktan kotrol edebiliyorlarsa dünyayı ele geçirir, kameradan seni beni izlemez.

edit: herkes black mirror'dan örnek veriyor ancak ordaki ergen çocuk zararlı bir yazılım inidirip, üstüne bir de kuruyor ve sonra olaylar başlıyor.
  • paranoyaktır. çok fazla bilim kurgu izliyordur yada bir mark zuckerberg, bir elon musk'tır.

bir soru, 7.7 milyar insanın yaşadığı dünyamızda kim sizin, benim suratımı izlesin? ne yapacak, ekşisözlük'te yazarken klavyeye bakmamızı mı izleyecek? yada (afedersiniz) müstehcen şeylere bakarken suratımızın aldığı şekli mi inceleyecek? eline ne geçecek?

paranoyak olanlarınızı zıplatayım, kapatmanız gereken kısım mikrofon girişidir. iş yerinde arkadaşlar arasında konuşuyorsunuzdur, patrona küfredersiniz, patron da bunu takip ettiriyordur, çağırır sizi, sen bana nasıl küfredersin diye kovabilir mesela. başka bir örnek, kazara “neresi yaslı ada be! canına okumuşsun…” dersin, isim de verirsin sonra ver elini silivri soğukları.
  • 7-8 sene önce, twitch gibi insanların yayın yaptığı bir sitede* ergen ama zeki çocuğun biri insanlara bazı linkler gönderiyordu. linke tıkladığına anda senin bilgisayarındaki her şeyin kontrolünü ele geçiriyordu. tabi kamera da dahil. mastürbasyon yapan kadın ve erkekler izleyenlerin favorisiydi tabi. o yavşak nasıl etkilediyse sadece laptop değil her türlü kamera halâ sanki yanlış bir şey yapıyormuşum hissi veriyor.
  • kamera karşısında çok masturbasyon yapıyor olabilir.

oha kafamdan black mirror bölümünü çıkaramıyorum.
  • vardı benim böyle bir arkadaşım, o da yetmez adsl kablosunu çıkarırdı, bide bu adam bilgisayar programcısı.
  • bir üst versiyonu siyah oje ile kamera merceğini boyayan insandır.
  • pencerenin perdesini örtmek lazım.

not: teknoloji ile alakam mesleki olarak var.

not 2 : teknoloji ile alakası olmayan diyen cahilleri kaale almayınız.