• bence gerekli
  • benim o. zaten kullanmıyorum neden açık olsun.

snowden filmini izledikten sonra telefonu bile bantlarsınız.
  • elimden gelse telefonunkini bile bantlarım. tam karşımda internete bağlı, arka planda kimin ne yaptığı belli olmayan bir kamerayla yaşayamıyorum.
  • bilinçli kullanın olun böyle hurafelere gerek duymayın.
  • benim olum bu kamerayı bantladım, driverlerı sildim az daha gaza gelirsem benzin döküp yakıcam kamerayı djdjx
  • ben bantlamıyorum. arada aklıma paranoyak düşünceler gelince kameraya el sallıyorum.
  • bilgisayardan azicik bile anliyan birisinin hemen yapicagi harekettir, ama tabi bant biraz çirkin kaçiyor onun yerine tavsiyem ekrani açip(laptoplarda) direk fisini çekmeniz yonunde olucaktir, açip geri takmasi da gayet kolaydir*
  • güvenlik ihtiyacını %100 karşılamak isteyen sıradan vatandaş, özel hayat düşkünü. ben de yapışkanlı kağıtla kapattım çünkü gezdiğim korsan sitelerde tıkladığım envai çeşit pencere, açılır pencere ve yönlendirmeli bağlantıları düşününce sıradan bir vesikalıktan öteye gitmeyecek kamera görüntümü de önemser oldum. bildiğiniz ya da kiminiz bilmediği üzere birçok sosyal meyda sitesi daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak, reklam önerisi vermek ve istatistiki verilerini genişletmek için sayısız bilgilerinizi depoluyor. öyle ki sayısal veriler yeterli gelmemeye başlamış olacak ki kimi şirketler için duygu durumları da önem arz etmeye başladı. o halde neden kamera görüntüsünden yüz ifadesini tarayıp, o an okuduğu yazıya ya da gördüğü resme verdiği tepkiyi analiz etmesin ki? mesela siz tüm konum bilgilerinizi paylaşıma kapatsanız dahi uygulama ve çerezler ile konum ve tüm işletim sistemi bilgileriniz, gezdiğiniz diğer siteler, arama motoru tercihleriniz, en son alışverişleriniz vb. depolanıyor. internet bize anonimlik ve sınırsız özgürlüğü düşük meblağlarla sunmuş olabilir. fakat bunun asıl ödemesini kişisel verilerimizle yaptığımızın farkında olalım.
  • benim o. zuckenbergin bile bunu yaptigi dunyada benim yapmam paranoyakca degildir. yalniz bant olayi cirkin oluyor ya onun yerine kucuk bir resim de is gorur.
  • ya temkinli insandır ya da mr.robot’u izlemiştir.
hesabın var mı? giriş yap