şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • canı öyle isteyen insandır. kimseye hesap vermek zorunda değildir. cep telefonun ön kamerasını iğneyle patlatan insanla aynı ruh haline sahiptir.
 • mantıklı bir harekettir.
 • 90'lar sonu 2000'ler başında dial-up bağlantıyla bağlandığı internetten, bilgisayarına netbus yiyip, isteği dışında cd-romu açılıp kapanan kişidir.

  üniversitelileri geçtim yüksek lisanslılar bile bilmez.
 • işlemciyi de bantlarsanız sorunu kökten çözmüş olursunuz.
 • (bkz: black mirror) ve (bkz: snowden) izlemiş olması kuvvetle muhtemel insandır. ya da evden çalıştığı teknoloji tabanlı bir iş yürütmektedir. şirketin verdiği bilgisayar üzerinde çalışırken, kontrol manyağı işvereni veya it yöneticisinin; “hız testiniz mükemmel sonuçlara sahip ama sinyal alışınız sabit değil, servis sağlayıcınızla görüşün” bildirimleriyle biraz gerilmiştir. bir sonraki adımda bilgisayarı alüminyum folyo ile sarmak isteyebilir.
 • "snowden" izlemiş olup aslında çok haklı bir gerekçesi olan insandır.
 • python ile kod yazınca kendisini adeta bir linus torvalds ya da güvenlik uzmanı sayanların dediklerine bakıp hareket etmemesi gereken insandır.

  webcam/mic erişiminde hatta genel olarak tüm güvenlik alanında tek çıkış noktası, "yahu zaten ona erişen her dosyaya erişir" değildir, olamaz.

  konuya dair bilgilenmek ve önlem nedir bilmek isteyenlere bunu savunan-karşı çıkan bir kaç da link bırakayım.

  http://ca.norton.com/…detail.jsp?aid=webcam_hacking

  https://www.dailymail.co.uk/…urn-people-slaves.html

  https://www.smh.com.au/…b-spies-20130403-2h5pv.html

  https://www.quora.com/…er-the-camera-on-your-laptop

  https://www.pcworld.com/…p-your-laptops-webcam.html

  https://www.engadget.com/…tops-webcam-good-reasons/

  https://www.quora.com/…ith-tape-is-it-just-paranoia

  http://privacywatch.news/…-webcam-expert-warns.html
 • şimdi efendim, paranoyaksanız tabii ki bilgisayarınızın kamerasını bantlayın, hatta kafanıza da kese kağıdı geçirin bana ne. işin şakası bir yana paranoya ciddi bir rahatsızlığın ilk belirtisi olabilir, psikoza kadar gider, dikkat edin (kesinlikle dalga geçmek ya da aşağılamak için söylemiyorum). eğer ki haklı sebepleriniz yoksa (örneğin bakansınızdır, milyarlık şirket yönetiyorsunuzdur, vs.), kimse saatlerce sizi izleyip burnunuzu karıştırdığınızı ya da mastürbasyon yaparkenki surat ifadenizi belgelemeyecek.

  bir işletim sisteminin nasıl çalıştığını bilmeden kalkıp salak salak konuşmayın, söyleneni de kıçınızdan anlamayın: tekrarlıyorum, eğer ki birisinin bilgisayarınızın kamerasından sizi izlediğine inanıyorsanız (ki bu elbette mümkündür), kamerayı da bantlayın, mikrofonu da sökün, o bilgisayarı da gazete filan okumaktan başka hiçbir şey için kullanmayın zira o bilgisayarın tüm kontrolü bir botun elindedir. aynı şey tablet ve cep telefonları için de geçerlidir. zaten şu bilgisayarın karşısında ne gibi aktivitelerle meşgul oluyorsunuz bilemedim. her neyse yaptığınız onu bilgisayarın karşısında yapmayıverin.

  birinin sizin bilgisayarınıza girmesinden korkuyorsanız, kişisel bilgilerinizin olabildiğince güvenliğini sağlamak istiyorsanız yapacağınız çok daha akıllıca ve etkili şeyler var. bunların çoğu hasse-i selimedir.

  - öncelikle üreticinin güncel olarak desteklediği bir işletim sistemi kullanın (yani, örneğin windows xp kullanmayın)

  - işletim sisteminiz çakma olmasın, ya üç kuruş para verip orijinal windows kullanın, ya da ücretsiz mac os x veyahut sürüyle linux distrolarından birini kullanın

  - işletim sisteminizin genel güncellemelerini kapatsanız dahi güvenlik yamalarını uygulayın

  - router ayarlarında firewall'un açık olduğundan emin olun (ota boka da port açmayın)

  - internet tarayıcınız güncel olsun

  - internet tarayıcınızın ayarlarında flash, javascript, silverlight, webrtc varsayılan olarak kapalı olsun, güvendiğiniz sitelere özel olarak açarsınız

  - her önünüze gelen linke tıklamayın, her attachment'ı bilgisayarına indirip açmayın (ki bunlar tanıdıklarınızın hesaplarından gönderilmiş olabilir ve word belgesi kadar masum görünüşlü olabilir)

  - korsan yazılım kullanmayın (bu tür programları inceleyebilecek kadar bilseniz zaten kamera bantlamak gibi boş beleş işlerle uğraşmazsınız)

  - eğer ki ben bilemem, belki şeytana uyarım porno izlerken şaşırırım derseniz güncel bir antivirus programı kurun, fazladan bir koruma olur (antivirüs programları her açığı, her malware'i bulamaz, ona güvenip de safça hareket etmeyin)
 • bantlarım kardeşim. günümüzde hangi icat insanın işini kolaylaştırsın diye geliştirilmiş ? bknz kredi kartı; amacı insanların ertelemeli, taksitli alışveriş yapması mıdır yoksa acaba hangi birey neleri ne kadar tüketiyor kontrol ve kayıt altında tutabilmek midir ? illuminati var mı yok mu bilemem ama hiçbir şeyin insanların menfaatine hizmet etsin diye geliştirilmediğine inanırım. dolayısıyla laptopun kamerasını da bantlarım. totosu kıymetli olmayanlar bantlamasınlar.
 • kendini aşırı derecede kaptırmamak kaydıyla desteklediğim eylemdir. biraz şüpheci yaklaşmanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap