şükela:  tümü | bugün
 • gastroösefagial reflü nün hiçbir belirtisi olmadan da olabilecek olan hastalık*. sürekli öksürük şikayetiyle önce göğüs hastalıkları sonra kbb uzmanına gidildikten sonra yapılan tetkiklerle- ki açıklanmış - ortaya çıkartılabilir. tedaviyle öksürükten kurtulunur.
 • asıl sebebi vezikoüreteral reflüdür. çiş idrar torbasından yukarıya böbreklere doğru çıkar, orada aldığı tazyikle hat döşeyip mideye ulaşır, yemek borusuna kaçarak gastroözofageal reflü yapar. daha ağıza ulaşmamışken çiş, yutkunurken duyulan acı ile, yanlışlıkla akciğere seğirtir. ve sağlam öksürme refleksimiz sayesinde nihayet ağzımızdan çıkar. bu 3 reflü kombinasyonunu vücudun içinde oynanan pinball a benzetebiliriz.
 • beşiktaş'ımızın önümüzdeki sene transfer edeceği italyan asıllı futbolcu.

  (bkz: yersen)

  baştan edit: futbolcu ismi gibi ya la..
 • klasik reflüden (bkz: gastroözofageal reflü) farklı olarak, mide asidi yemek borusundan çok boğaz-gırtlak bölgesini tahriş eder. bu yüzden belirtileri birçok alakasız hastalıkla benzerlik gösterir. sonuç olarak kbb doktorundan bişeyin yok denilip eve gönderilebilirsiniz.

  belirtiler:
  ses kısıklığı, seste kabalaşma, çatallanma, yorgunluk, tiz sesleri çıkarmada zorluk
  boğazda gıcık hissi ve sık boğaz temizleme
  boğazda aşırı balgam ve geniz akıntısı
  kronik öksürük
  yutma güçlüğü, yiyeceklerin soluk borusuna kaçması
  globus farengeus (sürekli boğazda bir şey varmış, yapışıp kalmış hissi)
  nefes darlığı
  göğüs kemiğinin arkasında ağrı, yanma
  regürjitasyon (mide asidinin ağza gelmesi, ağza acı su gelmesi)

  önerilen tedavi:
  - yatak başını 10-15 cm yükseltmek
  - yatmadan önceki son 3 saat içinde yemek yememek
  - sakız çiğnemek (tükrük salgısını artırmak için)
  - kaçınılması gerekenler: sigara, alkol, asitli içecek ve meyveler, kahve, nane, domates, baharat, çikolata
  - sucralfate sınıfı ilaçlar
  - antiacid ilaçlar
  - stresi düşürücek herşey

  doktor değilim, referans:
  [http://kbbder.org/index.php?pg=halka-makale-reflu http://kbbder.org/index.php?pg=halka-makale-reflu]
  [http://www.webmd.com/…l-reflux-silent-reflux?page=2 http://www.webmd.com/…l-reflux-silent-reflux?page=2]
 • ilacı bir ay kullanıp şikayetim bitti yea dememek lazım tekrarliyor.3-6 arası tedavi sürmeli yoksa farkında olmadan asitin yaptığı tahriş yüzünden konuşmak istenecek kadar kötü ses tellerine sahip olabilirsiniz.tedavi bitene kadar kontrolleri aksatmamak gerek.
 • yaklaşık üç dört yıldır çekiyorum. hiçbir tedavisi yok. zamanla alışıyorsunuz ara ara rahatsız edecek boyuta gelebiliyor. yutkunamama, kusma isteği, boğazımda bir şey varmış ve bir türlü gitmeyen o hisler isyan ettirebiliyor.

  bir numaralı sebebi stres. ne zaman streste hissetsem tavan yapıyor. stresten uzak durmaya çalışın diyeceğim ama etrafta stres yaratan bir sürü şey var o yüzden o iş biraz zor.

  baharatlı yiyecekler ve çikolata da ikinci sırada yer alıyor. pul biber, sucuk, salam gibi şeyler de anına tetikliyor. çikolatalı yiyecekler bi nevi intihar sebebi.

  çok kötü hissederseniz sakız çiğneyin oldukça yardımcı oluyor.

  ayrıca (bkz: larengo farengeal reflü tedavisi)
 • işi konuşmak , şarkı söylemek vs. olanların kabusu olabilir zira ses tellerinde yanma yapar dolayısı ile de ses kaybına kadar gider. ihmal etmemekte fayda var.
 • halı saha maclarinda bende tavan yapan ve yaşam kalitemi düşüren hastalık,boağazı yumuşatan sıcak ıhlamur gibi içecekler de bana iyi gelmekte, kesin tedavisi olmamasi çok kötü boğazımdaki o yanma ve gıcık hissi beni bitiriyor çıkış nedeni bence stres bende öyle başladı en azından, 2 3 yıldan beri bu illeti çekiyorum ileride sıkıntı yaratıp diger hastalıkları tetiklemesi de en büyük korkum.

  yıllar sonra gelen edit; larengo farengeal reflü değilmişim. nedeni stres kaynaklı psikolojikmiş.
 • son üç ayımı mahveden hastalık.

  dişlerimi bile çürüttü, diş etlerimin ağzına etti. inmeyen lenf bezleri, boğaz ağrısı, mide yanması, yutkunma güçlüğü zaten hep mevcut. dişçisiydi, iç hastalıklarıydı, kbbsiydi dökmediğim para kalmadı. üstelik doktor tanı koyana kadar üç kutu antibiyotik kullanmak zorunda kaldım. antibiyotik cevap vermeyince boğaz reflüsü olduğu anlaşıldı. kullandığımla kaldım :)

  en son lansora başladım. eski günlere resmen geri döndüm. test etmek için bir gün kestim, anında mide boğaz şikayetleri geri döndü, hemen aldım yine.

  benzer sorunları yaşayan ve atlatan varsa bir tutam tavsiyenizi alırım.