• --- spoiler ---

tren gara giriyor.

--- spoiler ---
  • osmanlıda ilk gösterildiğinde kaçışmalara neden olmuş film.. lan atalarımız da ekşiciymiş bak filmin yarısında çıkmışlar. ulan daha dünyanın ilk filmi çekilmiş sen yarısında çıkıyosun... nası adamsın sen ya?
  • lumiere kardeşlerin çektiği, dünya sinema tarihininin ilk filmi. filmin adı aynı zamanda senaryosudur*
  • istanbul'daki gösteriminde insanların üstlerine gelen trenden korkup kaçışmaya başladıkları söylenmektedir. galatasaray'daki sponek birahanesinde yapılan ilk gösterimde bulunan ercüment ekrem talu bu gösterimde yaşananları şöyle anlatmış:

'avrupa'nın bir yerinde bir istasyon, bacasından fosur fosur kara dumanlar savuran bir lokomotif, peşinde takılı vagonlar duruyor. rıhtım üzerinde telaşlı telaşlı insanlar gidip geliyor. ama ne gidiş! hepsini sara nöbetine tutulmuş sanırsınız. hareketler o kadar hızlı, ölçüsüz ve acayip ki...

tren kalktı, bittabi sessiz sedasız. aman yarabbi! üstümüze doğru geliyor. zindan gibi salonun içinde kımıldamalar oldu. trenin perdeden fırlayıp seyircileri çiğnemesinden korkanlar ihtiyaten yerlerini terk ettiler galiba. hani ya ben de korkmadım değil; lakin merak galip gelip beni iskemleye mıhladı. bereket versin ki tren çabuk geçti ... gitti."
  • tarkovski’nin mühürlenmiş zaman isimli kitabından...

"henüz hiçbirimiz, geçen yüzyılda gösterilen ve gösterilmesiyle birlikte her şeyi başlatan tren geliyor adlı dahiyane filmi unutmuş değiliz. auguste lumiére’in bu herkesçe bilinen filminin tek çevrilme sebebi, o günlerde keşfedilen film kamerası, şeridi ve gösterim aygıtıydı. yarım dakikadan fazla sürmeyen bu şeritte, güneş ışığına boğulmuş bir istasyon, bir aşağı bir yukarı gezinen hanımefendiler ve beyefendiler ve nihayet dosdoğru kameranın üstüne gelen bir tren görülmektedir. ve tren yaklaştıkça o günün seyircilerinin paniği daha da artmış, hatta yerlerinden fırlayıp salonu terk edenler bile olmuştu. film sanatı işte o gün doğmuştur. söz konusu olan yalnızca teknik bir olay ya da görünür dünyayı yansıtmanın yeni bir biçimi değildi. hayır, orada o an, estetiğin yeni bir ilkesi doğmaktaydı."
  • film, zamanında taksim-istanbul'da gösterilir. paris gösteriminde yaşanan durumun aynısı istanbul'da da yaşanmış, -trenin geliş yönünde- hafif sağ çapraza yerleştirilmiş kamera (ki bunun bilinçli kullanılmış ilk kamera açısı olduğu söylenir), izleyenlerde uyanması amaçlanan hareket duygusunu yaratmıştır. tabi onca insanın tren üstümüze geliyor diye sağa sola kaçışması da cabası olmuştur.
  • para alınarak, toplu gösterimle perdeye yansıtılarak gösterimi yapıldığı için; yani sinema sanatının ekonomik, toplumsal, teknik yönlerini karşıladığı için sinema tarihinin ilk filmi olarak görülen lumiere kardeşler filmi. yine de cekilmis ilk film degil.
    (bkz: lumiere kardeşler)
  • son derece sıkıcı olan ve hiç beğenmediğim film. zaten filmin yarısında çıkmıştım...
  • altyazısı malum ortamlara düşmüştür.
hesabın var mı? giriş yap