şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1920lerde ispanya'da geçen, telefon şirketinde operatör olarak çalışan dört kadının bağımsız olma sürecini konu alan dizi.
  • klişelerden az biraz nasiplenmiş olsa da ispanyolca dizi izlemek isteyenleri la reina del sur gibi basuralara tamah etmekten kurtardığı bir gerçek.period drama olması da izlenebilirliğini artırıyor. yalnız jön diye başrole koydukları herif* bildiğin ceset gibi. adam güldükçe ürperiyorum. öte yandan dizideki en eli yüzü düzgün herifi* uçkuru düşük dayakçı koca rolünde harcamışlar. casting sorumlularına buradan sitemlerimi yolluyorum.
  • netflixte karşıma çıkan ve tüm işsizliğimle 2 günde izlediğim ispanyol dizisi.

dizi pembe diziden hallice aslında ama kadın haklarından ve azcık telekomünikasyon gelişiminden de bahsediyor.

8 bölüm sezon bi anda hiç beklenmedik yerde bitti 2. sezonda taaa aralıktaymış.
  • klişelerle dolu ispanyol dizisi. entrikası bol pembe dizileri seven beni bile yıldırdı bir noktadan sonra ama ispanyolca öğrenme çabalarım için devam etmekteyim.

--- spoiler ---

alba'nın sonu carlos'la olmazsa çok bozulacağım.

--- spoiler ---
  • zevkli bir ispanyol netflix dizisi. senaryo hızlı ilerlediğinden keyifle akıyor gidiyor dizi.

bizim kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkı aldığı yıllarda avrupa ne haldeymiş onu da gösteriyor. ne olduysa birşey olmuş işte sonra halimiz ortada.
  • eski rosalinda'ları vahşi güzel'leri anımsattı, onların 2 yılda kat ettikleri yolu, bu tek sezonda halletti. biraz özlemişim bu eski brezilya dizisi konseptini. entrikası bol, yalanı, aşkı, aldatması her şeyin overdose olduğu bir dizi. kadınların sadece adam yerine konmak için bile ne kadar çok çaba sarfetmesi gerektiğini gösteren bir dizi. insan biraz acayip hissediyor... esas oğlan francisco'nın yeterince yakışıklı olmaması üzücü ama mario ve carlos biraz toparlıyor. ikinci sezonu iple çekmiyorum ama işin nereye varacağını merak ediyorum.
  • foxtv'ye koy siritmaz, klise kanseri oldum ve biraktim. kirilma noktam:

--- spoiler ---

embesillik derecesinde utangac olan kizin dunya tatlisi adami ekmesi. umarim ilerde beter oluyordur, oluyorsa lutfen anlatin.
    --- spoiler ---
  • yeni nesil rosalinda. bol klişeli, kadın hakları mücadelesi soslu. bu da daha izlenilir kılıyo. ispanyolca pratik amaçlı izliyorum. * * 1920lerde sizli bizli -usted’li- düzgün konuşma tarzıyla da ispanyolca öğrenenlere en önerilebilecek dizi bence.

edit: 2. sezon 1. bölümle pembe dizi bu eki eki dediğime pişman etmiştir. francisco’ nun akıbeti biraz tuhaf olsa da güzel yere bağlayacaklarını düşünüyorum. her sahnesine ayrı şaşırdık.
  • la casa de papel'le birlikte ispanyolca sevdalisi insanlarin bir numarali dizisi. yalniz oyle cok da pembe dizi diil yani, cinayetli minayetli donem dizisi. iki kadin bir erkek uclu iliskiler bile var. o kadar da ileri goruslu. o ucu arasinda donen mevzulari 2018'i anlatırken, kimse dizisine koyamaz yani oyle soyliim. bunlar donem dizisine koymuslar. 3. sezon merakla bekleniyor. bu arada o kadar cok izledim ki bolumleri sadece burdan ezberledigim cumlelere anadilim ispanyolca intibasi birakabilirim insanlarin yaninda.
  • o kadar iç kıyıcı ki biraz merak etmesek ilerleyemiycez. kadınlara çok yazıklık halleri o zamandan bu zamana pek değişmemiş, bu hayli acıklı. mario’yu izlerken ben korktum.

ispanyolcasına yetişmek için beginner’ların iki tur izlemesi gerek sanırım. hem malum isp cümleler uzun, hem takır takır hızlıca bi çırpıda konuşuyorlar. onlar “nosotros somos las chicas del cable y las mujeres yazıkes...... gibi cümleleri bitirdiğinde ben ingilizcesini tam görememiş oluyorum daha. swh

dönem giysileri şık görünmekle birlikte neden hep aynı model giydikleri şaşırtıcı. o basene kadar uzayan karın kapatmalı modeller çok uzun trend sürmüş olmalı! o şapkalar, o makyajlar ise çok tatlı.

bazı karakterlerin net ve oturaklı biçimde sigara içişleri çok karizmatik.**

içim kaldırır da izlemeye devam edersem yorumlar devam eder.