şükela:  tümü | bugün
  • 1920lerde ispanya'da geçen, telefon şirketinde operatör olarak çalışan dört kadının bağımsız olma sürecini konu alan dizi.
  • klişelerden az biraz nasiplenmiş olsa da ispanyolca dizi izlemek isteyenleri la reina del sur gibi basuralara tamah etmekten kurtardığı bir gerçek.period drama olması da izlenebilirliğini artırıyor. yalnız jön diye başrole koydukları herif* bildiğin ceset gibi. adam güldükçe ürperiyorum. öte yandan dizideki en eli yüzü düzgün herifi* uçkuru düşük dayakçı koca rolünde harcamışlar. casting sorumlularına buradan sitemlerimi yolluyorum.
  • netflixte karşıma çıkan ve tüm işsizliğimle 2 günde izlediğim ispanyol dizisi.

dizi pembe diziden hallice aslında ama kadın haklarından ve azcık telekomünikasyon gelişiminden de bahsediyor.

8 bölüm sezon bi anda hiç beklenmedik yerde bitti 2. sezonda taaa aralıktaymış.
  • zevkli bir ispanyol netflix dizisi. senaryo hızlı ilerlediğinden keyifle akıyor gidiyor dizi.

bizim kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkı aldığı yıllarda avrupa ne haldeymiş onu da gösteriyor. ne olduysa birşey olmuş işte sonra halimiz ortada.
  • eski rosalinda'ları vahşi güzel'leri anımsattı, onların 2 yılda kat ettikleri yolu, bu tek sezonda halletti. biraz özlemişim bu eski brezilya dizisi konseptini. entrikası bol, yalanı, aşkı, aldatması her şeyin overdose olduğu bir dizi. kadınların sadece adam yerine konmak için bile ne kadar çok çaba sarfetmesi gerektiğini gösteren bir dizi. insan biraz acayip hissediyor... esas oğlan francisco'nın yeterince yakışıklı olmaması üzücü ama mario ve carlos biraz toparlıyor. ikinci sezonu iple çekmiyorum ama işin nereye varacağını merak ediyorum.
  • yeni nesil rosalinda. bol klişeli, kadın hakları mücadelesi soslu. bu da daha izlenilir kılıyo. ispanyolca pratik amaçlı izliyorum. * * 1920lerde sizli bizli -usted’li- düzgün konuşma tarzıyla da ispanyolca öğrenenlere en önerilebilecek dizi bence.

edit: 2. sezon 1. bölümle pembe dizi bu eki eki dediğime pişman etmiştir. francisco’ nun akıbeti biraz tuhaf olsa da güzel yere bağlayacaklarını düşünüyorum. her sahnesine ayrı şaşırdık.
  • la casa de papel'le birlikte ispanyolca sevdalisi insanlarin bir numarali dizisi. yalniz oyle cok da pembe dizi diil yani, cinayetli minayetli donem dizisi. iki kadin bir erkek uclu iliskiler bile var. o kadar da ileri goruslu. o ucu arasinda donen mevzulari 2018'i anlatırken, kimse dizisine koyamaz yani oyle soyliim. bunlar donem dizisine koymuslar. 3. sezon merakla bekleniyor. bu arada o kadar cok izledim ki bolumleri sadece burdan ezberledigim cumlelere anadilim ispanyolca intibasi birakabilirim insanlarin yaninda.
  • arkadaşımla oturup bi çırpıda bitirdiğimiz dizi. dönem dizilerini seven biriyseniz kesinlikle şans verin derim ben. üçüncü sezon onayını da almış sanırsam.

dizideki erkekler de çok yakışıklı. yalarım hepsini. özellikle francisco’yu tabii.
  • entrikalı, cinayetli, 20'lerin madridinde geçen hoş bir netflix dizisi. iletişim çağına geçiş aşamasındayken kadınların da çağa ayak uydurma, kendini ayakları üzerinde durma çabasına , kadına şiddete dikkat çekiyor. ama tabiki nihayetinde bir pembe dizi.
    bu arada francisco sana aşığım. (bkz: yon gonzàlez)
  • bu diziye pembe dizi diyen halt etmiş. evet var öyle entrikalı aşk muhabbetleri ama bir pembe dizide iyi ile kötü karakterler bıçakla kesilmiş gibi net bir şekilde birbirinden ayrılır ama bu dizi hemen hiç bir karakteri tamamen kötü ya da iyi olarak yansıtmadığı gibi iyilik ve kötülük motivasyonları için güzel sebepler veriyor (ama vermese de olur sonuçta insanız hepimiz iyi insanlar olduğumuza inansak da çoğunlukla kendi çıkarımızı ön planda tutuyor olmamız günahsız iyilik melekleri olmamıza da engel oluyor) bu bir.

ikincisi ise başarılı bir dönem dizisi olarak sıradan bir pembe diziye göre oldukça maliyetli bir yapım ve en önemlisi dizinin derdi aşk hikayesi anlatmaktan çok kadın haklarını, cinsel özgürlük sorunlarını ve dönemin acımasız ortamındaki varoluş savaşlarını yansıtmak. güzel kurgulanmış senaryosuyla izlenmeyş hak eden akıcı ve sürükleyici bir dizi kesinlikle.