şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • (bkz: prk)
 • miyop, hipermetrop ve astigmatizmanın düzeltilmesi için kullanılan yöntem
 • yapıldıktan birkaç yıl sonra, göz numarasının yeniden sıfırdan yükselmeye başlaması olasılığına karşı artık çözüm olmayan operasyon.
 • 1. bu yöntemle öncelikle otomatik bir cihazla (bkz: mikrokeratome) korneada bir kapakçık oluşturulur. hasta bu esnada ağrı acı duymaz.
  2. kapakçık kaldırılarak yukarı doğru açılır ve korneanın orta bölgesine 25-30 sn süreyle lazer ışını gönderilir ve kırma kusurunun düzelmesi için gereken yeni yüzey şekli elde edilir.
  3. kapakçık tekrar yerine kapatılır, dikiş yapılmadan ve göz bandajlanmadan operasyon tamamlanır.
  operasyon öncesi lokal veya genel anestezi verilmez. her bir göz için 4-5 dakika sürer ve hasta hiçbir acı duymaz.
 • 20 sene kadar yeni bir yöntem geliştirilmediği ve mükemmelliği kanıtlanmadığı takdirde asla yaptırmayacağım işlem.
  doktorum anlatmıştı, bir hastasına uygulanmış bu yöntem. başta çok memnunmuş adam. 2 sene sonra gözünde miniminnacık bir gri gölge oluşmuş kendiliğinden.. daha sonra seneler içinde bu gölge büyümüş ve gözü komple kapanmış. adamın gözünün feri sönmüş, yani adam bildiğiniz kör olmuş ve bu ilerleme durdurulamıyormuş.
  böyle birşeyin olma ihtimali milyonda bir bile olsa ne gerek var bu riski almaya.? sonra göz naklini ücretsiz mi yapacaklar ki?
  göz benim gözüm valla hayatta yaptırmam.
  hele ki çok uzun süre öncesinden hastanın gözünde olup bitenleri, numaranın artması, küçülmesi, kuruması, kızarması, mevsimsel değişikliklere tepkisi vs takip etmeden, sadece bir gün veya bir hafta öncesinden muayene edip, kasapta tavuk keser gibi gözümü ameliyat etmeyi mantıklı bulan doktorlara asla yaptırmam.
  dünya göz hastanesi'ndeki gibi "artık tıp çok ilerledi, 15 dakikada çözeriz sorununuzu, bu ameliyat artık günde 10 kere yapılıyor, çok basit bir işlem.." vs diyen doktorlardan özellikle uzak dururum. sonrasında birşeyler ters gittiği takdirde asla sorumluluk kabul etmeyecekleri baştan belli. günde 10 kişiye yapıyoruz, kimseye birşey olmuyor, sizin gözünüzde problem varmış falan gibi saçma sapan bir bahane ile gözüme zarar vermelerine izin veremem.
 • 6 derecelik miyopluğuma rağmen yaptırmayı düşünmediğim operasyon. ileri miyopluk, insana doğal bir büyüteç olma özelliği veriyor: her türlü bitkiyi, börtü-böceği, alet edevatı bütün detaylarıyla çok yakından (sağlıklı gözlerin göremeyeceği kadar yakından ve net) izliyor, saat tamiratı gibi çok dikkat isteyen çetrefilli işleri bile rahatlıkla yapabiliyorsunuz. çizerliğiniz de varsa yeterince ince uçlu bir kalemle pirinç tanesi üzerine resim çizmek gibi çılgınlıklara bile girmenize izin veriyor ileri miyopluk.

  bu tür bir operasyonun miyopluğunu avantaja çevirmiş ve dikkat isteyen işlerde gözlüğü hemen çıkarıp konuyu yakından incelemeye alışık insanları bunalıma sürükleyeceğini düşünüyorum. lens kullanma hatasına düştüğüm yaklaşık bir senelik dönem, hayatımın en sıkıntılı ve mutsuz zamanlarıydı çünkü hiç bir şeyi yakından ve büyük göremiyordum, bir şeyi incelemem gerektiğinde elim varolmayan gözlüğümü kaldırmak için uzanıyor, lensi çıkarmadan daha yakından görememek sinirimi bozuyordu. kendimi pratikte kör gibi hissetmeye başlamıştım.

  özellikle şahsım gibi küçüklükten beri ileri derecede miyop olanların lasik kararı öncesinde lensli bir dönem geçirmesinde fayda var. denedim ve yapamayacağımı gördüm.

  bir lasik ameliyatı filmi için:
  http://www.liveleak.com/view?i=331c450196

  not: her ne kadar kansız ve temiz bir operasyon olsa da göze yapılan işlemleri seyretmekten rahatsız olabileceklerin uzak durmalarını tavsiye ederim.
 • 2001 yılında yaptırdığım işlem...schlingel in anlattığı her aşamayı ben de yaşadım ve gözlüksüzlüğün keyfine vardım, ancak gelin görün ki 7.5 miyoptan bir anda sıfıra inen gözlerim, bu duruma 3 sene sonra isyan ettiler ve 1.5 dereceye çıktılar, şu anda ise gözlerim 2.00-2.25...pişman mıyım, değilim. 7.5 ile 2 derece arasındaki fark kıyaslanamaz. ancak ciddi bir hayal kırıklığı içinde de olduğumu söylememe gerek yok herhalde...
 • bicak kullanilmaz dense de, ameliyattan sonra hatira olsun diye elinize jiletten hallice bir lazer bicagi tutustururlar; ki su anda oldurmus oldugum ejderhalar ve almis oldugum kellelerle birlikte kisisel muzemin en guzel yerini suslemektedir. ah bir de kornea artigimi verselerdi. ameliyat srasinda eglenmek icin uzaylilar tarafindan kacirilmiscilik ya da a clockwork orange'daki alex'cilik oynayabilir, lazerle beyninizi yikadiklarini dusunebilirsiniz. yalniz arka planda beethoven yerine populer muzigimizin sevilen seslerini duyacaksiniz; sasirmayin.
 • bir hafta önce olduğum ameliyat..en ufak bir acı yok yalnız gözünüze açık kalması için taktıkları şey rahatsız edici biraz..bir de sanırım gözden kapağı kaldırma sırasında göze bir baskı uygulanıyor biraz da o rahatsız edici..ameliyat bitince heryer bulanıklaşıyor..ertesi sabah aynı ameliyatı olan kardeşimle erkenden kalkıp mutfak penceresine koşmamız nereleri görebiliyoruz diye karşılaştırma yaparken evin karşısında bir değil iki adet halı saha olduğunu oraya her gün yürüyüş yapan insanların mevcut olduğunu farketmemiz bir olmuştur..bir hafta boyunca kullanılması gereken iki damla var..gözünüz çabuk kuruyor kuruyunca batıyor ama damla rahatlatıyor..ki bir haftayı doldurmadan batmalar yokoldu...sonrasında birkaç ay gözyaşı damlası kullanmak gerekiyor..bir süre gözü sertçe ovalamak yasak..ki benim gibi eli her zaman gözlerini ovalamak isteyen biri bile başardıysa herkes başarabilir.ameliyat herkeste aynı rahatlıkta olmayabilir..mesela ben ameliyattan gayet rahat çıkmama rağmen kardeşim ameliyatın olduğu gün göz kapaklarını açık tutamadı..
 • insanı gözlük derdinden kurtaran ameliyat. dünyaya sanki yeniden doğuyorsunuz.
  üç buçuk yıl önce olduğum, başıma gelen en muhteşem olay. toplamda on beş dakikanın sonunda 5.5 ve 5 numara olan gözlerim hiç ağrısız, sancısız 0 numaraya indi. ışıl ışıl bir dünyaya adım attım. miyop ve astigmatı olmayan gözleri sağlam olanların ne denli şanslı olduklarını anladım. bundan sonra tencere kapağını kaldırdığınızda yüzünüze doğru çıkan buhardan sakınmanıza, çok sevdiğiniz halde yağmurda yürümekten gözlükleriniz ıslanacak diye çekinmenize ve en önemlisi denizden çıktığınızda sahilde oturduğunuz yeri bulmak için, ıslak bir şekilde yerinizi aramanıza gerek kalmamaktadır. artık gözlüğün etrafı kısıtlaması olmadan bakabiliyorsunuz. görüş açınız genişlemiştir. en güzeli de artık yattığınız yerde kitap okurken gözlüğünüz size sıkıntı vermeyecektir. birbirinden hoş güneş gözlüğü kullanmak ta elinizdedir artık.
hesabın var mı? giriş yap