şükela:  tümü | bugün
  • slovenya da uretilen bir bira markasi.http://www.pivo-lasko.si/
  • pivovarna lasko adında iyi bir basketbol takımlarıda var ve bir aralar euroleague de de yer almışlardır.
  • slovenya'da en çok tüketilen 2 biradan biridir(sloven arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre len çok tüketilen biraymış).
    diğeri için (bkz: union)

lasko aynı zamanda bu biranın üretildiği şehrin adı. zaten ismini de şehirden alıyor. zamanında union ile çok ciddi bir rekabet varmış aralarında. başkent ljubljana dolaylarında lasko asla içilmez, sadece union içilirmiş; maribor taraflarında da sadece lasko. ancak yakın zamanda lasko union'u da bünyesine katarak bu rekabeti bitirmiş ve slovenya'da tekel gibi bir şey olmuş. bizde ki anadolu grup gibi bir nevi.

lasko ülkenin en büyük futbol takımı olan nk maribor'un, union da ülkenin en büyük basketbol takımı olan union olimpija'nın sponsorudur.

şahsen ilk zamanlarda lasko'yu seven bir insandım ancak zamanla lasko'daki metalik tat bana efes pilsen'i hatırlatmaya başladı ve union çok daha fazla tükettiğim bir bira haline gelmişti.
  • union'un yanına bile yaklaşamacağı lezzettir bence. içtiğim en iyi biradır kendisi. tabi sakin olalım ki; belçika'da alamanyalarda çeşit çeşit ev yapımı biraları götürmüşlüğüm yoktur. benim içtiğim en iyi biradır diyorum yalnızca. iyidir, güzeldir, hoştur. yolunuz düşerse kaçırmayın derim.
  • slovenlerin dünyaya armağanı. union ile durmadan mücadele halinde olan bu biranın taraftarları "lasko içersin union işersin" diye tempo tutarken görülebilinir. şaşırmayınız.
  • muazzam bir bira. başkent lubyana publarında her masada en az bir şişesini görmek sürpriz değildir.
  • priştinenin doğal sularından üretildiği yazılı lasko club etiketli birası şahsımca hiç sevilmemiş olan bir markası. yeşil şişeli biralara bir türlü alışamıyorum.
  • makedonyada içip çok beğendiğim bira. özellikle siyahı efsane, sarısı da (zaltorog yada öyle bi adı var) gayet güzel.