şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilk olarak 1969 yılında nijeryanın lassa bölgesinde tespit edilen arenaviridae ailesine mensup bir virüsün sebep olduğu kanamalı ateştir. fareler tarafından bulaştırılsa da insandan insana hava ve vücut sıvıları ile bulaşabilir. öldürücülük oranı %1 civarındadır
  • nijerya'da hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan hastalık. önümüzdeki yıllarda ismini çok duyacağız sanırım. diğer hastalıkları da taklit ettiği için teşhisi çok zor. test kiti de yok henüz. kan ve doku örneklerinin uzmanlaşmış laboratuvarlarda incelenmesi gerekiyor.

    taşıyıcısı multimammate (çok memeli muhtemel çevirisi) faresinden insana bulaştığı gibi insandan insana da bulaşabiliyor. bu farenin çoğaldığı mevsimlerde hastalığın da arttığı gözlenmiş.

    üstüne hala bir aşısı da yok. destekleyici tedaviler dışında bir şey yapamıyor hekimler. yetişkinlerde ölüm oranı %1 civarında olsa bile hamilelerde %80 düşükle sonuçlanıyormuş bu hastalık.

    hafif seyreden belirtiler grip benzeri ateş, baş ağrısı ve genel halsizlik iken ileri durumlarda ebola gibi burunda, ağızda ve diğer organlarda kanamaya neden olabiliyor.

    bbc haberi