şükela:  tümü | bugün
 • lassie iskoc ingilizcesinden genel kullanıma da yayılmış bir kelimedir, genç kız, güzel kız, sevgili kız manasına gelmektedir.

  kahraman köpek lassie'nin maceraları dizisi ise tüm dünyaya yayılmış, hatta senelerce iskoç çoban köpekleri "lassie" diye anılır olmuştu, hala da bu hayvanı yolda görüp "aaa lesiii" diyen sayısız insan vardır, ki yanlıştır zira iskoç ingilizcesinde o a e okunmaz dizi bir amerikan yapımı olduğundan yavşak aksan ile çarpıtmış kırk yıllık bildiğiniz "laassi"yi "lesi" yapmışlardır.

  lassie ise gene iskoç ingilizcesinde yer alan lass'tan gelir, -ie eki bizim -cik ekimize benzer, inceltmedir, sevimli kılmadır. erkek versiyonu için ise (bkz: laddie)
 • (bkz: koli)
 • "lessi bize bişey anlatmak istiyo. bize ne anlatmak istiyosun lessi?" repliğiyle beni kopartan yılların dizisi. şimdilerde piyasada yok.
 • pek kaynaşmazdık lassie yle. ama bi bölümde çocuk yaşta ağlatmıştı beni şerefsiz. lassie ile bunun sahibi çocuk bi mewzudan dolayı kapıştılar. küstüler konuşmadılar koca bölüm. sonra işte dediler bu böyle olmaz. lassie yi salalım gitsin. çocuk da harbiymiş tamam dedi. lassie sewmiyorum artık git artık lassie bilmem ne. çocuk yaşta sömürdüler duygularımızı. ulan lassie de üzüldü tabi bu duruma, hayvanın dili de yok anlatsın arkadaşım bi yanlışlık war diye. bizim televizyondan içeri giresimiz geliyo tabi o an ekran karşısında, durun lan yapmayın kovmayın lassie yi diye. o bölüm öyle kalmış bi macerayı iki diziye bölmüşlerdi. sonra mewzu anlaşıldı lassie yle çocuk barışmıştı. ama hayvan bu tabii rol icabı olduğunu bilmiyodu öteki kowma mewzusunun. bakışları hüzün doluydu lassie nin o bölüm sonrası. dizi sonra kapandı gitti. hesaplayamadılar hayvanın duygularını. evet lassie denince aklıma bunlar geliyor benim. ama kimse lassie demedi nerden aklıma geldi onu bilemedim şimdi.
 • çocukluğumuzun efsane dizisi ve bu dizinin baş rol oyuncusu köpek. flipper la beraber hayvanların başrol oynadığı film ve dizilerin öncüsü olmuştur ayrıca "bu kopek galiba bize bir sey anlatmaya calisiyor" geyiğinin başlangıç noktası olmuştur.
 • collie aleminin selpak'i...
 • su aralar gece yarisindan cok sonra hatta bazen sabaha karsi stv ekranlarinda verilen dizinin collie cinsi ve bir seyler anlatmaya calismaktan yilmayan kahramani köpekcik.
 • lesi, muhayyilelerde flipper'la aynı ambiyansı paylaşır. ancak çoğu zaman ikisi de bize bişeler anlatmaya çalışıyorken lesi bazen işini bizatihi kendisi yapar. devrimci bir kardeşimizdir.
 • markanin ürünü arka planda birakmasinin 1 numarali örnegi. yillarca insanlar lassie dedi collie lere. yillarca.
hesabın var mı? giriş yap