şükela:  tümü | bugün
  • potansiyeli yüksek bir android oyunu. şimdilik beta sürümüymüş.

oyunda maksat dışardan malzeme toplayıp bu malzemelerle ev, eşya gibi şeyler üretip hayatta kalmaya çalışmak. tabi bunu yaparken bi yandanda zombilerle uğraşmak zorundasınız.

tutar ki bu.
  • android telefonlar için geliştirilmiş bir zombie felaket oyunu. beta ve şaşırtıcı şekilde güzel grafiklere ve sürükleyici bir hikayeye sahip. oyunda ihtiyaç duyulan malzemelere ulaşım zorluğu oyunu sıkıcı yapıyor. oak türü malzemeler için araç kullanmak gerekiyor. araçsa neredeyse premium malzeme istiyor.
  • dün appstore'da görüp can sıkıntısından indirdiğim, şu an early access döneminde olan bir oyun.

tanımı bu ancak oyun beklentilerimin fazlasıyla üstünde çıktı. ve monotonlaşmayacak gibi de bir havası var ki bu çok önemli bir artı. oyunun hikayesi klasik. zombie apocalypse gelmiş, dünya nüfusunun %80'i ölmüş, %10'u da savaşlarda filan bir şekilde ölmüş. siz dünya üzerinde geriye kalan %10'luk dilimden bir insansınız ve oyun başında üstünüzde sadece donla yapayalnızsınız.

hayatta kalma içgüdüsüyle ilk etapta yemek, su gibi temel ihtiyaçları sağlamaya çalışıyorsunuz. daha sonra barınma ihtiyacı geliyor ve bunun için kendinize bir ev inşa ediyorsunuz. oyunun crafting sistemi bir mobil oyuna göre fazlasıyla yeterli geldi bana. ağaç kesmek için balta yapmanız gerekiyor ve bu balta bir yerden sonra kırılıyor, yenisini yapmanız gerekiyor. üzerinizde taşıyabildiğiniz her türlü giysi, silah, alet edevatın bir ömrü var ve ömrü dolduktan sonra yenilerini bulmanız/yapmanız gerekiyor.

kendinize ait bir alanınız var, buraya evinizi inşa edip kendinizi koruma altına almanız gerekiyor öncelikle. ama kendi alanınızdaki kaynaklar da sınırlı. bu yüzden harita üzerinde keşfe çıkmanız ve başka oyuncularla da karşılaşabileceğiniz ortak alanlara gitmeniz gerekiyor. yani zombiler ve yabani hayvanlarla uğraşırken bir de bunlardan daha tehlikeli olan insanlarla uğraşmanız gerekiyor.

niye daha tehlikeli diyorum, onu da şöyle açıklayım. millet mal olduğundan mıdır bilemedim, elimde tabanca, üstümde full kıyafetle dolanırken götünde sadece donuyla gelip yumruk atarak öldürmeye çalışan ruh hastaları olduğu için. ben şahsen öyle birini görsem abi saygılar diyip götüm topuklarıma vura vura kaçarım. bana saldırmayan donlu adama da zombie apocalypse'te boşa mermi harcamam yani.

neyse, bunların haricinde oyunda level sistemi var ve ağaç kestikçe, zombie öldürdükçe, taş topladıkça filan experience kazanıyorsunuz. level atladıkça craft edebileceğiniz yeni itemlar açılıyor. ama levelınızın yettiği her itemı craft edemiyorsunuz ki benim hoşuma giden özelliklerden biri de bu oldu. her levelda bir skill puanı geldiğini ve itemları craft edebilmek için de öncelikle onları yapmayı öğrenmeniz için skill puanı harcamanız gerektiğini düşünün. böylece dan dun otu boku açmıyorsunuz, ihtiyacınız oldukça ihtiyacınız olan şeyleri öğrenip craft ediyorsunuz. mesela ben kokmaya başlamadan önce "shower" craft etmeyi öğrenmemiştim. ne zaman geldi kokulu bir zombi saldırdı ve zombi manyetiği haline geldim, duş almam lazım artık dedim ve duşu icat(!) ettim.

uzun lafın kısası, gerçekten oynamaya, en azından bir göz atmaya değer bir oyun. seversiniz, sevmezsiniz orası size kalmış. güzel bir reklam stratejisi izler ve doğru geliştirme adımları atarlarsa muhteşem ve mobil dünyaya farklı bir soluk katacak mmorpg tadında bir oyun bizi bekliyor.
  • cok sevdigim,fakat sinirlenip sildigim mobil oyundur.

energy mevzusu can sikiyor. bi yere gitmek icin 25 dk bekletiyor. sonra gittigin yerde olup tekrar base'de doguo bi 25 dk daha oraya gidiyorsun (olunce dusen itemlarini geri lootlamak icin).

kafa yok yemin ederim bu developerlarda. sunsana bir secenek: "2 reklam izlersen yolculuk icin beklemezsin" diye. hem sen hem biz yolumuzu bulalim. cik cik cik....
  • ufaktan bir fallout 1-2 havası var, ona kapılıp oynadım fakat şu anki beta haliyle hızlı tükeniyor. bazı ipuçları vereyim:

- en baştaki uçak kazasına gidin. sakın es geçmeyin. silah ve kıyafete doyuruyor.
    - bunker alfa şifresi heir gün değişiyor. ortak alanlardaki cesetlerden veya cb radio yaptığınızda öğrenilebiliyor.
    - bunker a yakınındaki üs gerçek bir oyuncunun değil, pc üssü. birkaç hatchet yapıp kapıları kırarak iyi loot'lanabiliyor.
    - silah, kıyafet için ilk zamanlar en iyi yöntem ortak alanlarda diğer oyuncuları kesmek. biraz dolanın zaten elinizdeki silaha, üstünüzdeki askeri kıyafete bakmadan yumruk ve don kombosuyla sizi öldrmeye çalışan tipler çıkıyor.
    - odun önemli bir kaynak, bolca depolayın.
    - motorsiklet henüz yapılamıyor, gaza gelmeyin. benzin deposu oyunda yok.

o değil de, fallout 2 şöyle bir elden geçirilse tekrar ne oynanır.
  • ekşisözlük suserlarına kıyak yaparak oynamayın dediğim oyun. gelelim sebeplerine;

oyun ios ve android'de yer alıyor. ama diyelim ki telefonu sildiniz, formatladınız. cloud hesabı yok. veriler gidiyor.

oyunu hevesle indirdiniz. henüz online değil. botlarla karşılaşıyorsunuz ve komşularınız bot. geliştirilir ama soğutucu bir sebep.

oyuna başladınız. her yerden odun ve taş topluyorsunuz. level geliştirmeleri ile hızlandınız. iyi kötü evi düzenlediniz. hatta en üst seviye duvarlara geldiniz. baktınız 3 ay geçmiş level 90 olmuşsunuz. ama,

motor parçaları eksik
    atv zaten beta 1.6 itibariyle imkansız
    çeşitli ağaçlar ve farklı metaller imkansız.
    silah geliştirme kitleri para vermeden imkansız.
    zırhları üretmek çok zor ve harcamak çok kolay.
    kırmızı zorluk seviyesindeki the big one 1000 cana sahip ve shotgun 3 can, 4 shotgun silahı gerekiyor. düşünün nasıl ölebileceğini? bu arada yine toplaması haftalar süren 20 şerli 4 paket aid kit lazım.
    oyun içi satın almalar gereksiz ve çok pahalı. adamlar blizzard değil ama paketlerden çıkan ürünlerin çok nadir olma olasılığı ve fiyat sistemi maşallah hearthstone'la yarışır. onda yine kartları kırıyor ve bir miktar geri alıyorsunuz
    bunda o da yok.

kısacası sıkılıyorsunuz. tamam çok eğlenceli geliyor başta, her iyi oyun gibi. fakat devamlılığı bezdiriyor. adamlar hemen her hafta update çıkarıyor fakat oyunun zorluğundan yani bahsettiğim sistemlerin zorluğundan gram ödün vermiyor. para ile alayım deseniz en aşağı 300 350 tl vermeniz gerek. onunla da motosikleti tamamlayabilirsiniz. zira atv için developet olmadan şu an bitirmeniz imkansız. her şeyi yapabilseniz(!) bakın ünlem koydum o derece zor. neyse her şeyi yapabilseniz ve parçaları tamamlasanız dahi atv transmission parçası oyunda yok. hadi yarın bir gün açıldı diyelim. pay to win mantığı olduğu sürece ne kadar adil olabilir. youtube'da adamların evlerini görüyorum, belki 1000 tl yatırmıştır. ama onda bile henüz oyunda olmayan madenler materyaller veya parçalar yok. düşünsenize henüz oyun beta ama betada bile bu parayı yatırarak bir yere geliyorsunuz ancak yarın bir update gelse o kadar toplanan nesneler değerini yitiriyor.

tamam beta yarın bir gün gelişir diyorsunuz ama oyunda bir hakikat var. bunker alfa hakikat, red zone orman hakikat, kuru ağaçlardan oluşan orman hakikat, yine red zone taş yatağı hakikat. ne hakikati? the big one. her defasında gelecek. sen şimdi 3 hafta oyuna asıl kas yüklen. sonra bu yaratık tüm cephaneni bitirsin. üstelik alandaki sandıklardan da hiçe yakın önemde şeyler çıksın. yani emek ile kazanım hiç orantılı değil. ya da bunker alfa. kaç tane zırh lazım eğer kılıç pala katana benzeri ile girecekseniz. yahut kaç tane silah kaç tane bandage/aid kit gerek. sonunda sizi tatmin edecek mi? hayır. kaç kez denedim. bunkeri bitir, the big one'da kalırsın. haydi diyelim geçtin. ya çok zor şöyle düşün. 10 milyon android kullanıcısı oynuyor gözüküyor ama the big one kill videosu yalnızca bir elin parmakları kadar. o kadar zor. değmez arkadaşım. beta iken hele hiç değmez.

oyunda potansiyel var diyebilirsiniz. okuyup buraya geldiyseniz. evet var. bu yüzden 3 ay dayandım sabrettim. fakat facebook sayfasında arada bir kefir firmasının oyun geliştiricileri soru cevap etkinliği yapıyor. sorular hep benzeri yerden geliyor ve adamların üslupları son derece ukala. kural bu beğenen oynasın beğenmeyen oynamasın diyorlar. ben de oynamıyorum.

severek yükleyip oynamıştım ama kısır döngüye girdi. belki betadan çıkarsa oynanabilir fakat pay to win mantığı ile her oyun gibi bu da günü gelince çöp olacaktır. para ile tatmin e sporlarda iflas edecek. yazın bir kenara. bugün değil ama 8 10 sene sonra görüşürüz.

tanım: kefir firmasının insanı kafir yapabilen; sinir bozucu, potansiyeli çok ama developer kafasından ziyade aç gözlü tüccar mantığıyla geliştirilen hayatta kalma oyunu.
  • şimdilik saran ama sinir bozucu yönü çok olan oyun.
    atv'yi geçtim chopper'ı bile bitirmek çok zor. hele ki big one falan hiç değinmiyorum. söylendiği gibi oyunda grafikler falan iyi güzel. ama geliştiricilerin mantığında sıkıntı var, para diye deliriyorlar resmen. daha yolun başında henüz beta iken bu denli paracı olurlarsa, bu oyunun devamı gelmez pek. video izleyip town olma falan bir yere kadar. oyunun geneline itemler aşırı pahalı.
    1000 tl bassan anca düze çıkarsın. neyse, bekleyip göreceğiz.