şükela:  tümü | bugün
  • bu oyun serisinde; tas dizili bir nehirde karsidan karsiya gecmeye calisirken defalarca bogulup bolume taa en basindan baslamak, agzindan ates puskurterek magara kapisinda duran ejderhaya uyku bombasi atarak uyutmayi denerken defalarca gardrop fuat gibi yanmak, goz onunde duran ninja yildizini (bkz: shuriken) yerden almaya calisirken basarili olamayip 51 ekran grundig marka televizyonu cetvelle olcmeye calismak, ittirilmesi gereken botu ittirebilmek icin itin biri gibi yerlerde surunmek, ac yirticilar arasinda, cellat nisangahli aynasinda kalmak, kisacasi iyi bir komodor oyununda olmasi gereken butun eziyetler fazlasiyla mevcuttur. nerden ciktigi belirsiz ve son oldugunu iddia ettigi halde 4 bolumde basrol oynamis emekci ninja niye bu kadar isin pesinde kosardi hicbir fikrim yok, hic de merak etmedim sahsen. ortalama bir komodor oyuncusu gibi yillarca sorgusuz sualsiz oynadim durdum, bu kadar gercekci bir oyunda (hatta bazi bolumler sehir merkezinde gecer) ejderhanin ne isi var diye sorgulamadim bile, simdi dusunuyorum da, bizi yedi o herif, son mon degildi, hatta ninja bile degildi, ninja adam kafa atmaz aga, onu bizim kahvedeki rasim dayi da yapiyor. ben ninjayi gozunden tanirim (zaten gozlerinden baska bir yerleri de gozukmuyor) ve diyorum ki kolpacinin biriydi, omrumuzu ve gencligimizi tuketen nice amansiz komodor/amiga oyununun bas kahramani gibi hayatimiza caktirmadan sizdi, iz birakti ve tuydu. hala daha zaman zaman o hasin bakislari gozumun onune gelir, acep simdi ne yapiyordur diye dusunur, dertlenirim. bir oz-agittir biraz da gecip giden mutlu mesut cocukluk donemlerimiz icin. hani kursun siksan gecmez ya geceden? iste last ninja'dan da gecmez, sert bir tabiati oldugu icin belki de.

ayrica her basiretsiz eser adi gibi "son ninja" diye isimlenip, paranin yuzu sicak gelince "son ninja 2-3-4, valla bu son ninja, hakiki son ninja" diye devam ettirilmesi ironik degil de nedir? ironik dedim de aklima geldi, bir de iron maide... amaaan neyse iste, klasik bir oyun, efsane, omur torpusu, mihenk tasi cart curt, oynayin lan! deli etmeyin beni.
  • system 3'nin efsanevi serisinin ilki.. ciktigi zaman cok ilgi gormemesine ragmen ikincisi olay olmu$tur.. (bkz: last ninja 2).. egitimini tamamlami$ bir ninja izometrik bir ortamda ya$amak zorundadir.. olaylar geli$ir..
  • arkadaşın biri oyunu tamamen oynayıp yutuba göndermiş. 20 dakika vakti olan, eskinin oyuncuları bir bakıversinler. "aaah aahhh" seslerini duyar gibiyim.
    daha iyisinin "hala" gelmediği bir oyundur. müziklerinden, grafiklerine, oyun kurgusuna kadar zirve noktadadır. ellerinin altında gigabaytlarca hafıza, 31 çekirdekli işlemciler, nitrojen soğutmalı grafik kartları bulunan günümüz oyun yaratıcılarının götüne götüne giren oyundur ayrıcana. ufak bilgi notu: bu oyunu bitirdiğim akşam, mfö eurovision'da yarışıyordu. (ara: 80ler)

http://www.youtube.com/…exftoivj_eu&feature=related
    http://www.youtube.com/…xpj5iewozao&feature=channel
  • çocukluğumdan bu yana hala unutamadığım, c64 oyunları içinde en iyisidir. uzun günler ve geceler, oyunu bitirebilmek için gözlerim kan çanağına dönerdi. last ninja 2 daha da bir güzeldi. o günün koşullarında mükemmel bir grafik ve müziği vardı. hayal dünyanıza dalar ve bir ninja olurdunuz. köpeklere zehirli et verip öldürmeyi keşfetmek, final sahnesinde kasanın şifresini girip, mumları yakarak şeytanı alt etmek bugün hala unutamadığım sahnelerdendir.

c64, amiga, pc, ps1-2-3'e sahip olma şansına nail olmuş bir oyunsever olarak bu oyunun yeri bir başkadır. "bu oyundan aldığım zevki başka hiçbir oyundan almadım" desem gerçekten abartmış olmam.

yemişim hd görüntüyü, 48 çekirdekli grafik işlemciyi, yapay zekayı...

o zamanlarda hersey bir başkaydı. i luv 80's

press play on tape
  • commodore dergisinde amiga özel sayısında tanıtımı yapıldığı için commodore 64 oyunu olduğuna inanmadığım oyun.
  • orjinal adı (bkz: the last ninja) dır ve yaratıcıları arasında (bkz: erol otus) adında zamanının en ünlü oyun tasarımcılarından birinin de ismi geçer hep ama erol abi türk müdür değil midir hiç öğrenemedik. türk e benziyor gibi ama bilemiyorum altan
  • 3. sunun muziklerini studyoda ortaminda calmaktan bile buyuk keyif aldigimiz oyun. girisndeki demoda kaleye cikan ninja nin elini o surlara atisini bile "vayy" diye karsiladigimiz oyun..
  • muziklerini ikincisinin aksine ben daglish yapmi$tir fena olmamasina ragmen 2.'sinin golgesinde kalmi$tir..
  • serinin 3. oyununun girişinde muhteşem bir demo vardır...
  • commodore 64 versiyonlari, 16 renk ile oyle bir kasi$ masterpiece'dir ki; 16777216 renge ragmen kisir dongu icerisinde tavsanin suyunun suyunu onumuze koyan oyun geli$tiricilerine guzel saygi sevgi yollatir.