şükela:  tümü | bugün
 • oynanan bişey. iki kişi lastiği niçine girer diğerleri atlar zıplar, atlayan ve zıplayanlarla lastiği tutanlar belli periodlarda değişir. almanlar, ingilizler diye değişik atlama yöntemleri vardır. yana, yana, ortaya, dışarı..
 • ilk ve ortaokul boyunca misket oynamaktan sonra en sevdigim oyun ce$idi..
  lastik bilekler, dizler, beller, omuzlar, boyunlara cekilerek oynanir.. pek eglenceliydi..
  seni oynatmazlarsa makas vasitasiyla lastiklerini kesip oyunlarinin bi sureliginede olsa icine etmekte eglenceliydi..
  oynaycak kimse bulamassan evde iki sandalye vasitasiyla gayette guzel oynayarak vakit gecirirebilirdin.
  ayricana dona filamda takilir...
 • arabalarin uzerinde gittikleri ici gaz dolu disk seklinde cisim.
 • üçgen ve versiyonları vardı bide..bi standartı yoktu,kişi sayısı arttıkça köşe dolayısıyla kenar sayısı da artardı.daha basitti, kalabalık oynandıı içinde daha eğlenceliydi almanlara göre.
 • hastalik gibi bi oyundur bu.bi baslanir sabahin korunde aksama kadar gider.en kotu olay lastigin en heyecanli anda kopmasidir.o yuzden her tarafi dugum dugumdur lastigin bacakta iz yapar bazen.ayrica oynanirken ozel ayakkabi giyilmeli,ayaktan cikmayan ve uzerinde takilacak bi obje bulundurmayan modeller tercih edilmelidir.
 • ilkokul yıllarındaki genç kızlar arasındaki en yaygın oyun. bir buçuk metreden kısa olmayan don lastiği ve n sayıdaki oyuncuyla oynanır. okul civarındaki kırtasiyeci amcalar, bu güzide,hoplamalı zıplamalı oyunu çıtı pıtı kızlarımız oynayabilsinler diye metrelerce lastiği dükkanlarından eksik etmezler. lastik oyununun neye dayanarak yapıldığı bilinmeyen bir ayrıma göre, alman,türk vb. millet isimleriyle anılan çeşitleri vardır.1990'lı yılların başlarından sonra oyunun gidişatı kontrelden çıkmış ve gelişimi takibe alınamamıştır.
 • (bkz: baski lastigi)
 • birlerle başlar klasik türk tipi versiyonu. lastik ayak bileklerindedir. sonra üçler gelir ki o da diz arkası seviyesine işaret eder. ha, ikiler de vardır ama o ingiliz lastiğinde kullanılır genelde. daha sonra, oyunun en zevkli heyecanlı ve iddialı bölümü olan dörtler gelir. iyi oynadığını kastetmek üzere canlı diye anılan arkadaşlar burda hünerlerini gösterir, kendine çok güvenmeyenler, bu "canlı"lardan aracı olarak yararlanırlar burda yanmamak için. dörtler çoktan seçmeli bi bölümdür. kalça altı, kalça ortası, kalça üstü gibi fetiş isimlerle anılır, bel veya koltukaltı seviyesi de bu seçenekler arasına girer. gene ingiliz lastiğine mahsus olan bi seviye daha vardır ki, o da havaya kaldırılmış ellerin bilekleri seviyesidir. tabi orda atlanıp zıplanmaz, kollarla atlanır daha doğrusu. birinci level bittikten sonra kapalılar başlar ki, bu çok daha heyecanlıdır. 1ler, 3ler tek bacak kalınlığına getirilmiş, 4ler de ise yan durularak yarım kalça genişliği sağlanmış, ebenin işi zorlaşmıştır. kapalılardan sonra gelen bölüm çok beklenir çünkü kapalılarda genelde çok yanılır ve ebe sürekli değişir. akabinde biraz daha farklı bi atlama çeşidi olan "çaprazlar" ve kapalıların çaprazları vardır. daha sonra hareketliler başlar. lastiği bacak ve bellerinde tutma görevi gören arkadaşlar sabit durmak yerine sağa sola atlayıp zıplamakta, sürekli bi devinim sergilemektedirler. eh bu bölümde zaten itinayla her sırası gelen yandırtılır, oyun bitmez. devam etse hareketlilerin kapalıları, çaprazları falan gibi kombinasyonlara dönüşecektir. zaten teneffüs zili yahut camdan çağıran anne sesi de eninde sonunda bu kısır döngüye son noktayı koyacaktır. lastik atlarken klasik hareket serisi toplam 9 harekettir. 1,2,3,4*, 5*, 6-7-8* ve 9* şeklinde gidişatı vardır.
  "dolmuş" tabir edilen versiyonda ise iki zavallı yine lastiği tutmak görevini yerine getirirken, sürü sepet insan sıraya girip, atlayarak geçerler. önce 1 yapılır ve arkadan gelen herkes "1" yapıp yoluna devam eder. bi de "minibüs" vardır ki, onda da herkes sırayla "1,2,3,4,5,6-7-8, 9." serisini sıra kendindeyken ve arkadan gelen yokken tamamlar.
 • denizde dalga
  hoşgeldin abla
  eteğini topla

  diye manilerle oynardık biz; sonra pembe diziler çıkmış mertlik bozulmuş.