şükela:  tümü | bugün
  • spor ayakkabilar**** için kullanılan bir deyiş.
  • soğukkkuyu lastiği de denilen deri ayakkabı görünümlü,siyah renkli lastik ayakkabı.
  • bir takım ortamlarda bu kavramın ağır abiler (yada kendi iddialarıyla yaşlı amcalar)tarafından kullanıldığını duymuştum.
    bu durumda ben de ağır abi mi oluyorum ara sıra bu lafı kullanıyorum diye düşünmeden edememiştim tabi....
  • eskilerde spor ayakkabı kavramı lastik ayakkabı olarak geçerdi, ve hala lastik ayakkabı diyen tek bir kişi kalmıştır diyarımızda, başka da kalmadı bunlardan. lastik ayakkabı kavramı insanı mazilere götürür, sonsuz geyik açılır, ama mekaplar hiç es geçilmez.
  • ingilizce de karşılığı sneakers olan şey.
  • (bkz: crocs)
  • çocukluğumun ayakkabıları. ilk alınıp giyildiğinde, ayağa fena vurur. zamanla alışır ayak, alışana kadar soyulan ayağın derisi fena acıtır. bu ayakkabılarla futbol oynanılması inanılmaz zevkli olur. eğer bi ağacın dikeni batarsa acı sanki daha fena olur. kışın bu ayakkabıları temizlemek çok zordu. asfalt yoktu pek yollarda. sanki tüm şehir çamur olarak akardı diplerine. okul girişinde öğretmenler durur, almazdı kirli ayakkabıları olanları. soğuk kış günlerinde, ellerimi atar, buz gibi suyla çeşmede ayakkabıları temizlerdim. buna rağmen sıralar çamur yuvası olurdu. allah sabır vermiş temizleyen hademelere.(ya da öyle sanıyorum, gerçekten zor işmiş düşününce ).
    bu ayakkabılara hotto da diyen vardı. benim hoşuma gidecek olan da daha sonra öğreneceğim hotto pırelli olacaktı. pirelli araba lastik markasıydı.

bu ayakkabılar genelde arka taraftan yırtılırdı. büyük bir iğne ile bunlar arkadan dikilir, tekrardan giyilirdi. kundura ayakkabılar bana daha büyülü gelirdi. sebebi bu lastik ayakkabılardı galiba. büyümemi biraz da bu kunduraları giymeye bağlarım hep. onları giyince hayatım başka bir serüvene akmaya başladı. hala köyde denk gelirim. kısa bir bakışmam olur onlarla. bir çocukluk hayatım geçer o an, lastik ayakkabılarda.
  • cızlavat, cızlavet olarak da bilinir.

evet, adını isveç'teki gislaved ilçesinden alır.

lastik ayakkabı görselde olan ayak ortopedisi nedir bilmeyen, dümdüz ayağa geçirilen şeydir. olayı yoktur, ayağımı yerden kessin yeter tam olarak budur.

lastik ayakkabının duygusal bir yönü vardır. fakirlik, sefillik, yokluk gibi dönemlerde kullanılmış olduğu için hep fakir ayakkabısı olarak görülür halbuki 50 yıl önce köyün en zengini bile bu lastik ayakkabılardan giyiyordu. çünkü alternatif yoktu. imkanlar dahilinde en büyük şov çok eskimeden yenisini almak olabilirdi. yani 10 tl bütçesi olan da lastik giyerdi, 1000 tl bütçesi olan da. bu bir kültür, o zaman o giyilirmiş, o varmış, iskarpinin köy yerinde tercih edilmeme nedenlerini az çok tahmin edersiniz. günümüzde hala giyilmeye devam edilen bu ayakkabılar, su geçirmezlik konusunda adeta waterproof. tek dezavantajı yalıtıma sahip olmaması, soğuk tutması olabilir. (ayak ortopedisi göz ardı edilerek bu yorum yapılmıştır)

benim için asıl meselesiyse babetle olan benzerliği. babetten daha kaliteli ve daha estetik geliyor. babeti tepemize çıkaran zevksiz moda dünyasının lastik ayakkabıya yönelmesi uzak değildir diye düşünüyorum.