şükela:  tümü | bugün
 • 1927'de budapeşte'de doğan üç ayrı ülkenin milli takımında oynamış, birçokları tarafından barcelona tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olarak gösterilen futbolcu. 20. yüzyılın en başarılı oyuncusu seçilmiştir taraftarlarca. ayrıca futbol için sadece oyuncu olarak değil teknik direktör olarak da hizmetler veren başarılı bir taktisyendir. karışıktır yaşamı, birçok durağı insanın kanını dondurmaktadır. genç takımdan, babasının da oynadığı ferencvaros'a geçmiş, babasının ölümünden sonra zamanın çekoslovakyası'na transfer olmuştu. burada vatandaşlığa geçip altı kere çek olan kubala, daha sonra ülkesine tekrar dönmüş ve macar olmuştu. sonrasında torino'ya transfer olması gündeme gelmişse de, torino takımının 4 mayıs 1949'da bir uçak kazasında yok olmasından sonra bu takımda oynamayıp daha küçük bir takım olan pro patria ile antrenmanlara çıkmıştı. asıl mesele şu idi, kubala ülkesindeki rejimden kaçmıştı ve resmî sözleşmesi olduğu halde soluğu başka bir diyarda almıştı. resmi olarak futbol oynamasına izin verilmemekteydi zira futboldan bir manada ömür boyu men edilmişti fifa tarafından. kubala bir toplama takıma katılmış, bir ispanya turu sırasında barcelona tarafından keşfedilince efsane başlamıştı. zira güçlü katalan ekibi hemen araya girerek cezasının kaldırılmasını sağlamıştı. çok başarılı günlerini birçok sakatlık ve ayrıca ağır bir verem de gölgeleyememişti. ispanya milli takımı ile de 19 maçta 11 gol atan büyük isim jübilesini yaptıktan sonra 1963'te espanyol'e oyuncu antrenör olarak katılmış ve alfredo di stefano ile bir araya sonunda gelmişti. sonrasında kanada'da ve isviçre'de top koşturmuş olan efsanevi isim 1968'de futbolu ikinci kere bırakmıştı... ispanyol milli takımı'ndan barcelona'ya kadar birçok takımı çalıştıran kubala 17 mayıs 2002'de ölene kadar barcelona takımının eski futbolcularınnın onursal başkanı idi.
  son not da kendisinin onuruna 1993'te düzenlenen şükran gününde, tıklım tıklım tirbünlerde gerek alfredo di stefano'nun, gerekse puskas'ın yerlerini almış olmalarıydı...
 • barcelonalı taraftarın “yeryüzünü güzelleştirmek için dünyaya gelen futbolcu” olarak tarif ettikleri efsanevi futbolcu.
 • barcelona nın di stefano su olarak bilinirdi. ispanya ile oynadığımız ve 3-0 kaybettiğimiz milli maçta halit kıvanç üstadı mest etmişliği de vardır.
 • fc barcelona tarihinin en fazla gol atan (196) ikinci futbolcusu. birincisi için: (bkz: cesar rodriguez alvarez)

  edit: messi'den sonra sıralamalar değişti tabi.
 • nou camp stadının önünde kendisinin bir anıtı bulunmaktadır.
 • bu hafta oynanan ujpest-ferencvaros maçında sahaya giren jimmy jump tarafından anılan* efsane golcü.

  http://www.dailymotion.com/…jump-on-hungarian_sport
 • 3 farklı milli takımda (çekoslovakya, macaristan ve ispanya) oynamış efsanevi futbolcu. eğer şartlar farklı olsaydı, 1954 macaristan'da onu da izleyebilirdik. ne yazık ki kader bu fırsatı biz futbol aşıklarına tanımadı...
 • ayrıca 10 şubat 1952'de oynanan ve barcelona'nın sporting gijon'u 9-0'lık skorla mağlup ettiği karşılaşmada, tam 7 gol birden kaydederek, ispanya lig tarihinin bir maçta en fazla gol atan oyuncusu olma rekorunu eline almış, daha da kimselere yâr etmemiştir. kubala biraz golcüydü vesselam.
 • yaşasa bugün 85 yaşında olacaktı. barcelona'ya gönül verenlerin filmi çekilecek öyküsünü ezbere bilmesinde fayda var.

  http://tr.eurosport.com/…2160517/blogpostfull.shtml