şükela:  tümü | bugün
  • omuz geliştirmek amacıyla yapılan yana açma hareketidir. çok dikkatli yapmak gerekir çünkü omuz kaslarının yapısı ve çalışma şekli diğer kaslara göre biraz farklıdır.
    mümkün olduğunca yavaş çalışılmalı ve az ağırlık kullanılmalıdır. şu klasik “az set çok ağırlık” geyiği bu hareket için geçerli değildir. ağırlığı artırmak, piramit set sistemiyle
    çalışmak trapezlere yüklenilmesine neden olur. rakam vermek doğru değil ama bir fikir oluşması için söylüyorum: normal bir insan için 3-5 kiloluk ağırlık her bir omuz için yeterlidir. alınan verimi artırmak için oturarak uygulayanlar da vardır.
  • bir yere oturun. sırtınızı dayayın. ağırlıkları elinize alın ve yavaş yavaş kaldırın yavaş yavaş indirin. ama tam indirmeyin. omuzlarınızdaki kasılma hiç kesilmesin. bu şekilde 10 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlık seçin.

cayır cayır yakın omuzları.
  • bu hareketi yaparken yanınıza usulca yaklaşıp yanlış yapıyorsun diyen birisi mutlaka olur.
  • genelde maksimum kas gelişimi için tavsiye edilenin aksine bu egzersizde hareket açıklığını kısıtlamak faydalı olabilir.
  • set başı 15-20 tekrar arası yapmak en iyi sonucu verir. salondaki dişilere gösteriş yapmak için 10 tekrarı eğilip bükülerek çıkaracağınız ağırlıklarla çalışmayın.
  • makinasıyla kendimi zorladım ve boynum bir kaç gün kitlendi. sonra halter ile yapmaya başladım daha iyi şimdi.

neden bilmiyorum beni en çok zorlayan hareket bu.
  • salondaki en gıcık kaptığım omuz hareketi.
  • bu hareket mümkün olan en yavaş şekilde yapılmalıdır. aksi halde lateral deltoidler yerine trapez kasları gelişir. omuz olmadan çıkan trapez de estetik olarak iğrenç bir görüntü oluşturur.
  • phil heath bunun ilk setini 16 kiloyla mı ne yaptığını söylemişti.
    bodyforum a falan baksan şimdi 15-20 ler havada uçuşuyordu. öyle bir hareket işte.
  • hafif ağırlık ve çok tekrar ile deltoidleri yakarak yapılması uygundur. benim omuzlarım güçlü olduğu için 8 kg ile 3x20 şeklinde yapıyorum ama bakıyorum phil heathin 16 kg ile yaptığı hareketi forumlarda 20 25 kg ile yapan arnoldlar var. önemli olan ağır kaldırmak değil doğru form.