şükela:  tümü | bugün
  • beyoğlu'nun girişinde, fransız konsolosluğu'nu geçince sağdaki sokağın 50 metre ötesinde bulunan meyhane. her yönüyle bir meyhane olması sebebiyle takdirimizi kazanmış, minik bahçesi, samimi ortamı ve taş plaklarıyla sempati sebebi ayrıca.

sıcak bir mayıs akşamı bir arkadaşımla gittim. girer girmez temiz yüzlü abiler karşılıyor sizi. hava güzelse minik, güzel, o sempati sebebi bahçeye alınıyorsunuz. sonraları, kulağınızda her müzeyyen senar, zeki müren çaldığında o bahçeyi özlüyorsunuz. kafa güzelken herkesin birbirine gülümsemesi kadar gerçek başka bir şey yaşamadım ben.

şişede duran değil, kana karışan alkol güzel.
  • şimdiye kadar iki entrysi olduğuna şaşırdığım meyhane.

mezeler sahiden çok lezzetli. antep fıstıklı peynirli ezme müthiş. garsonlar ilgili ve kibar.

bir süredir gitmiyorum ama yine aklıma düştü.
  • standart mezelerinin yanında kıbrıs mutfağından örnekler de bulabileceğiniz güzel bir meyhane. çalışanları gerçekten de ilgili davranıyorlar. yemeğin yanında muhabbetin de keyfine varıyor insan. uğultu nedeniyle birbirinizi duymadığınız bir ortamdan çok sizi içine alan sıcak bir atmosfer var.
  • taksim bekar sokakta adeta gizlenmiş bir şekilde müşterilerini ağırlayan bir mekan. artıları mezeler ortalamanın üzerinde, kalamar birinci sınıf, salata artı balık mükemmel. bu mekanın yanlız bir aması var hem de kocaman: eğer yetmişlik bir rakıya (sarı zeypek) sen 180 yazarsan buraya bir daha gelmek konusunda bir daha düşünürüm; hatta düşündüm, bir daha gelmem.
  • hafta içi dahi emsallerine göre oldukça fazla çeşit mezenin bulunduğu ve bir çok mezesinin lezzetli olduğu meyhanedir. iç dekorasyonu, arka bahçesi ve tefrişat için kullanılan malzemeler gayet zevkli olup, farklı olma iddiasındaki bir meyhaneye yakışır vasıftadır. hafta sonları kemanî saz sanatkarı ve bir bayan hanende eşliğinde mikrofonsuz fasıl icra edilen mekanda hafta içi eski plaklardan süzülen terennümler dinlenebilir.
    mekanda içki tercihi olarak yalnızca efe rakı ile sarı zeybek mevcuttur. bir süredir sarı zeybek rakısını temin edemedikleri için mecburen efe rakı sipariş etmek durumunda kalıyorsunuz.
    fiyatları kalitesiyle mütenasip olsa da, muadillerine göre yine de bir miktar yüksektir.
  • bana tsm kapılarını aralamış (bu güne kadar gerçek anlamda keşfedememiş olmam ne büyük kayıp), zuhal hanım ve ihsan bey gibi iki güzel insanla tanışmama vesile olmuş meyhane. adeta başka türlü,büyülü bir dünya. şarkılarda aşkların ebedi olduğu, acının dipsiz bir haz halini aldığı, sevgilinin kirpiklerinin duruşuna hayran olunan...
    asma yaprağında levrek ise gerçekten nefis. yaprak sarma yapardı hani anneniz, siz dibindeki yanık yanık olanlarını severdiniz, işte öyle yanık, öyle çıtır ve tuzlu. cuma ve cumartesileri zuhal kum'un mikrofonsuz, çıplak sesi ile okuduğu şarkıları dinlemek için gidilesi.
  • ilk açıldığı zamanların aksine maalesef artık popüler bir yer olmuştur ve yazık ki meyhane adâbına bîgane olan zevâtın dadanması suretiyle hususiyetini yitirmek tehklikesiyle karşı karşıyadır.
  • mezeleri lezzetliydi fakat fayda maliyet açısından bakarsam pahalı bulduğum mekan oldu. ara katı kötü. giriş ve 3. katta takılın.
  • taksim ve çevresinde artık düzgün meyhane bulmak çok zor. latife hanım bu açığı kapatan sayılı meyhaneden biri, hep böyle kalırlar umarım.

bir kaç gün öncesinden rezervasyonunu yaptığımız 5 kişilik masamız cumartesi akşamı bizi bekliyordu. biz üst katta oturmayı tercih ettik. alt katta canlı fasıl var ve ambiyans çok daha şık, üst kat daha sakin ve arkadan/aşağıdan gelen usul usul şarkılarla daha çok sohbete, muhabbete uygun. ara kat ilk buluşmalık oralabilir, kalabalık gruplar için uygun değil.

servis kusursuzdu, mezeler ise birbirinden şahane. ahtapot ızgaradaki baskın limon tadını pek sevmememiz dışında seçtiğimiz her şeyi çok beğendik (ahtapot ızgara da çok güzeldi bu arada, ama keşke limonsuz olsa dedik) favori belirlemem mümkün değil, zira denediğimiz her şey inanılmaz lezzetli idi. peynir, kavun ve mezelerden fava, haydari, közde patlıcan, köpoğlu, bademli kabak, narlı maş, levrek marin, ahtapot salatası, ara sıcaklardan ise ciğer, ahtapot ızgara ve şeftali kebabı aldık. masamızdan suyumuz, kızarmış ekmeğimiz hiç eksik olmadı. yani her şey olması gerektiği gibiydi. tüm bu mezelere 70lik yeşil efe eşlik etti, şalgam, su, kuver vs. dahil gelen hesap 468tl. tatlı, meyve ve kahvelerimiz ikramdı, 5 kişi için tip dahil ortalama 100 tl bu kadar kalburüstü lezzetler ve ambiyans için gayet makul bence.