*

şükela:  tümü | bugün
 • 4 senede mezun olanlarin alkislandigi, epey zor bir bolum. eski yunanca derslerini ilk iki sene alma zorunlulugu ve bu derslerin okuz gibi kredisi olmasi not ortalamasini guzelce dusurur.
 • 4 sene okuduktan sonra,yeni cikan latince eserlerin olmamasiyla,latincenin olu bir dil olmasiyla,e haliyle ticari yazismalarinda bu dille yapilmamasi ile parasiz kalinabilecek, lisans programi...tabii karizmasi olmasi itibari ile taa bbclere girip (tabii ingilizcede ogrencenis) is bulabilirsiniz.. (bkz: can yucel)
 • ankara üniversitesi dil ve tarih coğ. fak. ta da olan , hiç de öle 'daha cok gecim derdi olmayan hatunlarin sirf spor olsun maksadiyla girdigi bolum' olmadığını düşündüğüm, 4 senede bitirenine çoook nadir rastlanılan, eski yunancayla kardeş bölüm.. kendi bölümüm, gurur duyduğum bölüm ama 5 senedir ıkındığım bölümdür. eskiden dil tarihte tüm bölümlere zorunlu latince dersi verilirmiş,bu bölümün gerekliliği oradan kalmış denir ama klasik kültür içinde boğulduğunuz bölümdür... mitoloji, destanlar,roma tarihi,platon gibi dersleri var... dersten kaldığınızda kredi açığınızı kapamak için diğer bölümlerden kallavi kredi alıp,gereksiz bilgiler ansiklopedisi kvamına geldiğiniz bölümdür. birbirinden çok farklı ve değerli insanların olduğu, bu sene attıkları kocaman bir adımla (bkz: andros güzeli) klasik kültür ayrıcalığını yaşamaya ve yaşatmaya çalışan insanların toplandığı yer.. 2 senedir bahar dönemi sonunda klasik yunan günü yaparlar ki (klasik/yeni)yunan yemeklerini tadma, toga ve khitonla gezme ya da gezenleri görme, roma eserleri sergisini ve/veya klasik yunan ya da roma oyunlarını izleme olanağı bulursunuz. duyarsanız kaçırmayın..
 • istanbul üniversitesi nde bedia demiriş hocamızın 1. ve 2. sınıfların lartince gramer derslerine, çiğdem menzilcioğlu nun latince gramer alıştırmaları dersine, girdikleri bölümdür. klasik filoloji nin gözbebeğidir. ki kardeşi de aynen öyledir. ayrıca dönem dönem roma edebiyatı incelenirken, öğrencilere konu anlattırma gibi bir eylem de söz konusudur ki, en azından bir konuyu bilsin vize ve final dönemi ameleleri deyu. diğerleri için aşna fişnadır konular.

  yabancı dil puanıyla öğrenci alır. giriş zordur. her sene birazcık daha artar minimum öğrenci alış puanı. eski yunan dili öğrencilerinin çoğu tembel, latin dili öğrencileri ise daha yüksek puanla geldiklerinden daha bir hiperaktiftirler. ben de öyleyimdir. * öyleyizdir.

  edit: koca sene boyunca bir kez olsun çiğdem dürüşken hocaya denk gelmemiş olmak bir tesadüftür. evet öyledir.
 • istanbul üniversitesi ndeki şubesinde, kimi öğrencilerin gezzo adında bir oluşumla birşeyler yapmaya çalıştıkları güzide bölüm. *

  örnek mi?

  film gösterimleri gerçekleştirmek istiyorlar; öğrencilerin kapasiteleri yeter mi ekrandan medeia * yı kavrayabilmek, işte bunu düşündürüyor yani..

  ayrıca hocalar çok şeker, çok küntürlü, müthişler..

  mail grubu için:

  http://groups.yahoo.com/group/gezzo/
 • x-hangi bölüm?
  y-latin dili ve edebiyati
  x-hadi yaa latin danslari da ögretiyorlar mi? hhahahaha
  gibi hakkaten garip diyaloglarla karsilasmis oldugum icin hala "herkes su bölümün tozunu bir kez yutsa sirtimiz yere gelmezdi" diye düsündügüm, hayatimin sonuna kadar koridorlarinda hapsolmakla cezalandirilsam, ceza kelimesine türlü yeni anlamlar katacagimdan süphe ettirmeyen, degismek mi baskalasmak mi diye sorsalar, kapisini parmakla gosterecegim, sevmekten kendimi almayacagim yuva*
 • okulum yani istanbul üniversitesi 'ndeki $ubesi açısından, yenilenen web sahifeleriyle daha bir $ukela olan okuduğum bölümüm. [dikkat edilmelidir ki; sozlukte neredeyse herkes, ist. univ. deki latin dili bölümünden bahsetmekte..]

  http://www.istanbul.edu.tr/…/latin_anabilimdali.htm
 • istanbul üniversitesi, güz yarıyılı ders progamına şu adresten ulaşabildiğimiz hede.

  http://www.latince.net/…ers_programi_05_06_guz.html

  [program için ekin öyken 'e, webe aktarım için bana teşşekür edin.]

  bahar yarıyılı ders programı için:

  http://www.latince.net/bahar_programi_2005_06.htm

  edit @: linkler geberdi.
 • kesinlikle üniversiteye kapağı atma amacıyla seçilmemesi gereken aksi takdirde insanı hayatından bezdirecek bir süreci başlatabilecek bölümdür.

  zor olması nedeniyle pek tercih edilmez. girmesi kolay çıkması ise olabildiğince zordur.

  ancak bu bölümü hakkıyla bitirenlerin epey donanımlı olduğunu söylemeye gerek dahi yoktur. latince ve eski yunancaya tam anlamıyla hakim birisi bu dillerle daha önce hiç alakadar olmamış birisine göre çok daha hızlı bir şekilde herhangi bir batı dilinde iyi bir seviyeye gelebilir.

  ayrıca bölüm kişiye batı felsefesi ve medeniyetinin incelikleri ile oturduğu temeller üzerine çok geniş bir genel kültür bilgisi kazandırır. kısacası bölümü bitirenler artık batı medeniyetini çok daha farklı bakış açılarından yorumlamaya ve görmeye vakıf olurlar.