şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adı "latin history for morons: john leguizamo's road to broadway" olan 2018 tarihli belgesel. filmin adı, belgeselin konusunu açıklıyor.

  (50 karakter sınırına takıldığı için "latin history for morons" olarak açıldı başlık.)

  imdb: latin history for morons: john leguizamo's road to broadway (2018) / ben dejesus

  (bkz: john leguizamo)
 • imdb'de belgesel olarak geçse de baya bildiğiniz stand-up. ismine bakınca öğretici, komik bi şeyler bekleyebilirsiniz haklı olarak, beklemeyin. bir buçuk saat boyunca debelenen arada bir de iğrenç bi sesle oğlunu canlandıran arkadaş stand-up boyunca ne güldürebiliyor ne de iddia ettiği gibi tarihten doğru düzgün bahsedebiliyor. zaman kaybı.
 • belgesel kategorisinde imdb'de değerlendirilmesine rağmen "stand-up" da, o stand-up'ta doğru tarihi bilgiler mizahi bir tarzda veriliyor; bu bağlamda elbette belgesel. jerry seinfeld gösterisi değil.

  john leguizamo, kendi geçmişinden, ailesinden, çocuklarından da bahsediyor ama konuyla ilintili olarak; ana konu latin amerika kökenlilerin tarihi, geçmişte kızılderili halklarının uğradıkları soykırımlar ve soylarından gelenlerin, melezlerin abd'de çektikleri ayrımcılık, ırkçılık. salondaki seyirciyi de görüyorsunuz. o seyirciye motomot tarihi bilgileri verseler çoğu dinlemez bile ama bu şekilde geçmişlerini, geçmişlerinden onur duymaları gerektiğini öğreniyorlar. *

  bir de yanılmayınız latin history'den. kastedilen latin amerikalılar'ın tarihi. öncesi ve sonrası. nasıl latinleştirildikleri! abd'de latin deyince güney amerikalılar'ı, hispanikler'i, brezilyalı ve elbette en çok da meksikalılar'ı algılıyorlar. oysa avrupa'da latin deyince romalılar düşünülür ilk önce. neyse, orası abd!