şükela:  tümü | bugün
 • aslen 4. hacli seferi olarak baslamis, kudus cok uzak biz constantinopolis'e giriselim seklinde sonuclanmis bir tur istila. 1204-1261 arasinda surmus, sehrin gercek sonunun geldigi iddia edilen vakit. (bkz: latin kralligi)
 • 2. latin istilası ise, amerika birleşik devletlerinde yaşayan hispanik azınlığın, öyle azınlık mazınlık olmadığı, basbayağı çoğunluk olduğu, hatta çin nüfusundan bile kalabalık oldukları ortaya çıktığından yaşanacaktır diyemiyorum, yaşanmıştır bile, hatta belki de şimdiden...

  kültürel istila zaten başlamıştır. bir gün latinlere köle olarak yaşayacağımıza, şimdiden eli silah tutan her erkek kadın ve hatta kangal köpeği* kuvvaya katılmalıdır.

  (bkz: visitors)
  (bkz: if you tolerate this your children will be next)
 • istanbulda 57 sene hüküm süren katolik bir latin devletinin kurulmasina neden olmustur.

  (bkz: dördüncü haçli seferi)
 • kroniklere göre:

  110 adet kürekli dromonas (korvet tipi gemi)
  60 büyük gemi
  70 üzeri büyük yelkenli
  1000 süvari
  3000 piyade

  ile gerçekleşen rezil olaydır.

  bakın çok enteresan -korniğe göre- işgal şu şekilde gerçekleşmiştir:

  "latin kuvvetlerinin tamamı denizin kuzey tarafında savaştığı bir sırada, iki cesur latin <alışılmadık> bir eylem gerçekleştirerek petrion'da savaşan aleksios doukas'ın savaştığı yere merdivenin sonuna kadar atladılar ve oradaki kuleden kılıç kuşanmış olarak aşağı indiler. orada bulunan romalılar güçlü ve cesur oldukları için söz konusu yerden çıkarılmaları veya öldürülmeleri mümkün olmadı; latinlerin geri kalan kısmı da merdivenden kuleye sızdılar. buradaki kapıdan kente taaruz ederek ilk giren, petros isimli latin bir süvari oldu. o oradaki romalıları korkutarak kaçmalarını sağladı. imparator yapayalnız kaldı ve o da firar etti. ve latinler tarafından kente tamamen egemen olundu. kenti terk eden romalılar ise latinlerin rızasıyla altın kapı'dan geçerek ayrıldırlar. o zaman hıristiyan paskalyası 25 nisan'a rastladı. şehre latinlerin yaptığı büyük yıkımlar niketas choniates'in kitabında anlatıldı. ve sen bunu öğrenmelisin. o zaman olanlar çok ağıt yakmaya değer. şehir'e 58 yıl boyunca italyanlar (latinler) tarafından hükmeildi. latinler konstantinopolis'i 6712 yılı, 12 nisan pazar günü aldılar, ona 58 yıl boyunca hükmettiler." (1)(2)

  1: 1204/6712, 7. indiksiyon, 12 nisan, pazartesi
  2: kılıç, şahin, bizans kısa kronikleri, ithaki, 2013
 • latinler ile bizanslılar arasında kavganın kökenleri çok eskiye dayanır.

  şöyle başlayalım: imparator konstantin roma imparatorluğu'nun başkentini, roma'dan istanbul'a (bkz: konstantinopolis) taşıyınca ve burada ikamet etmeye başlayınca, imparatorluğun ağırlık merkezi de doğuya kayıyor.

  konstantin, hristiyanlığı devletin resmi dini olarak kabul ediyor ve önemli hristiyanlık merkezlerine psikoposlar atanıyor. bunlardan roma, konstantinopolis (bkz: istanbul), antioch (bkz: antakya) damascus (bkz: şam), alexandria (bkz: iskenderiye) en önemlileri olarak öne çıkıyor. fakat hepsinin içinde yine de en önemlisi roma ve papa. buraya kadar sorun yok.

  theodosios tahta çıkıyor ve diyor ki: ben istanbul'da oturuyorum. saray da burada, benim yanımdaki din adamının yetkisi az, roma'dakinin fazla; böyle olmaz, o zaman ben istanbul patrik'ini de seviye olarak roma'ya eşitliyorum. işte dananın kuyruğu burada kopuyor. sonrası nefret, kin, ihtiras, kan.

  sıkıntı yüzyıllar sürüyor. batıdaki latinler, roma bölünüp de batı roma tarihe karışınca ve bizans (doğu roma) tarih sahnesinde yükselince iyice kuduruyorlar.

  1054 yılında papa elçilerini gönderiyor. istanbul patrik'ini aforoz ediyor. "ben dünya hristiyanlarının tek lideriyim seni tanımam" diyor. patrik de "ben de seni tanımam. ben de seni aforoz ediyorum o zaman!" diyor. olay iyiden iyiye ciddiye biniyor.

  zaman geçiyor papa değişiyor, patrik değişiyor; kin ve nefret bitmiyor. sonunda haçlı seferleri başlıyor. papa tarafından yönlendirilen avrupa kralları, şövalyeler ve haçlı birlikleri akın akın doğu'ya geliyor. istanbul'un zenginliklerinin ve o dönemin en medeni, modern şehri olduğunun farkına varıyorlar. eller ovuştuluyor.

  sıra ıv.haçlı seferine geldiğinde olay kopuyor. venedik dükası henricus dandolo yönetiminde latinler "bırakın şimdi kudüs'ü kutsal toprakları, istanbul çok güzel gelsenize" diyor. 1204'te şehre zorla giriyorlar. yağma, tecavüz gırla... her türlü saygısızlık. patrik'in ana ikametgahı ve şehrin kalbi ayasofya talan ediliyor. içinde her türlü rezillik yapılıyor. (bkz: seks) (bkz: hırsızlık) (bkz: vandalizm)

  velhasıl 1261'de nihayet işgal bitiyor. fakat bizans geriye bir enkaz devralıyor. yine de bizans'ın bu hengamede yok olmaması bile büyük bir şey. bizans prensleri çeşitli illere kaçıp oradan örgütlenmişler.

  bu konuyu daha detaylı anlatan şu yazı da okunabilir.
 • asıl sebebi bizansı kendisine rakip olarak gören ve onların çökmesini isteyen venediklilerdir. zaten askerlerin paralarını veren de venediklilerdi. bütün akdeniz'de ticaret kolonileri olan venedik bizansı kendisine rakip olarak görüyordu. tabi yukarıda anlatılan ortodoks-katolik gerginliği de çabası...

  o kadar iğrenç o kadar pislik bir taihi vaka ki insan okurken insanlığından utanıyor. adamlar aslında en başından beri istanbul'a bu orduyu sokmak için kimsenin aklına gelmeyecek şeytana pabucunu ters giydirecek entrikalar düşünüyorlar... pera'nın venediklilerde olmasının sebebi de bu latin işgalidir. yani ta o zamandan beri bunlar orayı işgal etmişlerdir. hatta bu venedikliler o kadar kaypak ki istanbul fethedildiğinde de venedik kolonisi olan pera kuşatma boyunca tarafsız kalmışdır ve bütün fetih boyunca bizans sürekli italya'dan yardım beklerken bunlar hala meclislerinde napsak ya göndersek mi acaba filan diye tartışmaktadırlar...

  fetih tamamlandıktan sonra fatih tarafından kendilerine özerklik ve bazı imtiyazlar verilerek koloni osmanlı idaresine bırakılmıştır. yani türklere de kendileri teslim etmişlerdir.
 • göreceli olarak kısa sürmesinin sebebi, frankların 1204'te istanbul'u aldıktan sonra bulgarlarla papaz olmasıdır.
  1205'teki edirne savaşında bulgar kralı kaloyan'ın müttefiki kumanlar ciddi sayıda frank şövalyesini ve venedikliyi telef edip, latin kralı baldwin dahil çok sayıda soyluyu esir almış, latin etkisini istanbul ve mora çevresinde izole etmiştir.
 • bu istiladan sonra istanbul'un 1200 yılındaki halinden eser kalmamıştır.