şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ebru)
 • manual olarak ebru sanatı tarzı el yordamıyla yapılanı bir kenarda dursun, bunun birde kartu$ tarzı bir edevatla otomatige dokulmu$unun olması insan yaratıcılıgının ne denli mukemmel oldugunu gosteriyor. $imdilik karma$ık $ekilleri kahve sogumadan halledecek kadar hızlı degil sanıyorum cunku isim artı hafif bir $ekil cizilebiliyor kahvenin yuzeyine fakat insan du$unmeden edemiyor, ornegin kahveyi isteyen ki$i farkında olmadan resmi cekilip kahveye i$lenmesi gibi bir sisteme kapı aralar mı acaba bu hamle diye.
 • köpürtülerek --genelde espresso makinesinin buhar çubuğu ile-- mikro baloncuklar haline getirilip kıvamı artırılmış sütün, kahve*, bazı çay türleri* üzerine dökülerek içecek yüzeyinde bir şekil oluşturulmasıdır.

  free pour yani serbest döküş ve etching, yani işleme adı altında 2 kategoriye ayılır. daha makbul olanı serbest döküştür zira daha zordur. etching ise bazen sos, toz kakao vs kullanılarak (kullanılmasa da olur) bir kurdan yada benzeri alet ile içecek üzerindeki süt'e şekil verilmesi ile elde edilir.

  serbest döküşte "kalp, elma, rosetta*" gibi bir takım temel formlar vardır, bunun etrafında yada bunlardan yola çıkılarak yeni formlar geliştirilebilir yada birkaçı birden beraber kullanılabilir. mesela en az 2 kalp formunu iç içe dökerek lale yani tulip, yada rosetta bitirişi yerine bardak çevresinde dönüp mini bir kalple bitirerek swan yani kuğu elde edebilirsiniz.

  latte art, yada türkçesi ile süt sanatı, bir içecegin iyi bir tada sahip olacaginin garantisi değildir, sadece o içecegi hazırlayan kişinin (genelde barista olur bu) işinin en azından süt ile olan kısmını iyi bildigini gösterir. bir taraftan da düzgün bir latte art oluşturabilmek için sütün son derece duzgun köpürtülmüş olması gerektigi düşünülürse, latte art gordugunuz yerde kahveden yana olmasa da sütten yana şanslısınız demektir.

  latte art illaki latte fincanında çok buyuk hacimde dokulecek diye bir kural yoktur. macchiato'yu da cappuccino'yu da latte art ile sunmak mumkundur. zaten fincan küçüldükçe baristanın ne derece beceri sahibi olduğu da ortaya çıkar. her ne kadar yetenek işi gibi gözükse de latte art evinde 100-150 liralık espresso makineleri olanların dahi bir miktar çalışarak kolaylıkla öğrenebilecekleri bir şeydir. öğrenmeye hevesliler şuradan başlayabilir --> http://www.kivahan.com.tr/forum/showthread.php?t=4

  son olarak latte art, kahve camiasında oldukça ciddiye alınan ve desteklenen bir iştir, bu nedenle dünya latte art şampiyonaları düzenlenmektedir (hatta bu sene haziran ayında turkiye de katılacak)

  türkiyeden çeşitli baristaların ve meraklıların çalışmaları için --> http://www.kivahan.com.tr/…rum/forumdisplay.php?f=6
  birkaç tane de benden olsun --> http://img200.imageshack.us/img200/7784/la1w.jpg
 • gereksiz ötesi bir sanat. içiyorsun, hemen bitiyor zaten. ne uğraşıyorsun güzelim o kadar.

  http://www.hongkiat.com/…creative-latte-coffee-art/
 • bunun için printer da yapmışlar. evet printer.

  latte printer
 • (bkz: dritan alsela)
 • yapması acayip zevkli şey. insan sanatçıymış gibi hissediyor.

  https://www.google.com.tr/…q_auoaq&biw=1366&bih=643

  gel gelelim altı üstü kahve işte, dakikalar içerisinde tüketilip bitiyor.
 • süt köpüğü ile kahve üzerinde kalp,kuğu vs. yapma mevzusudur. her boka sanat dendiği için bu da kendince nasiplenmiştir. fakat sanıldığı üzere sanatlık bir işi yoktur. bunların bir de ülkemizde ve dünyada her yıl yapılan yarışmaları vardır. kafayı yemişler resmen. ciddi ciddi baristalar sıraya girerler ve kalp resmi çizerler bu sırada jüri üyeleri büyük bir ciddiyetle izler ve notlarını alırlar. dereceye giren ilk üçe de ödül verirler.hadi demleme,kavurma ve espresso yarışmalarını anlarımda kalp çizme yarışması ne lan? türkiye'de bu yarışmaya katılan zaten toplasan 5-10 kişi oluyor. onlar da sen ben bizim oğlan kabilinden takılıyorlar kendi aralarında. saçmalık aslında bir de bu işi yapan baristalara bayılıyorum; çoğunluğu hipster olan bu güruh köpükle kalp yapma işini çok ciddiye alırlar ve havalarından geçilmez. o yüzden ne zaman bir kafede cafe latte önerse barista içimden de get landemek gelir.