• hangisinin tadını sevdiğini biliyor, tatlarını ayırt edebiliyor ve farklı kahveler olarak isteyebiliyorsa çok da önemli bir bilgi eksikliği yaşamıyor olan eziktir. sonuçta kahve üreticiliğine soyunacak değil. bu arada meraklıları için link değil de doğrudan burada bilgi verelim.

aslında türk kahvesinin de içinde olduğu yüzlerce çeşit kahve var, ama türkiyede türk kahvesi dışında bilinen bu kahveler espresso bazlı amerikan tipi kahvelerdir. espresso nedir diyeceksiniz. espresso tad olarak bizdeki türk kahvesinin telvesizi gibi düşünebileceğiniz koyu ve acı bir kahve. basınçlı kaynar suyun ince kahve partiküllerinden geçirilmesiyle yapılıyor. şurada daha detaylı anlatmış arkadaş. esp

şimdi espresso'yu bir kere elde ettik mi, ettik. sırasıyla...

a) espresso'yu sek içebilirsiniz. sert olduğu için sek haliyle bardak bardak içemezsiniz, yarım su bardağı kadar, veya tekila bardağı gibi bir büyüklükte yeter de artar. bu miktara kabaca "shot" denir. buna direk espresso, ya da expresso diyorlar, (okunuş hep "espreso").

b) espresso'yu küçük bardakta sek hazırlarken üstüne süt köpüğü koyarsanız buna macchiato denir.

c) espresso'yu suyla seyreltip içebilirsiniz. yani o yarısı espresso dolu bardağın kalanını kaynar suyla doldurabilirsiniz. buna "americano" diyorlar.

d) espresso'yu sütle seyreltip içebilirsiniz. yarısı espresso dolu bardağın kalanını kaynar sütle doldurursunuz. buna "latte" denir, daha doğrusu latte süt demek, ama sütlü kahve, "cafe au lait", anlamında latte diyorlar.

e) espresso'yu latte gibi sütle seyreltip, üstüne bolca da süt köpüğü koyarsanız buna cappucino denir.

f) espresso'yu latte gibi sütle seyreltip içine de çeşni olarak biraz erimiş çikolata (veya ucuzcular kakao) katarsanız buna mocha deniyor. yani varsa ezik hisseden arkadaşlar için, mocha dediğinin çikolata soslu latte olur, aralarındaki fark çikolatadır.

g) çift espresso'yu sütle seyreltebilirsiniz. bol espresso'lu latte elde edersiniz yani, bu biraz sert olur. sabah uyanmak isteyenler için ideal olabilir. buna cortado deniyor. menülerde yazmaz genelde, özel olarak isterseniz bilirler.

kabaca hep aynı şey yani. espresso'yu, su veya sütle seyreltilmiş olarak ya da sek olarak hazırlıyorsunuz, ek olarak çikolata ya da süt köpüğü koyuyorsunuz. sonra bir adı oluyor.

not: bir sınıfçılık aracının daha köküne baltayı vurduk, mutluyuz, gururluyuz.
  • hep latte içtiğimden farkını bilmediğim versus.
  • ben daha geçen seneye kadar 3ü1 aradayıı su-şeker-kahve sanıyodum ,latte ne mocha ne ak.
  • latte, buharla kopurtulmus sutten ve espressodan yapilir, mocha, latteye cikolata eklenmis halidir. cappucino ise latteye buharsiz sicak sut katarak yapillir. americano ise espressoya sicak su ekleyerek yapilir.
  • arttırıyorum
    (bkz: vatan hainidir)
  • ne şanslıdır ki sadece şuraya bakarak bile bu eziklikten kurtulabilir.
  • çok cahilmişim. keşke ölsem
  • oralet ile oral et arasındaki farkı bilmeyenleri üzmüştür.

(bkz: sus ve yalamaya devam et)
  • benim için anahtar kelime aslında latte freddo.

anam beni paşa çayı ile büyüttüğü için kahveyi de ılıktan biraz sıcak içiyorum. americano'nun üzerine soğuk süt katıyorsun oluyor sana paşa kahvesi.

buhar kazanından çıkmış sütü de ağızları teneke kaplı erzurumlular içsin.
hesabın var mı? giriş yap