şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: macchiato)
 • kopurtulmus sut, cam bardaga dokulur, ama yalnizca suts. eger araya kopuk karistirirsaniz latte macchiato'nuz istediginiz gibi olmayacaktir. sut miktarindan tatmin olunununca(bardagin yaklasik yarisi) 2 cm kadar kopuk eklenir. ardindan da sicak espresso sabit bir hizda dokulur. eger her seyi dogru yapmisaniz, latte'niz alttan baslamak suretiyle sut-kahve-kopuk seklinde olur. istege gore uzeri suslenir.

  eger kahve siz onu karistirana kadar sutun uzerinde, kopugun altinda kaliyorsa kivamini tutturmussunuz demektir. ama tutturmasaniz da olur aslinda, nasilsa icen kisi sekerini ekledikten sonra karistiracaktir o kahveyi.. (bkz: hayatin anlami)
 • köpürtülmüs (soguk) süt, espresso ve sicak sütten olusan kahve. kat kat olan görüntüsünü karistirirken bozmamak icin sekersiz bile icenler varmis.
 • efem, öz hakiki gercek latte macchiato(late makiyato deyu okunur) espresso ve sütün mükemel birlikteliginden meydana gelir.

  sicak hava üfürdüyen espresso makinasi sapi ile isitilarak köpürtülmüs sütü , alta süt üzerine de 2 barnak köpük olacak sekilde bir latte bardagina koyariz. latte bardagi dedüümüz eccük uzunca biraz atraksiyonlu bir su bardagi olarak tasvir edilebilir. ardindan bir fincan espressoyu(bildigimiz türk kahvesi fincani len) (bkz: bizde olculer bardakla) bu üstü bolca köpüklü sicak süte yavasca ilave ederiz.

  iste tam bu sirada sanatimizi konusturmamiz gerekir, zira lattenin en önemli (ben samimiyetimize dayanarak kisaca latte derim kendisine)görüntü olarak 3 katmandan olusmasidir. en allta süt,onun üzerinde kahverengi kahve ve en üstte de süt köpügü olmak üzere 3 ayri katmanin zeytinyagi su misali birbirinden ayri durmasi gerekir. öyle ki, italya`da karismis olan kahveleri müsterilerin direkt geri gönderdigi rivayet olunmaktadir. he sen sekeri koyunca karistirip bozacaksin tabiki, o olmadi kahveyi sütün icinde homojen dagitacaksin icmek icin ama bir ilk bozan siz olun mantigi hakimdir burda.bu 3 katmani elde etmek icin sütün köpürtüldükten sonra 1 dakika kadar dinlendirilip köpügün sütten ayrilmasinin saglanmasi ve sütün dökülerek, köpügün ise kasikla konulmasi tarafimdan önerilir.

  yapmak icin makinaya da ihtiyac yoktur aslinda, süt isitip köpürtmek icin de, espresso icin de manuel diyebilecegimiz ocak üstü kullanima uygun aparatlar vardir. kullandiklari enerji sadece isi enerjisisidr. ben hastasi degilim ama arada bir de icmek isterim diyenler icin birebirdir.

  not: makinadan hazir halde cikan latte macchiatolardan uzak durmak icap eder, zira bunlar latte macchiato olmaktan ziyade sütü bol cappuccinoya tekabül eder.
 • sütü yoğun, bol köpüklü, tadı cabbuccinoyla espresso arası bir kahve çeşitidir.
 • ıtalyanca'da latte sut, macchiato leke demektir. latte macchiato lekeli sut anlamina gelir bol sut, espressokahve ile lekelenir. cogu sut, azi kahve'den olusan bu karisima bu sebeple "latte macchiato" denilmektedir.

  sert kahve sevenler icin tercih edilmesi gereken karisim caffè macchiato'dur.
 • caffe nero'nun başarıyla hazırladığı bol köpüklü lezzetli kahvedir.
 • kapüççünodan farkı şudur.

  latte süt bazlıdır. sütün üstüne espressoyu (yani cahil tanımı ile neskafeyi) eklersiniz. türk dilinde "sütten kahve", hah işte bildin. köpük falan da yapıyorlar sırf şekil. bunun orjinalinde bildiğin uzun su bardağında servis edilir.

  kapüççino ise tam tersi kahve bazlıdır. kahve üstüne süt ve köpük konur. büyük fincanda servis edilir (bence)

  ek: bana kalırsa ikisi de saçma sapan bir şey ama millet seviyor işte yapcak bir şey yok.
 • ayak üstü shot macchiato'larıyla ünlü roma'da kahvenin sertliğine pek alışamayanlar yani turistler için servis edilen kahve türüdür.