şükela:  tümü | bugün
  • bugün aldığım ve şu anda içmekte olduğum filtre kahve:

(ankara'daki birçok 3rd wave coffee shop ta kahve içmiş ve farklı yörelerin kahvelerini denemiş birisi olarak yazıyorum)

evimin yakınındaki migrosta satıldığı için ve hesaplı olduğu için yıllardır tchibo alıyordum ama içerken her defasında lanet okuyordum. şeker attıkça ekşiyen bir kahve nasıl olabilir? geçen sözlükten, yine tchibo'nun african blue kahvesinin methini duyunca yine migros'a gittim ama yoktu. uzaktaki migros'a gittim (uzaktaki migros, yakındakinden 6 dakika daha uzak yani bana 8 dk mesafede) ama orada da yoktu. yine beğenmediğim tchibo'ları almaktansa belki jacobs vardır diyerek rossmanna gittim. meğer kendi üretimleri dışında başka filtre satmıyorlarmış.

bu kahveyi gördüm, baktım 500 gramı 24 lira. ilk başta aklıma kurukahveci mehmet efendi'nin bile 250 gramının (arabica olmasına rağmen) 14 lira olduğu geldi ve güldüm ama sonra deneyeyim diyerek aldım. kesinlikle memnunum.

french press ile demledim ve güzel oldu. içeriği arabica ve robusta karışımı ve bence gayet güzel karışmış. kahve dünyası'nın kahvesini insanlar genelde sevmiyorlar, bunun nedeni sanırım arabika ve robusta karışımı yapmaları. zaten kahve dünyasının kahvesini sevmeyenler tchibo'yu seviyorlar çünkü tchibo privat kahvelerinde %100 arabica kullanıyor. uzun zamandır arabika içtiğimden olsa gerek, tadı çok hafif geldi. şu an benim için içimi çok çok rahat.

benim aldığım paketin üzerinde 10/05/2017 yazıyor. bu tarih kahvenin kavrulma tarihini belirtiyor sanırım. bugün itibariyle üzerinden 9 ay geçmiş.

tasarımı internet sitesindekinden farklı olan bendeki paketin üzerinde yazmasa da, sitede yazdığına göre "orta ve güney amerika'da bulunan dünyanın en iyi kahve yetişen bölgelerinden gelen arabica kahve çekirdeği ile dünyanın en iyi kahve yetişen bölgelerinden gelen robusta kahve çekirdeğini" kullanıyorlarmış.

rossmann çalışanlarına kahveyi deneyip denemediklerini sordum. denemediklerini söylediler ama kahvenin sevildiğini, denemek için alanların dışında sürekli bu kahveyi alanların olduğunu söylediler. bu kahve bitince ben de tekrar alacağıma şimdiden eminim.

edit: bazı yazım ve bağlantı hataları düzeltmesi
    edit2: türk kahvesiyle aynı yöntemle yaptım ve filtreden geçirmeden içtim. tadı o kadar güzel oldu ki şekersiz içtim, meğerse french press'le falan hiç uğraşmaya gerek yokmuş.