şükela:  tümü | bugün
 • 28 mayıs 1919 - 18 ekim 1965 yılları arasında yaşamış, 3 bayrak altında (fin, alman ve amerikan ordularında) savaşmış bir asker. mannerheim nişanı sahibidir.

  finlandiya'nın rus saldırılarına karşı almanlar ile birlikte olduğu dönemden (bkz: 1939-1940 fin sovyet savaşı) sonra 7 haftalık waffen-ss eğitimi için avusturya, viyana'ya gitmiştir. temmuz ayında finlandiya'ya geri dönmüştür ve fin subayı aynı zamanda alman waffen-ss asteğmenidir.

  askeri itibarının çoğu 1941-1944 fin sovyet savaşında kazanmıştır. batılı kaynaklarda continuation war olarak bilinir. kendi birliği ile düşman hatlarının en içlerine kadar girerdi. ruslara çok sayıda kayıp verdirmiştir. bu sebeple sovyetler başına 3 milyon fin markı (yaklaşık olarak 650 bin dolar) ödül koymuştur.

  sovyetler ile finlandiya arasında imzalanan barış anlaşmasından pek memnun olmayarak sabotajcı eğitimi için almanya'ya geçmiştir. eğitimi savaşın gidişatı sebebiyle yarıda kesilmiş ve güvenli bir şekilde finlandiya'ya dönememiştir. bu durumda sovyetlere karşı savaşan alman birliklerine katılarak savaşmaya devam etmiş. savaşın son zamanlarında amerikan ve ingiliz birliklerine teslim olmuştur. 1945 yılında lübeck, almanya'da bulunan ingiliz savaş esirleri kampından kaçarak finalndiya'ya geri dönmüştür.

  nisan 1946'da fin polisi tarafından vatana ihanet suçlamasıyla tutuklanmış ve 6 yıl ceza almıştır. haziran ayında bulunduğu hapishaneden kaçmıştır.

  1949 yılında venezuela'ya geçmiştir. burada bir kargo gemisinde iş bulmuş, kargo gemisi meksika körfezi açıklarındayken gemiden atlayarak alabama amerika'ya yüzmüş ve politik mülteci olarak amerika'da kalmıştır.

  1954 yılında larry thorne ismini alarak amerikan ordusuna katılmıştır. amerikan ordusunda fin-amerikan askerlerinin desteği ile özel kuvvetlerde yer almıştır. özel kuvvetlerde hayatta kalma, dağcılık, kayak ve gerilla taktikleri konusunda eğitim vermiştir.

  1963'te vietnam'a gönderilmiştir. 1965 yılında gizli bir operasyon sırasında içinde bulunduğu helikopter bir dağa çakılmıştır.

  kendisinden kalanlar 1999 yılında fin bir ekip ve japc tarafından bulunmuştur. kendisinden kalanlar 26 haziran 2003'te arlington ulusal mezarlığı 60. bölge 8136 no'lu mezara gömülmüştür.

  kendisi ile ilgili aşağıdaki referanslara bakılabilir.
  gill ııı, henry a. (1998). soldier under three flags - ısbn 978-0934793650
  ekberg, henrik. "mannen som inte kunde sluta strida" (the man who could not stop fighting)

  ayrıca sabaton'un soldier of 3 armies dinlenebilir.
 • hayatıyla ilgili daha detaylı bilgiye (ingilizce!) ve resimlerine aşağıdaki linkten ulaşılabilir. daha böyle ne hikayeler vardır kimbilir...

  http://www.warhistoryonline.com/…ght-in-the-ss.html
 • 3 farklı orduda görev yapmış merhum asker. fin, alman ve abd. 3 orduya ait üniformalı fotoğrafları internette mevcut. garip bir yaşam gerçekten...
 • hem fin ordusunda hem waffen-ss’de hem de amerikan ordusunda görev yapmış kişidir.

  en rafine sosyalizm düşmanı.
 • hakkında bulduğum tek türkçe kaynak:
  https://www.youtube.com/watch?v=ctkpt9h_qb0
 • namı diger (bkz: larry thorne)
 • anti-komünist mücadelenin en büyük kahramanlarından birisi.

  geleneksel rus imparatorluğu sınırlarına tekrar sahip olmak isteyen sovyet emperyalizmi, finlandiya'ya saldırdığı zamandan beri vatanının asla komünist yuvası olmaması için o günden beri bu melun zihniyete karşı üç farklı orduda mücadele eden bir kahraman.

  günümüzde maalesef finlandiya bu adamın kıymetini bilmiyor. zira kasiyerci kız bir sosyalist tarafından idare edilmekle beraber, rusya'ya karşı herhangi bir hamlede bulunmuyor. eminim ki şu anda kemikleri sızlıyordur.

hesabın var mı? giriş yap