şükela:  tümü | bugün
  • koronavirüs sağ olsun, mutfakla tanışmamın ilk sulu yemek deneyiminde karşılaştığım durum. meğerse yeşil mercimek tanelerini lavaboya dökmüyormuşuz *.

youtube da nasıl açılır videolarında teyzelerin karbonat ve sirke suyu formülünü gördüğüm ama doğruysa da inanmadığım bir çözümü olabilir. ben lavabo açıcı sipariş ettim. açılmazsa loader le giricem ana isale hattından.
  • evinde lavabosu tıkanıp hortumunu değiştirmek isteyenler için kısa ve net açıklamaya çalışayım:

1. eski hortumu sökün, tornavida vidayı açıyorsa eğer ne ala.

eğer açmıyorsa -ki nedendir bilinmez suyun altındaki yere paslanan vida koyarlar akıl küpleri- neyse, size hayat kurtaracak bilgi:

düz tornavidayı kullanarak lavaboyla metal kısım arasını yavaş ve dikkatli şekilde zorlayın. o paslanmış vidaya rağmen canına okuyup açacaksınız. bana güvenin bunu başaracaksınız. hani gazlı içecek kutuları veya konserveler olur ya, hah işte onun bükülmesi gibi biraz çabayla o metal bükülecek ve yerinden oynamaya başlayacaktır. böylece rahatlıkla sökebilirsiniz.

2. ardından yeni hortum alırken iyisini tercih edin derim. paslanmaz vidalı veya yeni çıkan plastik vidalıları daha kaliteli oluyor.

3. montajını ev hanımı da yapabilir ilkokul mezunu 70'lik dede de. gelelim lavabo hortumu nasıl takılır sorusunun cevabına. önce yeni hortumun vidası açılır ve hortum iki ana parçaya ayrılır. üst tarafı lavabodaki deliğe oturtun ve diğer parçayı da lavabonun altından contasına dikkat ederek takın. sonra ise ufak bir püf nokta, teknik var. çoğu insan ya bilmez ya da bilse de söylemez; hizalamayı kolayca yapmak için vidayı önce çok az sıkın. böylece evde tek başınıza ikinci bir kişiye gerek duymadan kolayca hizalamayı yapın. ve boştaki elinizle vidayı iyice sıkın.

4. şimdi bitmek üzere, sadece önemli ve basit bir detay kaldı. pis su kokusu gelmemesi için boruya s şekli verin. o borular çekildikçe açılır. ihtiyacınıza göre kırıp delmeden boruyu uzatıp s şeklini de verdikten sonra, eski giderindeki contanın içine sağlam şekilde takın.

ve tamam. geçmiş olsun 200 liranız cebinizde kaldı ve piyasadaki çakal ve baştan savma iş yapan ustayla (namuslu olanları elbette hariç fakat maalesef çoğunluğu malum) uğraşma derdiniz olmadı.
  • önlemek için: kesinlikle içine mutfakta yaptığınız işlerin pisliklerini atmayarak başlamalısınız.

lavabo açıcıyı dökerken sıcak suyu kolunuz paralel olacak şekilde dökmelisiniz. yüz sağlığınız için.
    evde lavabo acıcı yoksa eğer sirke+sıcak su deneyebilirsiniz.
    yukarıdakilerden hiçbiri yoksa eğer çok üzgünüm elinizi küçük bir pompa gibi kullanmalısınız. elinizi pis suya daldırıp avucunuzu giderin üstünde olarak şekilde, lavabo içindeki pislikleri çıkartmak için yukarı-aşağı hareketini sağlayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. ee el pompası varsa gerek yok zaten. ;)