şükela:  tümü | bugün
 • istiklal caddesindeki rebul eczanesinden 10 milyon lira karsiliginda kocaman bir sise satin alabilirsiniz. ustelik oldukcada basarili oldugunu soyleyebilirim.
 • kolonya severler arasında oldukça rağbet gören bir çeşit.
 • kolonya sever vatandas sifatimla taptigim, tras sonrasi favorimdir. olcu birimi ml degil, kiz kandirma kapasitesidir (bkz: 15 kizi kandirdim bir sise lavantaya).
 • taris de üretmekte ve satmaktadir.. ailecek hastasiyiz.
  tırastan sonra yüzüme sürünce kokusu her burnuma geldiginde asik oluyorum kendime..
 • en ünlüsü rebul eczanesi tarafından üretilmekle birlikte tariş'inki en bi şukela olanıdır... bulabilirseniz tabi.
 • eyüp sabri tuncer de üretmektedir. klasik est şişesi içinde limon kolonyasındaki sarı etiket yerine çok hoş bir lavanta rengi etiketle raflarda yer alır. sert ve ferahlatıcı bir kokusu vardır. insan teninde biraz sıvılaştırılmış bir krem etkisi bırakır.
 • en güzel traş sonrası ferahlatıcısıdır **` :after shave`.
 • geçmişden gelen, anneanne ve babaannelerimizin evine, çamaşırlarına sinmiş koku. derler ki, lavanta kokusu ruhu dinlendirir, zihni acarmış. bu yuzden eski zamanlarda evi geçindirmenin tüm yükü onların omuzlarında olduğundan, erkekler lavanta kolonyası kullanırlarmış.
 • http://cumaertesi.zaman.com.tr/?bl=8&hn=3970
  "lavanta kokulu hanımlar" başlıklı metinden alıntıdır.
  "cumhuriyet tarihinin ilk eczacılarından kemal müderrisoğlu, 1920’de üniversitenin ikinci yılında staj yapmak için rebul eczanesi’ne başvurur. mösyö reboul, kemal müderrisoğlu’nu fransızca bilmediği için reddeder. kemal müderrisoğlu, bunun üzerine fransız konsolosluğu’nda gece kurslarına katılarak fransızca öğrenir. ertesi sene de mösyö reboul’un yanında çalışmaya başlar. 1930’da, eczanenin alt katındaki laboratuvarda türk halkını lavanta ile tanıştıran ve evlerimizde bir asır sürecek misafirliğini ilan edecek olan lavanta kolonyası üretilir. sene 1939’u gösterdiğinde bay reboul ülkesine dönerken, gözü gibi baktığı eczanesini, hayattaki tek yakını olan genç ve çalışkan eczacı kemal müderrisoğlu’na devreder. akabinde eczanenin ismi rebul olarak değişir. rebul lavanta kolonyası, kısa süre içinde pera’nın erkekleri başta olmak üzere istanbul beyefendilerinin kokusu haline gelir. rebul, lavanta kolonyadan ziyade daha çok babadan oğula geçen farklı bir mirasa dönüşür. öyle ki, beyoğlu’nda dolaşmak için rebul’un lavantasının sürülmesi gerektiği kuşaktan kuşağa bir efsane olarak aktarılır. 80’li yıllarda rebul silver line adlı türkiye’nin ilk erkek parfümlerinden biri üretilir ve rebul markası özellikle erkeklerin gözdesi olur. rebulsilverline o dönemin efsanevi erkek parfümüdür. bugün lavanta spa setinden erkek ve bayanlara yönelik parfümlere değin farklı ürün yelpazesiyle rebul, tam bir pera efsanesinin asra yayılışını temsil ediyor. "