şükela:  tümü | bugün
  • luiz fernando carvalho'nun yönetmenliğini yaptığı 2001 yılı yapımı brezilya filmi. raduan nassar'ın romanından beyaz perdeye aktarılmıştır. selton mello, simone spoladore, raul cortez ve juliana carneiro da cunha başrolleri paylaşmaktadır. çeşitli film festivallerinde, 16 civarında ödül kazanmıştır.
  • "babamın sol tarafı" ismiyle dilimize çevrilen bir başyapıt, olağanüstü bir sinema sanatı örneği. yönetmenin ne yazık ki ilk ve tek filmi. 30'un üzerinde de uluslararası ödül kazanmış.

    lirik dili, hikayenin anlatım yöntemi ister istemez tarkovski sinemasına bile yakın bulmaya götürdü beni. görüntü yönetmeni çok iyi bir iş çıkartmış. oyunculuklar tek kelimeyle mükemmel. bazı sahneler doğrudan bir tiyatro oyunundan alınmış gibi hissettiriyor. süresi 2 saat 50 dakika kadar.

    kabaca konusu; andre uzun zamandır evinden, ailesinden uzak kalmıştır. abisi pedro onu geri götürmek için gelir ve flashbacklerle andre'nin neden evinden gitmek zorunda kaldığını izlemeye başlarız. o, tüm duyguları çok yoğun yaşayan, tutkulu bir gençtir. bir tarafta babanın kuralı, düzeni ve baskıcı tutumu diğer tarafta annenin sevgisiyle büyüyen andre'nin büyük bir sırrı vardır. bir aile parçalanmak üzeredir.

    burayı okuyorsanız ve sanat filmlerinden hoşlanıyorsanız; beklemeyin, bir deneyin. uzun zamandır böylesine denk gelmemiştim.