şükela:  tümü | bugün
 • the secret adlı filmde anlatılan, evrenin çekim yasası...
  evren sihirli lambanın cini gibi çalışır...
  ne dilersen onu elde edersin...
  yalnızca istediğin şey ile hizalanman gerekir.

  yani şöyle olmuyor :
  "çok param olsun istiyorum ! paranın da gözü kör olsun aslında !"
  hizayı bozdun hocam... gözlerine kurban ol sen onun önce, de gelsin !

  (bkz: whatisthesecret)

  http://www.whatisthesecret.tv/

  edit : imla
 • gautama buddha'nın "siz düşüncelerinizin sonucusunuz" sözüne dayanan new age düşünce tarzı.
 • 1900'lü yılların başından bugünlere kadar gelmiş 21. yüzyılda tüm dünyanın ilgisini çekmiş bir yeni çağ inanışıdır. the secret ile dünya çapında ilgi çekmeye başlamış esther ve jerry hicks tarafından yazılan kitaplarla da açıklamaları en geniş haliyle bulunabilen, hayhouse radio 'dan da diğer yeniçağ kavramları ile birlikte hakkında bilgiler edinilebilen bir doğa yasasıdır.
 • evrenin en basit yasalarıyla örneğin termodinamikle ters düşen bir hurafe. başka hayal kırıklıklarının başlangıç noktası.

  (bkz: #3714706)
  http://en.wikiquote.org/wiki/thermodynamics
 • bizde farkındalık yaratan çok istediğimiz veya hiç istemediğimiz olaylar başımıza geldikçe, farkındalık yaratmayan olaylar ise farkındalık açısından geriye itildikçe oluşan "neden hep benim başıma geliyor" veya "ne kadar şanslıyım" algısını tersten açıklayarak yaratılan yasa. yani sonuç sebep gibi gösterilip insanların kafası bulandırılıyor.
  buna en basit örnek murphy yasalarıdır. ne zaman okusak "aa bu benim de başıma geldi, bak şu da evet evet hakkaten doğru bunlar" moduna gireriz. aslında farkında değilizdir ki murphy yasaları sadece statükoyu bozan olayları algıladığımız için oluşan bir yanılsamadır.
  daha somut örnek vermek gerekirse, şerit değiştirdiğinizde geçtiğiniz şeridin tıkanması kuralına bakarsak, 100 denemede belki 10 kere tıkanmıştır ancak biz kalan 90 denemeyi beklediğimiz sonucu verdiği için dikkate almayız. kalan 10 deneme sanki bütün başımıza gelen deneyimmiş gibi algılarız.
  aynı mantık bu secret'çıların 100 farklı durum düşünüp 10 tanesi gerçekleşince hemen ben yaptım oldu moduna girmelerine sebep oluyor. gerçekleşmeyen düşünceler hemen istatistikten çıkarılıyor.
  aslında bu kadar kolay bir açıklaması olan zihinsel yanılsamanın insanları bu kadar etkilemesine şaşmamak lazım. malum insan istediğine inanır istediğini görmezden gelir. klasik dogmatik davranışı.
 • 2004 yapımı pierce brosnan ve julianne moore'un oynadığı film.
  aşık olmak istiyorsunuz seyredince. cnbce sundu entry tarihindeki gece. gülümseyerek, iyi sonla biteceğini bilerek ve o sona ulaşması için hadi haddddii hadi ama denilen, bitince üzüldüğüm film. ahım şahım değil ama zaman geçirtgeç.
 • uluslararası iktisat çerçevesinden, ülkeler arasındaki ticari hacmi etkileyen faktörleri açıklayan kanundur. kanunun iki önemli faktörü vardır. biri ekonomik büyüklük diğeri de iki ülke arasındaki coğrafi yakınlıktır.
 • ne çekersen onu biçersin.
 • düşünce yoluyla gerçeğe dönüştürme, çekme yasası. ne düşünüyorsan o'sundur ve düşüncelerini somutlaştırmak istiyorsan belki daha çok istemeli, çalışmalı ve düşünmelisin. düşüncelerin olumlu olacak yalnız. oturduğun yerden de olmuyor bilesin. yoksa oluyor mu?
hesabın var mı? giriş yap